Lista życzeń
Koszyk
Twój koszyk jest pusty
Kontynuuj zakupy

Sekcja prawna (113 Wątki)

Poród i co dalej?

Data utworzenia : 2017-11-16 14:24 | Ostatni komentarz 2017-12-15 11:32

Karolina -1982

1147 Odsłony
9 Komentarze

Proszę o informację jakie urlopy /zasiłki należą się świeżo upieczony rodzicom.. Kiedy trzeba poinformować o nich pracodawcę..? Rodze w styczniu.. A umowę mam do maja.. Co i jak załatwić by wykorzystać jak najwięcej? Co mi się należy?

2017-12-15 11:32

Musisz złożyć podanie o urlop macierzyński i rodzicielski. Możesz to zrobić jednorazowo na całe 52 tygodnie. Wybierasz czy chcesz mieć płacone 80 % czy 100 % i 60 %. Do podania dołączasz akt urodzenia dziecka. masz na to dwa tygodnie od urodzenia dziecka. jak skończy Ci się umowa to wypłatę zasiłku będzie kontynuował ZUS.

2017-11-20 14:10

Do drugiego becikowego próg dochodowy jest taki sam, jak do zasiłku rodzinnego, bo jest dodatkiem do niego u wynosi 674zl. Dzieli się na aktualną liczbę osób, zaświadczenia o dochodzie za ubiegły rok zwykle MOPS/GOPS w większości przypadków pobiera sam przez program, Ty musisz donieść PIT 11 na podstawie którego się rozliczalas. Jeśli masz jakieś nieopodatkowane dochody, nie uwzględnione w zaświadczeniu że skarbowego (np alimenty, stypendium starszego dziecka), zaznaczas to we wniosku. Jesli od zeszlego roku zmienila sie sytuacja finansowa ( macierzyski wynosi mniej, niz dostawalas wyplaty) lub jeśli np mąż zarabia więcej niż w stosunku do zeszłego roku ( coroczny wzrost najniższej krajowej nie trzeba zglaszac), zaznaczasz jako dochod utracony/uzyskany, bo biorą pod uwagę aktualną sytuacje. Jeśli w międzyczasie któreś z Was zmienilo pracę, trzeba przynieść ksero świadectwa pracy, nowej umowy oraz zaświadczenia o dochodzie za pierwszy pełny przepracowany miesiac .

2017-11-20 13:59

W moim przypadku byłby potrzebne dochody z roku ubiegłego, musiałam dostarczyć umowę męża i swoją oraz zeznania podatkowe z ubiegłego roku czyli 2016. Najlepiej zadzwoń do swojego gopsu/mopsu i dopytaj jakie dokumenty będą Ci potrzebne, aby starać się o te świadczenia. Rozmawiając z koleżankami, które mieszkają w innych miejscowościach dowiedziałam się, że obowiązywały u nich troszkę inne dokumenty niż u mnie. Pierwsze becikowe otrzymuje się wtedy, gdy kwota dochodu netto na osobę nie przekracza 1922 zł. Natomiast drugie becikowe można otrzymać, gdy dochód na osobę jest znacznie niższy, bo nie może przekraczać ok 500 zł.

2017-11-19 07:35

A jak liczyć dochód do 500+ z jakiego okresu czasu? Np z roku i dzielić od razu na 3 jeśli dopiero urodziło się pierwsze dziecko? I to samo dotyczy rodzinnego.. Czy do pierwszego becikowego też jest próg kwotowy co do dochodów?

2017-11-18 23:05

Dziewczyny juz wszystko bardzo dobrze opisaly więc nie będę powtarzac. Ogólnie po urodzeniu dziecka jest mnóstwo papierologii ale warto o to zadbać żeby potem otrzymać pieniążki. Moge jeszcze tylko doradzić, żebyś nie zwlekala ze skladaniem dokumentow w mopsie/gopsie bo w przypadku 500+ otrzymuje sie wyrównanie od miesiąca w ktorym zlozylas dokumenty. Jesli dziecko urodzi sie w listopadzie, a dokumenty złożysz w grudniu to dopiero od grudnia otrzymasz ten dodatek.

