Lista życzeń
Koszyk
Twój koszyk jest pusty
Kontynuuj zakupy

Sekcja prawna (113 Wątki)

Urlop marzicerzyńki, rodzicielski a wysokość pensji.

Data utworzenia : 2019-01-15 12:14 | Ostatni komentarz 2019-06-05 10:37

Eresz

1960 Odsłony
10 Komentarze

Część dziewczyny. Czy orientujecie sie może jak wyglada kwestia pensji na urlopie macierzyńskim i rodzicielskim? Wiem tyle, że jest to 80% średniej wynagrodzenia. Ale nie wiem czy jest to 80% wynagrodzenia, które miałam na rok przed porodem czy na rok przed zajsciem w ciążę? W każdym miesiącu zarabiam inaczej w zwiazku z nadgodzinami, pracą w godzinach nocnych oraz premiami za super wyniki w pracy. Chcialabym sprawdzic, czy wszystko jest zgodne z prawem jesli chodzi o moja pensję, bo firme, w ktorej pracuje rozliza firma zewnetrzna i juz nie raz popełniła błąd u mnie i u kolegow i wolalabym sprawdzic wszystko poki jst jeszcze czas na to. A wiecie do kiedy mozna ewentualnie wnosić o ewentualne wyrównanie- za wczesniejszy rok, dwa? Czy nie da sie tego już odzyskac? Bedę bardzo wdzięczna Wam za pomoc;) pozdrawiam;)

2019-06-05 10:37

niestety, byloby za pieknie gdyby do takich wyliczen liczyly sie premie i bonusy :)

2019-01-31 09:13

Dokładnie jest tak jak pisze Magros :-)

2019-01-16 21:33

Justynka, Magros- dziękuję! Naprawde bardzo dziękuję, bo przekopać sie przez ustawe to trzeba sporo czasu, a potrzebuje w tym tyg. wszystko sprawdzic. Także pomogłyścue zaoszczędzić mi sporo czasu:)

2019-01-16 09:56

Do podstawy wymiaru zasiłku macierzyńskiego wlicza się wszystkie składniki wynagrodzenia, które stanowią podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe. Nagrody i premie uznaniowe, których nie reguluje ustawa, a ustala je pracodawca nie są wliczane.

2019-01-16 04:59

Z tego co wiem to nie. Przynajmniej tak miała moja koleżanka

2019-01-15 22:26

Dziękuje dziewczyny za informacje. Tak, bylam na L4 od 3 miesiąca. Zatem będzie sie pewnie liczyło te 3 miesiace i 9 wczesniejszych do tych 12 miesiecy. A wiecie może czy bonusy finansowe z tych 12 miesiecy wliczają sie w macierzyński i rodzicielski? Bonusy typu premia, praca w godzinach nocnych, zwrot za paliwo jak auto służbowe było u mechanika , itd?

2019-01-15 21:17

Jeśli byłaś na zwolnieniu całą ciążę to zasiłek będzie wypłacany na tej samej podstawie co zasiłek chorobowy. Jeśli pracowałaś do końca, to 12 miesięcy wstecz. W pierwszej ciąży dostałam podwyżkę i pracowałam prawie do końca głównie po to, by mieć wyższy macierzyński. By ZUS od nowa przeliczył zasiłek, musi być pomiędzy nimi odstęp 3 miesięcy. Wszystko zależy, jak wygląda Twoja sytuacja. Nie ma czegoś takiego, jak od momentu "zajścia w ciążę". Wszystko zależy od tego ile pracowałaś i czy byłaś na L4.

2019-01-15 16:32

U mnie to było liczone 12 miesięcy wstecz nim zaczął płacić mi ZUS czyli 12 miesięcy poprzedzające pójście na zwolnieniu w ciąży. Chyba że coś się zmieniło