Lista życzeń
Koszyk
Twój koszyk jest pusty
Kontynuuj zakupy

Karmienie piersią (1165 Wątki)

Karmienie piersią a próchnica u dziecka

Data utworzenia : 2015-10-06 21:38 | Ostatni komentarz 2017-04-19 00:32

MarNie

1623 Odsłony
4 Komentarze

Witam, chciałabym prosić o poradę związaną z karmieniem piersią, a występowaniem próchnicy u dziecka. Poglądy zarówno lekarzy pediatrów, jak i dentystów są bardzo podzielone i zróżnicowane. Jestem mamą 1,5 rocznej dziewczynki (wcześniak 33 tydzień). Karmię piersią od początku, kilka razy w ciągu dnia oraz w nocy (na żądanie), dziecko jest bardzo, bardzo przywiązane do piersi i ssania. Nigdy nie chciało ssać smoczka ani butelki. Od 2 miesięcy na ząbkach wystąpiły brązowe plamki, zdiagnozowane jako próchnica. Chciałabym zaznaczyć, że na punkcie próchnicy od początku miałam obsesję, tj. czyściłam jej ząbki 2 razy dziennie pastą z fluorem (500 ppm), do tego czyszczenie szczoteczką i wodą kilka razy w ciągu dnia. Dziecko prawie nie jadło nic słodkiego, nie piło żadnych soczków, tylko wodę, herbatki ziołowe lub owocowe (bez cukru), kaszki też wybierane bez cukru. Lekarze twierdzą, że jest to mimo wszystko wynikiem nocnego karmienia piersią (często faktycznie trwa to całą noc). Czytałam zarówno o pozytywnym działaniu karmienia piersią na przeciwdziałanie próchnicy (tj. antybakteryjne itd.) oraz o tym, że dziecko ssąc mleko matki połyka pokarm, a nie przetrzymuje je w buzi, więc kontakt ząbków z mlekiem jest ograniczony. Czytałam też o różnych badaniach naukowych, jednak z drugiej strony są też badania i artykuły (głównie na stronach zagranicznych) potwierdzające, że karminie przedłużone tj. po 12 m-cu oraz nocne karmienie jednak wpływają na występowanie próchnicy). Zostałyśmy postawione przed koniecznością natychmiastowego odstawienia od piersi, dlatego proszę o jakąś poradę, czy jest to faktycznie zgodne z prawdą, że laktoza zawarta w mleku matki, aż tak bardzo może prowadzić do występowania próchnicy. W rodzinie nikt nie ma próchnicy, więc dziecko nie mogło "złapać" bakterii od kogoś z rodziny. Przyjmuję witaminę D3 regularnie, w okresie wakacji lekarz kazał nam ją odstawić. Poziom wapnia, witaminy D3 był w normie (badanie wykonane co prawda rok temu).

2017-04-19 00:32

wskrzeszam temat bo niestety ale muszę obalić kilka "mitów" Moja Zocha lat 2, nigdy na butelce nie była, nigdy smoczka nie miała, odstawiona dosłownie miesiąc temu - 6 zębów górnych ma próchnicę galopującą a jedna dwójka już jest martwa ... płakać mi się chce ... okazuje się że karmienie w nocy a karmienie w nocy to dwie różne sprawy. Jeśli dziecko pije żeby zjeść po czym wypluwa cyca i śpi - to do przejścia. Ale jeśli tak jak moja trzyma cały czas sutek w buzi od czasu do czasu pociągając za niego - to katastrofa ... nas czeka narkoza bo jest tak źle - płakać mi się chce :(

2015-10-07 19:54

MarNie, niestety nawet w środowisku lekarskim krążą błędne mity na temat nocnego karmienia piersią. Prawda jest taka, że karmienie piersią pomaga w walce z bakteriami próchnicotwórczymi. Dobrym profilaktycznym sposobem jest polakierowanie dziecku ząbków. Zabieg ten wykonuje się co pół roku w gabinecie stomatologicznym. Koszt takiego zabiegu u mojego stomatologa to 50 zł. Świetnym środkiem przeciw próchnicy jest również sok z żurawiny, który zachowuje się jak Teflon. Uniemożliwia bakteriom osadzanie się na powierzchni zębów, a niektóre składniki wręcz zapobiegają namnażaniu się bakterii :)

2015-10-07 17:03

Ja karmiłam synka piersią w nocy ponad dwa latka. U mojego szkraba próchnica nie wystąpiła, więc ja bym tego nie wiązała z nocnym kp czy też twoim mlekiem. Udaj się z dzieckiem koniecznie do dentysty i podejmij leczenie.

2015-10-07 10:19

Z tego co wiem, karmienie piersią nie powoduje próchnicy, a nawet może jej zapobiegać. Próchnica jest częstą chorobą u dzieci, przyczyniają się do jej powstania właśnie: Zła higiena, karmienie butelką i mm, ale również skłonność do próchnicy jest uwarunkowana genetycznie. Może jednak ktoś w rodzinie (jako dziecko) miał próchnice. Tak jak piszesz zminimalizowałaś podawanie cukrów u córeczki, które mogą przyczyniać się do występowania próchnicy.Pięknie dbacie o ząbki. A może córeczka zaraziła się bakteriami próchnicotwórczymi poprzez wkładanie do buźki np jakiejś zabawki po chorym dziecku? Spanie z "piersią w buźce" w drugim roku życia może negatywnie wpływać na ząbki.