Lista życzeń
Koszyk
Twój koszyk jest pusty
Kontynuuj zakupy

Sekcja prawna (113 Wątki)

Poród i co dalej?

Data utworzenia : 2017-11-16 14:24 | Ostatni komentarz 2017-12-15 11:32

Karolina -1982

1148 Odsłony
9 Komentarze

Proszę o informację jakie urlopy /zasiłki należą się świeżo upieczony rodzicom.. Kiedy trzeba poinformować o nich pracodawcę..? Rodze w styczniu.. A umowę mam do maja.. Co i jak załatwić by wykorzystać jak najwięcej? Co mi się należy?

2017-11-16 20:09

Musisz zgłosić pracodawcy jak dziecko się urodzi wtedy dostaniesz dokumenty do wypełnienia o macierzyński i rodzicielski. Wybierzesz czy chcesz mieć rok i 80% czy pół roku i 100% ale jeżeli masz umowę do maja to nie muszą Ci jej przedłużać i wtedy płacenie przejmuje ZUS, w takiej sytuacji żeby chyba lepiej wziąć rok jak praca nie jest pewna. Jeżeli macie jakieś dodatkowe ubezpieczenia na życie to również po porodzie zluzcie wniosek o pieniążki za urodzenie dziecka. W niektórych ubezpieczeniach ( w moim grupowym pracowni czym tak jest) można wziąść pieniądze zdaje się 2 mies przed urodzeniem dziecka na wyprawkę ale jest z tym więcej zachodu. Jeżeli macie okazję zapisać się do takiego grupowego ubezpieczenia dla pracowników i nie ma w nim okresu karencji ( zazwyczaj musi upłynąć rok od zapisania się do ubezpieczenia do porodu żeby dostać za niego pieniądze) to warto. Ja i mąż dostaliśmy z takiego ubezpieczenia po 1500 zł. Następna rzecz to becikowe. Również po porodzie udaj się do Mops/Gops i złóż wniosek. To jest zdaje się 1000 zł. Można też starać się od razu o rodzinne jeżeli ma się niskie zarobki... Jeżeli to twoje pierwsze dziecko to możesz się też starać o 500+ ale tu dochód na osobę ma nie przekraczać zdaje się 800 zł, na drugie i kolejne dziecko nie ma kryteriów dochodowych. Jeżeli miała byś przedłużona umowę to możesz też pójść na wychowawcze po macierzyńskim ale to jest urlop bezpłatny...