Lista życzeń
Koszyk
Twój koszyk jest pusty
Kontynuuj zakupy

Sekcja prawna (113 Wątki)

Becikowe

Data utworzenia : 2013-09-05 15:54 | Ostatni komentarz 2021-10-07 08:40

SamantKa

17080 Odsłony
71 Komentarze

Dziś byłam złożyć wniosek o becikowe (w końcu dostałam pesel synka) i.. okazało się, że becikowe Nam nie przysługuje! Mianowicie - mimo tego, iż jestem jeszcze panną, oboje z partnerem musimy przedłożyć zaświadczenia o dochodzie z 2011 roku (roku poprzedzającego niby okres zasiłkowy) i tu mamy problem - ja w 2011 roku jeszcze się uczyłam, więc dogadałam się z Panią, że po prostu złożę oświadczenie, iż nie miałam żadnego dochodu ale u partnera.. Zaczynają się schody. On w 2011 roku pracował zagranicą (Irlandia) i tam się rozliczał - od pensji miał odprowadzany tylko podatek, bo inaczej wyglądają wszystkie inne składki. Przemiła Pani w GOPS-ie zażądała od niego zaświadczenia z Urzędu Skarbowego z Polski o dochodach jakie wynosiły w 2011 roku (czyli również żadne jak i u mnie, bo przecież nie rozliczał się w Polsce). Następnie Pani powiedziała, aby on również napisał oświadczenie o dochodzie ale niepodlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym, również za 2011 rok i wpisał tam swój miesięczny dochód jaki uzyskiwał pracując zagranicą. Jasne jest to, iż tamten dochód przekracza 1992 zł netto na osobę (na niego samego) i przez to becikowe Nam nie przysługuje. W tym momencie dochodu prawie nie ma (partner stracił stałą pracę 3 miesiące temu, przez redukcję pracowników a z racji tego, że pracował krótko (10 miesięcy), był jednym z pierwszych, którego zwolnili i teraz łapie się dosłownie wszystkiego wciąż szukając kolejnej) i bardzo Nam teraz ciężko. Wciąż nie rozumiem, czemu składa się oświadczenie i zaświadczenie za 2011 rok a nie ten, bo gdyby był ten 2011 rok to nawet nie myślałabym (przy tak dużym dochodzie) składać o to becikowe.. Czy któraś z Was miała podobny problem i czy da to się jakoś obejść? I czy np. gdybyśmy składali dokumenty o becikowe w przyszłym roku, to rok poprzedzający okres zasiłkowy byłby 2012/2013?

2013-09-23 15:35

Sprawa załatwiona; ) Jeżeli becikowe zostanie przyznane, mogę polecić siebie jako pomoc..; )

2013-09-20 13:24

Ja pytałam właśnie szwagierki i ona brała becikowe w lipcu tego roku na te co niby się każdemu należy (bez względu na zarobki) nie musiała mieć zaświadczenia o zarobkach tzn że kwota nie członka rodziny nie przekracza ileś tam zł.Na to dodatkowe owszem.

2013-09-18 22:23

monika, no na pewno nie na nas, nie na politykę prorodzinną :P

2013-09-18 21:11

przeczytałam to co podlinkowalas i to jest jakas czarną magia! strasznie Ci wspolczuje bycia w tej biurokratycznej machinie. wiesz czego nie rozumiem, jeśli Juz nie wszyscy dostają becikowe to czemu jego wysokość nie wzrosła? to. dalej jest 1000 zł.?( teoretycznie "bogaci" nie dostana ,to na co idą te pieniadze które państwo zaoszczedzi?

2013-09-18 09:44

Kurcze to nie ciekawie.Zapytam jeszcze szwagierki która niedawno rodziła jak to w praktyce.Bo ona brała becikowe.

2013-09-17 21:25

dariolka195 właśnie niestety od stycznia br. już tak nie jest - kryterium dochodowe ma się następująco: "Becikowe od 1 stycznia 2013 r. przysługuje matce lub ojcu dziecka (opiekunowi prawnemu lub opiekunowi faktycznemu dziecka), jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie przekracza kwoty 1.922,00 zł." Czytaj więcej na Wieszjak.pl: http://dziecko-i-prawo.wieszjak.pl/becikowe/312941,Becikowe-od-2013-r-krok-po-kroku.html#ixzz2fBChAXXv

2013-09-16 19:35

Nie znam się na tych sprawach,ale becikowe te główne przysługuje każdemu,bez względu na zarobki. Bo jest jeszcze jakby drugie becikowe to wtedy wymagają zarobków. Ale jedno becikowe to wszyscy dostają.