Lista życzeń
Koszyk
Twój koszyk jest pusty
Kontynuuj zakupy

Karmienie piersią (1137 Wątki)

Maluch preferuje jedną pierś

Data utworzenia : 2013-03-26 12:24 | Ostatni komentarz 2015-01-12 16:53

monika_b

48354 Odsłony
62 Komentarze

U mnie ta sytuacja zdarzyła sie dwukrotnie w odstepach czasowych . Przybliżę ją bo może któraś z Was ma ten problem. Za pierwszym razem córeczka całkowicie odmówiła picia mleczka z prawej piersi. Ot tak. Na jedno karmienie Mała je jednego cycusia, więc, gdy przyszło do karmienia z tej piersi odwracała głowę, odpychałą się rączkami. Gdy złapała brodawkę to odwracała znów głowę. Gdy znów złapała to zrobiła to w taki sposób, że poraniła mi brodawkę. Oczywiście płakała bo była głodna. W momencie przystawienia jej do drugiej piersi to najzwyczajniej w świecie zaczęła ssać. Pierwsza myśl, to taka, że w piersi nie ma pokarmu. Ale widzę, że pierś pełna, gdy nacisnęłam brodawkę mleczko trysło - więc to nie to. Opróżniłam laktatorem pierś i przy następnym karmieniu zaczęłam znów proponować "niechcianą" pierś. Córka przez prawie tydzień odmawiała jedzenia. Próbowałam naprawdę wszystkiego: - zmiana pozycji, szczególnie na tą spod pachy, bo Mała była ułożona jak do karmienia z lewej piersi - wyciskałam mleczko i smarowałam całą brodawkę, by Małą zachęcić - zaczynałam karmić z lewej a przystawiałam w trakcie karmienia do piersi prawej - myślałam, że jak posmakuje mleczka to będzie jej obojetne z której piersi pije - robiłam ciepły okład przed karmieniem i odciągałam odrobinę mleka laktatorem by łatwiej było córce chwycić pierś - zawsze zaczynałam karmienie od piersi niechcianej -karmiłam na śpiocha w nocy z piersi - jak była nierozbudzona to nie grymasiła i obojętne jej było z które piersi je. Jedyne co, to udało mi się ją karmić w nocy tak jak wspomniałam na śpiocha. Wtedy ładnie opróżniała pierś. W dzień posługiwałam się laktatorem. Zaczęłam nawet myśleć, czy uda mi się wykarmić dziecko jedną piersią, skoro odmawia spożycia z drugiej. Nawet zaczęlam po kąpieli oglądać dokładnie jej lewy boczek i masowałam ja by sprawdzić czy nic ją nie boli - bo może dlatego nie chce jeść bo boli ją boczek. Trwało to około tygodnia, gdy nagle znów zaczeła konsumowac prawą pierś. Jakby się odwidziało jej :) Taka sytuacja miała miejsce jak miała trzy miesiące, po chyba 4-5 tygodniach znów to samo - znów prawa pierś. Po kilku dniach wszystko wróciło do normy. Teraz jest spokój :) Nie znam przyczyny takiego zachowania, nie wiem też co spowodowało, że po pewnym czasie niechciany cycuś wrócił do łask. Ważne jest natomiast by opróżniać tą pierś, której odmawia dziecko - dzięki temu nagromadziłam trochę zapasaów mleka. Miałyście taki problem? Jak sobie z nim radziłyście? Mam też pytanie do Pani Ekspert, czym takie czasowe niejedzenie może być spowodowane. Czy można założyć, że Maluch ma swoją ulubioną pierś? Czy można jakoś jeszcze temu przeciwdziałać - czy jest coś co jeszcze można zrobić czego nie wymieniłam? Dziękuję za odpowiedz.

2013-04-07 18:32

E.Marzec na to nie wpadłam :P

2013-04-07 18:16

Mój 5misieczny syn preferuje tylko lewą piers, gdy daje mu prawą zaczyna się niecierpliwic..co robie,to smaruje lewa piers sokiem z cytryny:-) wiem to dziwne,ale serio działa, maluch nie chce ssac jej..wiadomo potem myje piers i daje mu lewa i je spokojnie :-)

2013-04-04 13:57

Ja miałam taki problem na początku mojego macierzyństwa, półtora tygodnia walczyłam, w tym czasie były dni kiedy karmiłam tylko jedną piersią, z drugiej pokarm ściągałam laktatorem, były łzy bezradności, ale nie poddałam się, zależało mi na karmieniu piersią. Po 2-3 dniach karmienia wyłącznie jedną piersią w dzień próbowałam zachęcić synka do picia również z drugiej piersi, płakał, nie chciał, ale wytrwale próbowałam go przystawiać, oczywiście po jakimś czasie prób podawałam mu drugą pierś, ale przy kolejnych karmieniach znowu próbowałam i tak po półtora tygodnia walki udało się, teraz karmię już 6 m-c i wszystko jest normalnie. Najważniejsze to nie poddawać się i być zdeterminowanym, a warto podjąć walkę o karmienie obiema piersiami.

2013-04-02 23:30

Mój syn również przez kilka dni preferował jedną pierś. Wydaje mi się, że zachowanie spowodowane było minimalną różnicą w kształcie brodawki. Na szczęście jego upodobania się zmieniły :) i pije z jednakowym apetytem z obu piersi.

2013-03-27 19:18

Witam, Zdarza się czasem, że dziecko preferuje jedną pierś. Przyczyny bywają różne. Czasem jest to kwestia pozycji - np. na jednym boku dziecku jest niewygodnie, coś uciska czy boli. To akurat u Pani dzieciątka raczej nie, bo na to nieraz pomaga zmiana pozycji, którą Pani zastosowała. Może być tak, że u dziecka jest jakiś problem z napięciem mięśniowym, wtedy podobnie jak wyżej. Może być tak, że z jednej piersi bardziej intensywnie leci pokarm i to dziecku nie odpowiada. Może być zmieniony smak pokarmu w jednej piersi, jeśli jest w niej zapalenie, wtedy nieraz pokarm jest bardziej słony i dziecku nie smakuje. Czasami jest inny kształt brodawki i dziecku wygodniej chwytać jedną z piersi. Może też się zdarzyć, że np. dziecko jest na coś chore - np. ma zatkany nosek albo bolące ucho - wtedy też może odmawiać jednej z piersi. Niektóre dzieci preferują którąś pierś w zasadzie bez określonej przyczyny, po prostu bardziej lubią. Jedną piersią z powodzeniem można dziecko wykarmić, będzie po prostu więcej produkować mleka. Tyle że wtedy jest asymetria wielkości, co może być niewygodne, bo np. trudno dobrać biustonosz. Bardzo dobrze, że Pani odciągała pokarm w czasie "nielubienia" jednej piersi, uniknęła Pani tej asymetrii. Wszystkie zastosowane przez Panią sposoby mogą pomóc. Jeszcze tylko w razie takich problemów warto zasięgnąć porady pediatry, żeby sprawdzić, czy tak jak napisałam, dziecko nie jest chore. Pozdrawiam

2013-03-26 15:41

ja od poczatku karmie tylko lewa piersia bo do prawej nie umiem przystawiac, nie potrafie trzymac na prawej rece. . za to prawa karmie w nocy (na zmiane z lewa) i co około 6-8 godzin za dnia jak czuje ze jest pełna.