Lista życzeń
Koszyk
Twój koszyk jest pusty
Kontynuuj zakupy

Sekcja prawna (114 Wątki)

Z dzieckiem za granicę

Data utworzenia : 2014-02-25 20:56 | Ostatni komentarz 2014-02-26 22:34

SamantKa

3940 Odsłony
14 Komentarze

Jakie dokumenty warto mieć ze sobą przy krótkim wyjeździe, dłuższym oraz pobycie stałym? Może któraś z Was podzielić się doświadczeniem w tym temacie?

2014-02-26 19:53

SamantKa: Jak gadałam z siostrą, to ona wzięła to wszystko o czym pisałam, jednak z aktów urodzenia nie korzystała, raz czy dwa musiała okazać akt małżeństwa. Poza tym powiedziała, że wzięła wszystkie swoje dokumenty, które miała tu, by w razie czego nie martwić się o nic. Będąc już za granicą musiała strać się o 'insurance number', czyli numer ubezpieczenia, bez którego nic nie udałoby jej się załatwić, np. przedszkola dla dziecka czy innych.

2014-02-26 16:23

7 lat temu kuzynka wyjechała do Hiszpanii i do tej pory tam jest ale dzieci urodziła już tam więc dokumenty z Polski nie były jej pewnie potrzebne. Co jakiś czas przyjeżdża tu do rodziców ale nie wiem co oprócz DO biorą jeszcze ze sobą. Dzieci siłą rzeczy mają obywatelstwo Hiszpańskie bo tam się urodziły.

2014-02-26 16:15

Tak jak pisze Małgosia, od 26 czerwca 2012 roku dzieci przekraczające granice muszą mieć swój własny paszport lub DO, Wcześniej można było wpisać dziecko w paszport rodzica. Ale to już nie obowiązuje. Na podstawie własnego paszportu dzieci mogą podróżować po całym świecie, natomiast DO umożliwia zagraniczny wyjazd, ale tylko do krajów będących w strefie Schengen. Przed podróżą do krajów nienależących do UE powinno się również sprawdzić, czy wymagają one od Polaków posiadania wizy i jaka jest procedura jej uzyskania, a także jak długo od daty rozpoczęcia podróży do danego kraju powinien być ważny polski paszport. Dziecku, które nie skończyło jeszcze 5 lat, można wyrobić ważny przez 12 miesięcy paszport tymczasowy. Natomiast DO dziecka ma ważność 5 lat. Samanta nie wiem na jak długo zamierzacie wyjechać ale istnieje jeszcze coś takiego jak Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Posiadacz takiej karty ma prawo do rzeczowych świadczeń zdrowotnych niezbędnych z medycznego punktu widzenia w każdym państwie członkowskim UE/EFTA. "EKUZ wydawana jest osobom, które czasowo przebywają na terytorium innego niż właściwe państwa członkowskiego UE/EFTA. Obywatele UE, którzy stale zamieszkują w państwie innym niż właściwe będą potrzebowali potwierdzenia prawa do rzeczowych świadczeń zdrowotnych w postaci dokumentu przenośnego S1 (zastępującego formularze E106, E109, E120, E121). Państwa członkowskie EFTA będą posługiwać się dotychczasowymi formularzami serii E 100." - więcej info znajdziesz na stronie http://zielonalinia.gov.pl/Europejska-Karta-Ubezpieczenia-Zdrowotnego-5388

2014-02-25 22:36

Małgosiu a mogłabyś się siostry podpytać co było jej potrzebne? Dowód już mamy na całe szczęście..; ))

2014-02-25 21:08

SamantKa: Niezbędne będzie wyrobienie paszportu lub dowodu osobistego dziecku. Przy składaniu dokumentów musisz być w urzędzie razem z partnerem, ponieważ będziecie musieli złożyć podpisy pod wnioskiem o dowód czy paszport. Na to drugie czeka się około miesiąca, natomiast na dowód małej czekaliśmy 2 tygodnie. Po odbiór może być tylko jeden z rodziców. Ważne jest również to, żebyś wyjeżdżając wzięła swoje i partnera dokumenty takie jak dowód czy paszport, a także książeczkę zdrowia dziecka, która będzie niezbędna w razie wizyty u lekarza. Dobrze jest mieć ze sobą akty urodzenia, jeżeli chcecie zostać tam na dłużej czy na stałe. Wiele rzeczy zapewne będzie dosyłać Ci rodzina, jeżeli zostaniecie tam na stałe, bo z czasem wyjdzie, co jeszcze jest Ci tam potrzebne, bynajmniej tak było w przypadku mojej siostry, która mieszka za granicą od około 6 lat.

2014-02-25 20:59

Dodaje pytanie: Chciałabym, abyście mi pomogły, jeżeli któraś z Was się orientuje - jeżeli nie pozostaje w związku małżeńskim i chce wyjechać z swoim i partnera (z jego pełnią praw) dzieckiem za granicę, jakie potrzebuję dokumenty, aby ją ze spokojem ducha przekroczyć?