Lista życzeń
Koszyk
Twój koszyk jest pusty
Kontynuuj zakupy

Sekcja prawna (113 Wątki)

Uznanie ojcostwa przed porodem w związku nieformalnym

Data utworzenia : 2016-08-03 13:02 | Ostatni komentarz 2017-02-22 22:43

Ginger998

2506 Odsłony
6 Komentarze

Jestem w w ciąży i w związku nieformalnym. Chcąc po urodzeniu dziecka uniknąć stresu i wydatków postanowiliśmy z partnerem udać się do USC w celu uregulowania kwestii ojcostwa. Niestety nie poszło tak szybko jak nam się wydawało. Co urząd to inne dokumenty i nie we wszystkich uda się to załatwić od ręki. Wymogi: - obecność obojga rodziców - oświadczenie woli ojca dziecka potwierdzone przez matkę Dokumenty: - dowody osobiste - zaświadczenie lekarza o stanie ciąży i w zależności od urzędu - karta ciąży - skrócony odpis aktu urodzenia matki Mając mało czasu obdzwoniliśmy 5 urzędów i wybraliśmy ten, w którym wymagano dowody i zaświadczenie lekarskie oraz na spotkanie nie trzeba czekać dwa tygodnie. Ciekawa jestem jak to wygląda w waszych USC i czy nie sądzicie, że w całej Polsce powinny być wymagane te same dokumenty.

2017-02-22 22:43

ostatnio znajomi to załatwiali i jakoś nie wspominali że były prolemy. Wszystko nadal zależy od urzędnika w USC

2016-10-18 12:25

Musimy sie wybrać do USC tylko jak bedzie miał moj narzeczony wolny dzien lub popołudniową zmianę, czego aktualnie brak. Nazwisko będzie miała po tatusiu, to wiadomo i krótsze o wiele :D taki plus ;)

2016-10-18 10:08

Droga K.Krzywoszynska warto uregulować tę sprawę przed porodem i nie stresować się po porodzie, kiedy nie ma się już czasu. Ja to zrobiłam przed porodem i nie żałuję. Podaję argumenty za: 1. Wizyta w USC przebiega szybko i sprawnie - otrzymujemy dokument, którego ksero można przedstawić już w szpitalu i wtedy dziecko ma już nazwisko uzgodnione w urzędzie ( matki, ojca lub podwójne - to zależy jakie uzgodnicie z partnerem, W przypadku braku zgodności partnerów co do nazwiska dziecka otrzymuje ono nazwisko podwójne). W szpitalu w którym rodziłam nie chcieli tego dokumentu , ponieważ łatwiej im było kiedy dziecko miało takie samo nazwisko co matka - ze względu na ewentualne pomyłki. 2. Dziecko już przed narodzinami uzyskuje wszelkie prawa mu przysługujące (nazwisko ojca, alimenty w razie rozpadu związku, renty, dziedziczenia). 3. Sprawę związaną z aktem urodzenia dziecka w USC może załatwić partner - zabiera ze sobą dokument, który uzyskujemy wcześniej - przed narodzinami. Uwierz mi po narodzinach maleństwa nie masz siły aby stawiać się z partnerem w USC aby uregulować kwestie ojcostwa i nazwiska. K.Krzywoszynska wierzę, że wszystko będzie dobrze - nie myśl pesymistycznie. Myślę, że każda matka przed porodem ma obawy i boi się o maleństwo, czy da radę i nic się nie stanie itd. , ja też tak miałam . Musisz wierzyć w to, że wszystko będzie dobrze, nie myśl o najgorszym - pamiętaj, że stres wpływa na dzidziusia. Trzymam kciuki.

2016-10-17 23:53

A po za tym wolę aby to było uregulowane przed gdyż boję się, że w czasie porodu mogą nastąpić jakies komplikacje i cos mi sie może stać ;( moze to glupie ale takie mam obawy.

2016-10-17 23:51

Hej. Ja właśnie z narzeczony myślimy nad tym. Chce w tym tygodniu iść do USC się dowiedzieć jak to wygląda u Nas. Mam nadzieje, że to skomplikowane nie bedzie.

2016-08-04 21:19

Co do odpisu aktu urodzenia to do końca zeszłego roku był obowiązek przeniesienia wszystkich ksiąg do elektronicznego systemu, do którego wszyscy kierownicy mają dostęp. Miało to na celu właśnie odpapierkowanie USC. Również odpis można teraz dostać w dowolnym USC, a niekoniecznie w tym, w którym wydano akt. Nawet Ministerstwo na swoich stronach chwaliło się, że odtąd obywatele nie będą mieli obowiązku przedkładania w USC odpisów. Kiedyś owszem konieczny był odpis, jeśli załatwialiśmy sprawę w innym urzędzie, niż w którym był np. sporządzony nasz akt urodzenia. Obecnie Kierownik USC sam może sobie to sprawdzić w systemie elektronicznym. Co do dokumentów i ich wymogów to jeszcze dużo zależy, kto akurat odbiera telefon w urzędzie.