Lista życzeń
Koszyk
Twój koszyk jest pusty
Kontynuuj zakupy

Sekcja prawna (113 Wątki)

PRACA NA URLOPIE MACIERZYŃSKIM

Data utworzenia : 2015-05-12 20:30 | Ostatni komentarz 2022-06-13 11:22

Zuzka2

4466 Odsłony
16 Komentarze

Mam zamiar w okresie wakacyjnym pójść do pracy. To będzie trzy razy w tygodniu po 4 godziny. Czy to jest zgodne z prawem??? Czy można pracować na macierzyńskim?? Jaką umowę najlepiej podpisać?? Czy któraś z was pracowała w tym okresie(urlop macierzyński) ???

2022-06-13 11:22 | Post edytowany:2022-06-13 11:24

Odświeżam wątek. 

 

Dziewczyny może któraś z Was mi pomoże bo nie mam 100% pewności a.moja kadrowa aktualnie jest na urlopie i nie chce jej głowy zawracać.

 

Mam obecnie urlop macierzyński, czyli pobieram zasiłek macierzyński. Z tego jak dobrze czytam z paska nie są odprowadzane żadne składki, więc aktualnie podstawa wymiaru składek wynosi 0.

 

Mogę podjąć się zlecenia tylko dostałam oświadczenie, w którym jest do wypełnienia taki punkt:

 

Oświadczam, iż jestem objęty/a ubezpieczeniem emerytalnym i rentowym z tytułu (właściwe zakreślić znakiem X):

□ Stosunku pracy

...

 

Równocześnie oświadczam, iż podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne emerytalne i rentowe z określonego przeze mnie tytułu w przeliczeniu na okres miesiąca jest:  □ niższa               □ równa                 □ wyższa od kwoty wynagrodzenia minimalnego (w 2022 roku jest to kwota 3010,00 zł brutto).

 

W pierwszym chciałam zaznaczyć, że tak bo ogólnie jestem zatrudniona przecież na umowę i mam te składki potrącane. Ale czy w drugim powinnam zaznaczyć, że ta kwota jest niższa bo obecnie na zasiłku wynosi 0 czy powinnam się odnieść do podstawy z umowy? W pierwszej chwili pomyślałam o samej umowie a teraz mam wątpliwość.

2017-12-18 10:54

Joanna, warto podawać źródła, jeśli coś kopiujemy: http://kadry.infor.pl/urlopy/macierzynski/756516,Praca-na-urlopie-macierzynskim-2017.html Poza tym z przepisami jest tak, że coś co jest aktualne dzisiaj już za miesiąc dwa może przestać być aktualne, więc odpowiadanie na pytanie z 2015 roku trochę mija się z celem.

2017-12-15 13:37

Praca u dotychczasowego pracodawcy Kobieta, która w trakcie przebywania na zasiłku macierzyńskim chce wrócić do pracy w swojej firmie, może zrobić to dopiero po upływie 20 tygodni od daty porodu. Zgodnie z przepisami, praca na etacie u tego samego pracodawcy możliwa jest dopiero w okresie urlopu rodzicielskiego, przy czym praca może być wykonywana w niepełnym wymiarze czasu pracy (1/2 etatu). Uzyskany zaś dochód pomniejsza proporcjonalnie wysokość zasiłku macierzyńskiego. Praca w nowej firmie Młoda mama, która zdecyduje się na pracę w trakcie urlopu macierzyńskiego u innego pracodawcy, nie będzie już podlegała przepisom dotyczącym ograniczeń co do wymiaru etatu, momentu podjęcia pracy oraz wysokości zasiłku - jak w przypadku firmy, która udziela urlopu.

2015-10-01 19:39

Jak narazie pracuję na umowę zlecenie i wszystko jest ok. Kasa z zusu za macierzyński wpływa :) Także myślę, ze można spróbować.

2015-08-21 19:28

Ja jestem na działalności i wiem że będę mogła po 2 tygodniach od porodu wrócić do pracy i pobierać zasiłek macierzyński.

2015-07-31 14:42

Kasik a niby skąd ja czerpałam wiedzę? Oczywiście że od pracownika ZUSu :-).

2015-07-30 21:24

Jak przebywalam na rodzicielskim to zadzwoniłam do Zusu (bo wtedy płacił mi właśnie ZUS) i tam babka mi powiedziała, że mogę podjąć pracę i być na rodzicielskim o ile to nie będzie kolidowalo z opieką nad dzieckiem. Więc skorzystałam z tej rady i podjęłam pracę na cały etat będąc dwa mc przed końcem rodzicielskiego. Warto zadzwonić lub podejść albo do pracodawcy albo do ZUSU i dokładnie wypytac o szczegóły.

2015-06-29 19:45

Dziś dostałam list z WKU o powołaniu do wojska. Papiery skladalam cztery lata temu i nagle teraz się odezwali. Czy jeśli przyjmę powołanie to stracę zasiłek macierzyński? Czy ktoś się orietuje w takich sprawach??? Służbę bym zaczęła ok 12 tygodnia urlopu macierzyńskiego... Jestem po szkole służby mundurowe i jestem instruktorem strzelectwa ;) także tego ;) w końcu się doczekałam ;)