Lista życzeń
Koszyk
Twój koszyk jest pusty
Kontynuuj zakupy

Sekcja prawna (113 Wątki)

Działalność gospodarcza

Data utworzenia : 2015-01-24 16:48 | Ostatni komentarz 2016-10-20 09:31

polozna1987

2633 Odsłony
3 Komentarze

CZy ktoras z mam otwierala dzialalnosc gospodarcza bedac na urlopie macierzynskim ?

2016-10-20 09:31

Gosiula Ty już pewnie się dowiedzialas, ale może komuś się przyda. Należy Ci się wyrównanie, ale nie o tysiąc a do tysiąca, czyli w Twoim przypadku 300zl. Należy się osobie prowadzącej działalność, umowie o dzieło, zlecenie, na 1/2, 1/4 i 1/8 etatu. W założeniu każda kobieta, która urodziła dziecko, ma otrzymać minimum 1000 zł co miesiąc, bez względu na rodzaj zatrudnienia lub jego brak. Dokumenty składa się w Mopsie. Nie wiem tylko jakie dokumenty w tym wypadku, trzeba pytać w swoim urzędzie.

2016-06-16 14:22

Działalność gospodarcza a macierzyński: Powiedzcie mi jezeli na l4 w ciazy nie przekrocze 700zl To czy na maciezynskim bedzie nalezalo mi sie 1000 zl wyrownania?? I gdzie mam zlozyc o to papieryi do kiedy? W sierpniu mam przewidywany termin porodu.

2015-04-18 11:40

polozna1987 w jakim kontekście piszesz? Możliwości założenia działalności czy jakiś formalności? Nie zakładałam działalności w trakcie macierzyńskiego, ale z racji wykonywanego zawodu moge pomóc, podpowiedzieć - tylko musze wiedzieć co Ty chcesz wiedzieć :) 1. W trakcie urlopu macierzyńskiego możemy założyć działalnośc gospodarczą - i to od pierwszego dnia urlopu. Oczywiście działalnośc ta nie może pozbawić nas możliwości osobistej opieki nad dzieckiem. 2. Jesli się zdecydujemy na to - należy wypełnić formularz CEIDG i złożyć go w urzędzie gminy. US i ZUS dowiedzą się o założeniu działalności od urzędu gminy. 3. W trakcie trwania działalności opłacamy jedynie składkę zdrowotną (w 2015 r. wynosi ona 279,41 zl miesięcznie) - składka jest niepodzielna, tzn. że nawet jeśli założymy dzialalnośc w trakcie miesiąca to i tak musimy zapłacić całą jej wysokość. 4. Pozostają kwestie wyboru czy chcemy być na VAT czy nie - Jeśli tak to składamy dodoatkowo w US formularz VAT-R, jeśli nie to nic nie robimy. To tak w skrocie - jak ma ktoś jeszcze jakieś pytania to prosze pisać :)