2017-11-17 16:25

Dokumenty od pracodawcy można wziąść wczesniej i je wypelnic bez daty, ktora wpisze sie po porodzie dolaczając akt urodzenia. Jeśli dochód na osobę nie przekracza 674zl dostaniesz zasiłek rodzinny oraz mozesz się ubiegać o dodatek do rodzinnego z tytułu urodzenia dziecka (1000zl jednorazowo, tzw drugie becikowe). Jeśli pracodawca przedluzylby Ci umowę, po zakończeniu macierzyńskiego mozesz iść na urlop wychowawczy, i jesli dochod nie bedzie Ci przekraczal progu do rodzinnego, skladasz w MOPS/GOPS wniosek o dodatek tzw zasiłek wychowawczy w kwocie 400zl miesięcznie (maksymalnie na 2 lata).

2017-11-16 21:37

Tak jak pisze magnolijam, po urodzeniu dziecka należy Ci się urlop macierzyński w wymiarze 20 tygodni i urlop rodzicielski w w wymiarze 32 tygodni. I w zależności czy wybierzesz tylko macierzyński - wówczas wynagrodzenie jest płatne 100%, a jeżeli od razu złożyć też wniosek o rodzicielski wówczas otrzymasz 80% wynagrodzenia. Możesz też najpierw wykorzystać macierzyński (100%), a dopiero później złożyć wniosek o urlop rodzicielski i wtedy wynagrodzenie wynosi 60% podstawy wymiaru za czas trwania rodzicielskiego. Ale w Twoim wypadku to raczej niekorzystne rozwiązanie, bo nie wiem czy Twoja umowa będzie jeszcze trwać albo czy pracodawca Ci ją przedłuży, więc wydaje się, że opcja "rocznego macierzyńskiego" jest w Twoim przypadku najlepsza. Nie ma też przeszkód aby łączyć urlop rodzicielski z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego urlopu. Wniosek o urlop w pełnym wymiarze składa się w terminie 21 dni od dnia porodu. Jeżeli kończy Ci się umowa a pracodawca jej nie przedłuża, wówczas zasiłek macierzyński zostaje wypłacany przez ZUS za cały okres trwania urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego. Kolejne świadczenie, które Ci się należy po urodzeniu dziecka, o ile wasz dochód w rodzinie nie przekracza 1920 zł netto, to becikowe w wysokości 1000 zł. Musisz też do wniosku dołączyć zaświadczenie od ginekologa prowadzącego ciążę, że pozostawałaś pod opieką lekarską od 10 tygodnia ciąża. Jeżeli chodzi o indywidualne ubezpieczenie, jeżeli przewiduje ono roszczenia za urodzenia dziecka, również należy wówczas złożyć stosowny wniosek. Wiem, że nie wszystkie ubezpieczenia to pokrywają. U mnie wypłata pieniędzy nastąpiła naprawdę szybko, w 3 dni od złożenia wniosku miałam już pieniądze na koncie. Kolejna rzecz to oczywiście 500+, musisz się zorientować czy spełniasz kryteria otrzymania, nic nie napisałaś o swojej sytuacji rodzinnej, więc nie chce się tutaj rozpisywać o programie. Niektóre banki umożliwiają złożenie wniosku nawet przez ich stronę. Wygodne rozwiązanie bez wychodzenia z domu.

2017-11-16 20:13

I jeszcze jedno. Tacie należy się taciezynski 2 tygodnie. I jeżeli miała byś przedłużona umowę tommożesz się podzielić z tatuażem wolnym i wtedy on może wziąść pół roku rodzicielskiego a ty po pół roku wrócić do pracy. Taka opcja jest na pewno dobra jak mama więcej zarabia...