Lista życzeń
Koszyk
Twój koszyk jest pusty
Kontynuuj zakupy

Karmienie piersią (1136 Wątki)

LAM- laktacyjny brak miesiączki

Data utworzenia : 2013-05-04 17:54 | Ostatni komentarz 2014-01-30 11:31

Kamila.Kotowicz

21123 Odsłony
14 Komentarze

Biologiczny sens niepłodności po porodzie pozwala: - u matki odzyskać siły po okresie ciąży i po porodzie, przywraca funkcje układu płciowego sprzed ciąży - u dziecka zaspokaja jego potrzeby żywieniowe i emocjonalne. Dopóki pokarm matki stanowi podstawę diety dziecka, nie powinna ona zajść w kolejną ciążę. Do jakiego momentu karmienie naturalne blokuje owulację? Jeśli kobiety karmią sztucznie lub dokarmiają dzieci, owulacja u nich powraca wcześniej niż u karmiących wyłącznie piersią. Gdy kobieta karmi sztucznie okres niepłodności trwa 3 pierwsze tygodnie. Przy częściowym karmieniu piersią i częściowym dokarmianiu okres niepłodności trwa 3-6 tygodni (w zależności od udziału karmienia piersią). Natomiast przy wyłącznym karmieniu piersią okres niepłodności trwa 8-12 tygodni, a czasem dłużej. Wysoki poziom prolaktyny, który występuje u kobiet karmiących wyłącznie piersią, hamuje wydzielanie hormonów LH i GnRh. Dzięki temu blokowany jest impuls do jajeczkowania. Chcąc stosować LAM, należy odpowiedzieć na trzy pytania: - Czy dziecko ma mniej niż 6 miesięcy życia? - Czy po 56 dniu po porodzie nie wystąpiło krwawienie? - Czy od pierwszej doby dziecko jest karmione wyłącznie piersią lub prawie wyłącznie (okazjonalne podawanie niewielkiej ilości soków, wody mineralnej) Jaka jest efektywność LAM? Jeżeli na wszystkie pytania odpowiedź brzmi TAK, istnieje tylko około 0,7% możliwości powrotu płodności w przypadku wyłącznego karmienia piersią. Przy prawie wyłącznym karmieniu piersią procent wynosi 2,9. Po 6 miesiącach zwiększa się możliwość owulacji. LAM nie ma zastosowania, kiedy: - dziecko skończyło 6 miesięcy, - po 56 dniu po porodzie wystąpiło krwawienie, - nie przestrzegamy zasad pełnego karmienia naturalnego.

2014-01-30 11:31

Ja już w zasadzie nie karmię, a raczej daję się napić z piersi. Młoda ma prawie 7,5 miesiąca a ja miesiączki nie mam. Z piersi pije tylko raz dziennie, po obiedzie. Nie ufałabym w to, że czas karmienia można nazwać antykoncepcją.

2014-01-30 10:58

Kazda kobieta jest inna i nie ma reguły ze jak tylko zmniejszymy ilość karmien to dostaniemy okres. Ka na przykład juz prawie rok nie mam okresu, a zostały wprowadzone śniadania, obiady, kolacje. Z tym, że w nicy Amelka potrafi się budzić i zajadać. Tak wiec to zależy wiele od naszego organizmu.

2014-01-28 00:16

Ja po porodzie pierwszy okres dostałam po2,5 miesiąca teraz Jaś ma 6 miesięcy a u mnie był właśnie tylko ten jeden okres. Cały czas karmię piersią choć już włączyliśmy jeden posiłek w postaci zupek.

2013-05-24 22:13

Po pierwszej ciąży też długo nie miałam okresu, ale nie przypuszczałam, że może mieć to związek z tarczycą, bo faktycznie po ciąży wyszło, że mam niedoczynność tarczycy i to masakryczny wynik (tsh 280). Teraz minęło 7 miesięcy i dalej nie mam, ale wciąż karmię więc jak przestane to pewnie się pojawi.

2013-05-23 16:30

ja jestem 4 miesiace po porodzie i okres mam, a karmie piersia. reguły nie ma :) czytałam gdzies na forum wypowiedz mamy która poł roku po odstawieniu malca od piersi nadal nie miała miesiaczki.

2013-05-22 22:59

Tak, dobrze by było skontrolować hormony. Wtedy będziemy wiedzieć czy brak okresu jest spowodowany naturalną produkcją laktozy czy wahaniami związanymi z tarczycą.

2013-05-22 21:47

Przepraszam, jakoś długo mnie tu nie było. Nie, nie kontrolowałam. Czyli mam zrobić tsh, ft3 i ft4 (o ile nie pomyliłam nazw badania) dziękuję za odpowiedzi :) widzę, że choć bardzo rzadko, to zdarza się ooo nie mogę przyznać punkcików, bo w poprzednim miesiącu dostałyście nagrodę, a szkoda w każdym razie dzięki!

2013-05-05 18:34

Zapomniałam zapytać czy kontrolowała Pani tarczycę po porodzie?