Lista życzeń
Koszyk
Twój koszyk jest pusty
Kontynuuj zakupy

Sekcja prawna (113 Wątki)

Zasiłek chorobowy ZUS

Data utworzenia : 2015-09-01 12:47 | Ostatni komentarz 2018-02-15 17:56

Aggi86

3812 Odsłony
19 Komentarze

Dziewczyny mam pytanie odnośnie zasiłku chorobowego. Ponieważ w związku z zagrożoną ciążą przekroczyłam 33 dni chorobowego mój pracodawca zgłosił ten fakt do ZUSu (z późnieniem...). Jak długo trzeba czekać na jego wypłatę, czy poprzedza ją jakaś oficjalna pisemna decyzja ZUS? Na jakiej podstawie wylicza się wysokość tego zasiłku jeżeli u tego samego pracodawcy byłam zatrudniona na podstawie umowy o pracę i na zleceniu.

2018-02-15 17:56

No to załapiesz się na tamtą z zeszłego roku, bo będą liczyć od stycznia wstecz te 12 miesięcy :)

2018-02-15 16:42

Dokładnie będzie płatna 26 lutego :P Niby trochę korzystniej ale w tamtym roku też miałam trzynastke także chyba wtedy o tamte zahacze

2018-02-15 16:30

Dla Ciebie byłoby korzystniej gdyby wzięli pod uwagę oczywiście luty. Pytanie czy ta trzynastka będzie z pensją lutową czyli do 10 marca płatna, czy styczniową, czyli płatna do 10 lutego. Bo to tutaj jest różnica, jak jest płacona pensja. Zus będzie liczył od miesiąca poprzedzającego zwolnienie.

2018-02-15 14:26

Ciekawa jestem jak to będzie wyglądać w praktyce

2018-02-15 13:22

Tak, będzie to średnia z ostatnich 12 miesięcy, poprzedzających miesiąc, w którym poszłaś na zwolnienie, a więc powstała niezdolność do pracy. Jesteś na zwolnieniu od 7 lutego, więc wg mnie luty nie będzie brany pod uwagę.

2018-02-15 12:14

A mnie zastanawia jedna rzecz. Jestem na zwolnieniu chorobowym od 7 lutego. W lutym mamy prócz zwykłej pensji tzw. Trzynastke. Rozumiem że w tym miesiącu zakład pracy jeszcze wypłaca mi wynagrodzenie a od kolejnego już ZUS. ZUS wyliczy średnią z ostatniego roku pracy do wypłacenia wysokości świadczenia tak?Ale to będzie łącznie z lutym czy nie ?

2017-12-15 13:34

ZUS ma 30 dni na wypłatę świadczenia, ale z reguły trwa to dłużej. Jeżeli miałaś Umowę o pracę i umowę zlecenia i zlecenia w momencie zwolnienia nadal trwało, to też będzie się wliczało do podstawy zasiłku.

2015-11-02 20:49

Podstawą do obliczenia zasiłku jest przeciętne miesięczne wynagrodzenie liczone za okres 12 miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym nastąpiła niezdolność do pracy. Jeżeli byłaś zatrudniony krócej niż 12 miesięcy, podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie za pełne miesiące kalendarzowe ubezpieczenia. I co najważniejsze - zwolnienie lekarskie w ciąży jest 100% płatne. Czyli jeśli miałaś oprócz podstawy premie, płatne nadgodziny i pracodawca je uczciwie rozliczał może się okazać, że będziesz miała wyższą wypłatę na L4 niż jakbyś normalnie pracowała ;) W firmach zatrudniających do 20 osób - wynagrodzenie chorobowe wypłaca ZUS, powyżej 20 - pracodawca. W pierwszym przypadku trzeba czasem mocno pilnować pracodawców, żeby jak najszybciej przekazywali komplet poprawnie wypełnionych dokumentów do ZUSU. Im szybciej to zrobią tym szybciej zostanie wypłacone wynagrodzenie.