Lista życzeń
Koszyk
Twój koszyk jest pusty
Kontynuuj zakupy

Sekcja prawna (113 Wątki)

Rejestracja dziecka - akt urodzenia

Data utworzenia : 2013-07-31 14:16 | Ostatni komentarz 2013-12-11 21:15

SamantKa

4102 Odsłony
9 Komentarze

Jakie dokumenty są konieczne i w jakim urzędzie muszę dokonać rejestracji dziecka, w przypadku gdy mieszkam w małej miejscowości z swoim urzędem a będę rodzić w innym mieście i w świetle prawa jestem panną? Czy uznanie dzidziusia przez ojca może odbyć się wcześniej - np. teraz, gdy jestem jeszcze w ciąży i to w Naszym urzędzie? W świetle prawa jestem panną a więc według tego co znalazłam na kilku stronach muszę: "w przypadku rejestracji dziecka przez pannę należy przedłożyć odpis skrócony aktu urodzenia matki, jeżeli matka po urodzeniu była zarejestrowana w innym urzędzie," - miejsce mojego urodzenia znajduje się 300 km od miejsca aktualnego zamieszkania, czy koniecznie muszę mieć swój akt urodzenia? Na stronie MSW nie ma dla mnie żadnych konkretów - http://www.msw.gov.pl/portal/pl/73/35/

2013-12-11 21:15

Przy wypisie ze szpitala dostałam kartkę i informację odnośnie rejestracji dziecka w urzędzie. Zostałam umówiona przez szpital na dany dzień i godzinę. My również nie jesteśmy małżeństwem i w urzędzie zostaliśmy zaproszeni do takiego pokoju, w którym partner uznał dziecko przed urzędnikiem i obydwoje podpisaliśmy dokumenty. Kartka, którą dostałam w szpitalu nie była potrzebna, nawet nikt o nią nie pytał. Dowiedziałam się też, od tego właśnie urzędnika, że mogłam zarejestrować dziecko w usc, w miejscu, gdzie mieszkam, a nie koniecznie w tamtym urzędzie.

2013-10-01 09:07

Ojciec może uznać dziecko już w ciąży. Jeżeli chodzi o rejestrację dziecka, w szpitalu dostaniesz zaświadczenie urodzenia dziecka żywego czy coś takiego i trzeba się z tym udać do urzędu stanu cywilnego.

2013-09-28 16:14

u nas wszystkie sprawy z rejestracją dziecka i becikowe załatwiał mąż ja nie miałam do tego głowy, w naszym mieście przy rejestracji dziecka każda rodzina dostaje karnet na basen do wykorzystania w ciągu roku na kwotę 100 zł nam jakoś nie udało się go wykorzystać

2013-09-27 19:31

Jestem w podobnej sytuacji i uznałam, że najlepszym rozwiązaniem będzie zaciągnięcie języka u źródła, czyli zadzwoniłam do właściwego USC dla miejsca narodzin dziecka, bo taka czynność też mnie czeka. Z udzielonej informacji dowiedziałam się, że trzeba osobiście (matka i ojciec dziecka) stawić się w urzędzie z dowodami osobistymi, gdzie będą składać przed kierownikiem oświadczenia - ojciec o uznaniu dziecka. Nie ma żadnej możliwości, aby w imieniu matki występował pełnomocnik. Stawiennictwo osobiste - obowiązkowe. Czynność rejestracji należy dokonać w terminie 14 dni od daty narodzin. Jest jednak rozwiązanie w przypadku odległego zamieszkania od miejsca porodu. Można udać się do swojego USC - właściwego dla miejsca zamieszkania i tam dokonać formalności. Trzeba nadal być osobiście z tatusiem. Jednostki urzędów, czyli ta właściwa dla miejsca urodzenia oraz właściwa dla miejsca zamieszkania, będą między sobą przesyłać dokumenty. Wiąże się to z dodatkowym kosztem - jak się dowiedziałam 11 zł. Patrząc na koszty dojazdu i trudności ze stawiennictwem - opłaca się. Trzeba też jednak pamiętać, że mimo zgłoszenia w USC bliższego miejscu zamieszkania, właściwym zostaje urząd narodzin dziecka i w razie konieczności uzyskania kolejnego odpisu skróconego aktu urodzenia (3 szt. są darmowe) tam kierujemy wszelkie wnioski. Każdy kolejny odpis skrócony kosztuje 22 zł opłaty skarbowej. Jeżeli są jakieś wątpliwości, zawsze warto zadzwonić - mniej to kosztuje, a człowiek jest przygotowany. Polecam takie działanie.

2013-08-03 12:04

Proszę bardzo :)

2013-08-03 11:09

Bardzo dziękuję: ) To już rozwiało wszelkie moje wątpliwości i wiem już co i jak; ) Odpowiedzi zostały wyczerpane, bo tam wszystko elegancko i przejrzyście jest napisane - jeszcze raz dziękuję!

2013-08-03 07:27

Hehe, widzisz, akurat znalazłam odpowiedź na pierwsze pytanie :) http://www.mamazone.pl/artykuly/prawo-i-pieniadze/2010/pytania-o-rejestracje-noworodka.aspx

2013-08-02 06:46

Dziękuję Proud Mommy i czekam na dalszą pomoc; )