Lista życzeń
Koszyk
Twój koszyk jest pusty
Kontynuuj zakupy

Sekcja prawna (114 Wątki)

Zasiłki

Data utworzenia : 2013-11-29 14:09 | Ostatni komentarz 2014-04-01 15:26

konto usunięte

4546 Odsłony
16 Komentarze

Powiedzcie dlaczego średnia krajowa wynosi ponad 3 tyś zł, a do wszystkich zasiłków z tytułu wychowywania i opieki nad dziećmi jest brana chora kwota ok 550 zł , skąd im wyszła ta kwota? Napiszcie co sądzicie na ten temat:)

2014-01-16 22:03

hmm no to teraz jestem w szoku ..tak już w 3 tyg wiedziałam ze jestem w ciazy w 6 bylam na 1 wizycie a wiec bardzo szybko otrzymali moje L4 od ginekologa .. Najpierw jeszcze zadzwonie do znajomego radcy , umowie sie i wypytam ..nie chce robic szumu bo z tym prawem u nas to jest różnie

2014-01-16 14:53

No, to już Monia wiesz, biegusiem do kadr i wyjaśniać :)

2014-01-16 14:41

Oczywiście że zwolnienie ciążowe i nie musi być od ginekologa ale z oznaczeniem B na zwolnieniu powinno być wypłacane z 100%. Możesz to sprawdzić a jeżeli kadry to źle policzyły to musza na Twoja korzyść zrobić korektę.

2014-01-16 14:36

A no to masz odpowiedz. Na L4 dostajesz 80% wynagrodzenia, więc skoro przynajmniej 8 miesięcy byłaś na zwolnieniu,a tylko 4 pracowałaś normalnie, to tak ci wyliczyli. Chociaż wydaje mi się, że L4 na ciąże powinno być pełnopłatne. Miałaś na zwolnieniu symbol B? Zaniosłaś pracodawcy zaświadczenie od lekarza, że jesteś w ciąży?

2014-01-16 12:23

byłam na L4 cała ciąże

2014-01-16 11:28

A byłaś na L4 przed porodem? I jak długo? Bo jeżeli byłaś to obliczyli co średnie wynagrodzenie za ostatni rok. I dlatego dostajesz mniej.

2014-01-16 10:07

sijle a czemu ja nie dostawałam 100 % ? Cały czas zadaje sobie i innym to pytanie i nikt nie wie . Cały czas dostawałam niecałe 800 zł :) Teraz byłam w zakladzie i okazało sie ze przez 2 lata urlopu nie wybrałam a wiec jeszcze do kwietnia sobie bede na urlopie ...jak bedzie teraz z wynagrodzeniem ?

2014-01-04 21:46

Średnia krajowa to średnie wynagrodzenie przypadające na obywatela Polski. Brane są pod uwagę - firmy zatrudniające minimum 10 pracowników, - osoby pracujące na umowę o pracę (inne umowy nie wchodzą w ten rachunek, tak samo jak nie liczy się osób, które przebywają na urlopach macierzyńskich) - no i nie bierze się administracji publicznej pod uwagę. Dlatego wychodzi taka wysoka średnia, 3800 brutto. Natomiast wymyślono sobie, że taka kwota to niezbędne minimum, teoretycznie mając tyle na jednego członka rodziny można wyżyć jako tako. Dlatego jeżeli dochód rodziny jest wyższy niż 504 zł (lub 583 jeżeli ktoś ma orzeczenie o stopniu niepełnosprawności), to nie ma co myśleć o jakimkolwiek zasiłku. Np. Zarabiasz 1500 zł(na macierzyńskim się dostaje 100% pensji), mąż 2500, w sumie macie 4000 zł. Jest was czworo, więc na osobę wychodzi 1000 zł - dla urzędników jesteście bogaczami. Niestety do zasiłków nie bierze się pod uwagę stałych kosztów miesięcznych, takich jak prąd, gaz, woda czy dla niektórych czynsz. Bo wiadomo, że za to trzeba płacić. Przedstawiasz w MOPSie swoje zarobki, i oni decydują czy stać cię, czy cię nie stać. Co innego jeżeli skończy ci się macierzyński, ale będziesz kontynuowała wychowawczy, wtedy nie przysługuje ci kasa od ZUSu, więc mając jedną pensję w wysokości (z powyższego przykładu) 2500 zł, na 4 osoby, możesz starać się o zasiłek rodzinny w kwocie 77 zł na jedno dziecko.