Lista życzeń
Koszyk
Twój koszyk jest pusty
Kontynuuj zakupy

Karmienie piersią (1146 Wątki)

Ostra infekcja cytomegalowirusem w ciąży

Data utworzenia : 2016-05-19 19:18 | Ostatni komentarz 2016-05-23 20:37

Anna.Swierk

1344 Odsłony
4 Komentarze

Witam W 35tc miałam cesarskie ciecie ze wzgledu na ostra infekcje cytomegalowirusem. Igg i igm robiłam na poczatku ciąży, obydwa były ujemne. W 35tc miałam stany podgorączkowe wieczorami. Niepokoiło mnie to, zostałam przyjęta do szpitala gdzie powtórzono mi wszystkie badania. Igm miałam około 34U/ml, igg brak. Wykonano cesarskie ciecie. Mały leżał trzy dni w inkubatorze, miał problemy z saturacja małe, dostał antybiotyk, ampicyline i gentamycyne przez dwie doby, ampicyline chyba dwa dawki a genta jedną. Ważył 3.3kg i miał 58cm, wiec spory chłopak. Od razu powiedziano mi ze mam go nie karmić piersią, zeby uniknąć zakażenia dziecka. W międzyczasie zrobiono mu badania, nie miał przeciwciał igm i igg, krew i mocz poszły na pcr, oba wyniki wirusologiczne ujemne, materiału genetycznego brak, dziecko zdrowe. Tym bardziej zabroniono mi karmienia. Po trzech dniach małego wyjęto z inkubatora, na czwarty dzien był juz ze mną, piątego dnia wypisano nas do domu. Cały czas mały karmiony jest pokarmem dla wcześniaków, w tym momencie ma trzy tygodnie. Wypija co trzy- cztery godziny, rzadko co 2,5 120( czasem 100) ml pokarmu. Bardzo zależy mi na karmieniu piersia, jednak co lekarz to inna opinia. W tym momencie igg skoczyły mi do 77U/ml. Próby wątrobowe miałam wcześniej znacznie podniesione, normy alatu i aspatu przekroczone 5krotnie, obecnie Alat 23 (norma do 33), morfologia wróciła do normy(brak stanu zapalnego, jednak po infekcji zostały mi podniesione nieznacznie limfocyty, ale nie na tyle zeby wywołać leukocytoze. Jakie sa wytyczne w takim przypadku co do karmienia piersia? Czy mogę karmić maluszka? Mały ma obecnie 3tygodnie, tydzien temu na kontroli ważył 3,7kg.

2016-05-23 20:37

magros racja, że przewlekłe zakażenie nie jest niebezpieczne, ale wyniki Anna.Swierk wskazują na świeże zakażenie, tutaj specjalista potwierdza, kiedy to jest niewskazane: http://lovi.pl/pl/forum/2/2744 polecam też forum artykułu "Choroby groźne w ciąży", gdzie poruszany był temat CMV: http://lovi.pl/pl/forum/1/6520 Może tutaj odnajdziesz też jakieś odpowiedzi: http://lovi.pl/pl/forum/11/3346 Myślę, że najlepiej zapytać lekarza z oddziału chorób zakaźnych (bo dziecko może się też zarazić również drogą kropelkową od matki i może lepiej, żeby w mleku dostawało od niej przeciwciała?)

2016-05-19 22:09

A co lekarz doradził Ci podczas ostatniej wizyty?. Dobrze że oznaczyłaś to pytanie jako pyt. do eksperta ponieważ lekarz najlepiej doradzi w tej kwestii. Moja sąsiadka w ciąży miała cytomegalię i jej córeczka urodziła się z wadą słuchu ( obecnie nosi aparat słuchowy) oraz na obu dłoniach miała po 6 paluszków i z tego co wiem to po porodzie karmiła mm.

2016-05-19 20:45

Przewlekłe zakażenie matki wirusem CMV nie jest przeciwwskazaniem do karmienia piersią. Generalnie korzyści z karmienia przeważają nad zagrożeniem. Karmienie piersią przez kobietę zarażoną CMV może być niebezpieczne tylko dla wcześniaków. A u Ciebie tak właśnie było. O to co znalazłam, a propo karmienia: Pasteryzacja jest najlepszym sposobem eliminacji wirusa z pokarmu. Karmienie piersią i mlekiem bez obróbki u wcześniaków może stanowić zagrożenie życia i zdrowia ale nie ma jednoznacznych wytycznych podawania wcześniakom takiego mleka. AAP sugeruje podawanie pasteryzowanego pokarmu matki. Nadal nie są ostatecznie porównane skutki żywienia sztucznego u dzieci matek z CMV z żywieniem ich mlekiem matki i nie wiadomo do końca czy ryzyko infekcji przeważa nad pozytywnymi skutkami karmienia naturalnego. Dla dzieci urodzonych o czasie infekcja matki wirusem CMV nie jest przeciwwskazaniem do karmienia piersią.

2016-05-19 19:20

Dodam ze cały czas ściągam pokarm laktatorembo, średnio 60-80ml na jedno ściągnięcie co 3-4h