Lista życzeń
Koszyk
Twój koszyk jest pusty
Kontynuuj zakupy

Sekcja prawna (113 Wątki)

Urlop marzicerzyńki, rodzicielski a wysokość pensji.

Data utworzenia : 2019-01-15 12:14 | Ostatni komentarz 2019-06-05 10:37

Eresz

1963 Odsłony
10 Komentarze

Część dziewczyny. Czy orientujecie sie może jak wyglada kwestia pensji na urlopie macierzyńskim i rodzicielskim? Wiem tyle, że jest to 80% średniej wynagrodzenia. Ale nie wiem czy jest to 80% wynagrodzenia, które miałam na rok przed porodem czy na rok przed zajsciem w ciążę? W każdym miesiącu zarabiam inaczej w zwiazku z nadgodzinami, pracą w godzinach nocnych oraz premiami za super wyniki w pracy. Chcialabym sprawdzic, czy wszystko jest zgodne z prawem jesli chodzi o moja pensję, bo firme, w ktorej pracuje rozliza firma zewnetrzna i juz nie raz popełniła błąd u mnie i u kolegow i wolalabym sprawdzic wszystko poki jst jeszcze czas na to. A wiecie do kiedy mozna ewentualnie wnosić o ewentualne wyrównanie- za wczesniejszy rok, dwa? Czy nie da sie tego już odzyskac? Bedę bardzo wdzięczna Wam za pomoc;) pozdrawiam;)

2019-01-15 15:57

Ja akurat wybralam 80% z góry, bo i tak i tak wychodzi tyle samo. Czyli jak dobrze rozumiem to jest liczone 12 miesiecy przed zajściem w ciażę. Tak?

2019-01-15 15:48

Jedli z góry deklarujesz wykorzystanie urlopu rocznego to masz płacone 80%wynagrodzenia. Jest ono liczone jako średnia z ostatnich 12 miesięcy pracy. Oczywiście dochodów udokumentowanych. Np jeśli js dostałam podwyżkę dla miesiące przed zajściem w ciążę to niewiele mi yo dało bo nie liczyli 80%od tej kwoty ale 80%od średniej z ostatnich 12 miesięcy. Możesz też mieć płacone inaczej pierwsze 6muesiecu 100%ake również ze średniej a potem przedluzasz urlop i masz płacone tylko 60% wynagrodzenia. Jeśli rzeczywiście coś się nie zgadza pewnie można prosić o wyrównanie ale z doświadczenia wiem że oni to liczą w jakiś dziwny sposób naczele z tym że ma znaczenie w ZUS ile miesiąc ma dni pracujących mimo że jeśli ktoś jest ba stałej penshi to nie ms to znaczenie