Karmienie piersią (965 Wątki)

Mini przewodnik przez pierwsze doby karmienia piersią

Data utworzenia : 2019-09-19 17:29 | Ostatni komentarz 2019-10-13 00:03

NoworodkoweLOVE

181 Odsłony
14 Komentarze

Pierwsza doba, czyli początki karmienia piersią


Noworodek tuż po porodzie jest bardzo aktywny, sygnalizuje gotowość do ssania piersi poprzez otwieranie buzi, poruszanie główką, wkładanie do buzi własnych rączek i ssanie ich. Jest to najlepszy moment na pierwsze dostawienie noworodka do piersi!

Jeśli pierwsze karmienie było EFEKTYWNE - czas na odpoczynek :) Bądź gotowa na to, że po pierwszym karmieniu noworodek może odpoczywać nawet 12 godzin. Siara (pierwsze mleko mamy) jest skomponowana tak, aby dostarczyć maluchowi najcenniejsze składniki i pozwolić dziecku spać i odpoczywać. Jest to również czas na odpoczynek dla Ciebie. Dziecko w pierwszej dobie jest mało aktywne- nie martw się tym, ponieważ kolejna doba będzie już bardziej pracowita.

 

 

 

Druga doba karmienia piersią = duża aktywność noworodka


W drugiej dobie maluch nadrabia przespany czas podczas pierwszej doby. Noworodek w drugiej dobie życia zwykle ma potrzebę bardzo często ssać pierś, przytulać się do mamy. Mama często ma wrażenie, że dziecko ciągle ssie, a piersi sprawiają wrażenie pustych. Jest to zupełnie normalne. Noworodek często ssie pierś, dzięki temu stymuluję laktację :) 

W drugiej dobie mamy bardzo często mówią, że mają za mało pokarmu, że dziecko nie ma co jeść, ponieważ ciągle chce ssać pierś. 

Nie należy wtedy myśleć o dokarmianiu mieszanką modyfikowaną.

Częste ssanie piersi przez noworodka dostarcza poprzez układ hormonalny informację Twojemu organizmowi, że potrzeba będzie coraz więcej pokarmu. Jeśli zamiast piersi podamy dziecku mieszankę modyfikowaną, to owszem dziecko zazwyczaj uśnie, nie będzie już chciało ssać ciągle piersi, ale pierś nieopróżniana i niepobudzana ssaniem nie wyprodukuje "na jutro" więcej pokarmu. W ten sposób, zamiast dostosować się do potrzeb maluszka, ilość pokarmu zostanie na tym samym poziomie i w kolejnych dniach pokarmu może brakować.

 

 

2-6 doba karmienia piersią = nawał mleczny


W 2-6 dobie po porodzie pojawia się nawał mleczny, czyli gwałtowne zwiększenie ilości pokarmu. Jest to stan fizjologiczny (nie wymaga leczenia tylko prawidłowego postępowania) i świadczy o prawidłowo rozpoczynającej się laktacji. Charakteryzuję się tym, że piersi są napięte, ciężkie, wypełnione pokarmem, czasem cieplejsze, brak zaczerwienienia, pokarm wypływa z piersi.

Postępowanie podczas nawału pokarmu.

Ważne jest częste opróżnianie piersi. Najlepiej pierś opróżni Twój maluch, jedząc z dwóch piersi podczas jednego karmienia. Należy zwrócić szczególną uwagę na odciąganie niewielkich ilości pokarmu przed karmieniem w celu zmiękczenia brodawki (wtedy łatwiej uchwycić noworodkowi pierś i ssać prawidłowo).

Jeśli pomimo tego, że dostawiasz maluszka do piersi produkacja pokarmu jest duża możesz zastosować zimne okłady na piersi po karmieniach (ok. 20 minut). Zimny okład zmniejsza przekrwienie, łagodnie zmniejsza produkcję mleka. Możesz również odciągnąć ręcznie niewielką ilość pokarmu do uczucia ulgi, nigdy "do końca". Odciąganie większej ilości pokarmu pobudzi dodatkowo produkcję mleka. 

Postępowanie niezgodne z zasadami prowadzi do obrzęku piersi, a nawet zastoju.

2019-10-13 00:03

Aisa to dobrze że okazało się że jest silny :)

2019-10-11 23:42

Aneczka wiem :) też od razu jak mi podniósł w 1 dobie już głowę w górę leżąc na brzuchu byłam przerażona i od razu prośba o pedoatre i najlepiej fizjoterapeute zeby sprawdził czy nie ma napięcia mięśniowego wzmożonego też byłam przerażona ale na szczęście okazało się ze jest silny i sobie cwiczy już ladnie mięśnie :) 

2019-10-11 23:29

Aisa  ja nie mówiłam że akurat w twoim przypadku tak mogło być tylko że tak się zdarza. Dobrze że u Ciebie tak nie było

2019-10-11 23:19

Aneczka wiem ale pani dr zbadala synka i nie stwierdziła czegoś takiego stwierdziła ze po prostu silny zreszta duży był i sprytny pamiętam jak się przerazilam sama ale wssytsko się okazało być ok :) 

A jeśli chodzi o aktywność miałam na myśli otwarte oczy i sobie ruszał się tulil do mnie i wiercil trochę ale nie spał :) 

2019-10-11 13:33

Ja miałam bardzo dużo pokarmu (wkładki wymieniane co chwilę) a nawał dopiero po jakimś miesiącu więc na to nie ma reguły. 

2019-10-11 09:39

Aisa nie zawsze podnoszenie głowy wskazuje na aktywność dziecka tylko może wskazywać na wzmożone napięcie mięśniowe. 

2019-10-10 18:06

To ja nawał miałam standardowo ok 4 dnia. A synek też w 1 dobie był spokojny. Nie chciał nawet jeść, Tylko jeszcze wymiotował wodami.

2019-10-09 23:52

Niektórzy nawał mogą już mieć w pierwszej dobie po porodzie u mnie tak było. A dziecko nie musi być wcale tak mało aktywne na początku mój syn był aktywny już po porodzie w 1 dobie nawet podnosił głowę