Lista życzeń
Koszyk
Twój koszyk jest pusty
Kontynuuj zakupy

Karmienie piersią (1135 Wątki)

problem z wagą i jedzeniem:( dokarmiać czy nie??

Data utworzenia : 2013-03-01 21:42 | Ostatni komentarz 2013-12-19 22:25

marciak

6976 Odsłony
5 Komentarze

Hej:) jestem tu nowa ale mam nadzieję że mnie tu przyjmiecie do swojego grona:) Mam taki problem, mam 4,5 msc. córcię Aurelkę:) karmimy się do tej pory tylko cycem.. ale mała mało przybiera na wadze, niestety.. I każdy mi ją każe dokarmiać:( a ja jeszcze nie chce.. Problem polega na tym, że parę razy dałam jej już owoc lub jakieś warzywo i co się stało?? Mało przestała chcieć cyca:( Je 2 góra 3 minuty:( i głowa w drugą stronę:( szarpie się przy jedzeniu, odrywa łepetynę, w drugą stronę się odwraca.. siłą ją trochę na karmię ale nie za długo:( od kilku dni mam pełne piersi a ona nie chce ich do końca opróżnić:( słuchajcie mam dość tej męczarni ale nie chce jej dokarmiać, bo wiem, że jak dostanie stały pokarm to cyc pójdzie w odstawkę:( a ja nie jestem na to jeszcze gotowa:( co zrobić aby ona jadła więcej? do tego jeszcze lekarz podejrzewa alergię pokarmową, podobno na gluten lub mleko co ja piję:( musimy to odstawić całkowicie, i podawać kropelki FENISTIL:( i moze to przez to nie chce pić cyca??? Samam nie wiem.. koszmar..

2013-12-19 22:25

Tak jak twoje dziecko się zachowuje tak moje robiło w tym samym okresie czasu przez jakiś tydzień co było kryzysem laktacyjnym u mnie wystarczyło trochę cierpliwości , brak stresu i częstsze przystawianie dziecka i wszystko wróciło do normy .Też zastanawiam się ile mniej na wadze przybrało twoje dziecko bo jak pani doktor pisze z wiekiem coraz mniej się przybiera na wadze.

2013-03-08 21:58

Witam, Co to znaczy mało? Jakie są przyrosty masy ciała w ostatnim okresie? Normy przybierania na wadze nie są takie same w wieku 4-5 mcy jak w pierwszych 3 mcach, trochę to potem zwalnia. Zachowanie jakie Pani opisała bywa w tym wieku częste u dzieci. Wszystko dookoła jest tak interesujące, że "szkoda czasu na jedzenie". Skuteczne w takim wypadku bywa karmienie zawsze w tym samym miejscu, ograniczenie bodźców w czasie karmienia (nie rozmawianie przez telefon w trakcie wyłączenie radia czy telewizora, zasłonięcie okna), karmienie "na śpiocha", czyli branie do karmienia dziecka, które jeszcze się nie wybudziło po spaniu, jak tylko zauważamy, że zaczyna się wybudzać. Może być początek ząbkowania, proszę się przyjrzeć dziąsłom, wtedy ewentualnie można próbować łagodzić dolegliwości specjalnymi żelami na ząbkowanie. A alergia na jakiej podstawie jest podejrzewana? Może po eliminacji alergenu będzie lepiej, ale na to trzeba troszkę poczekać.

2013-03-02 17:53

marciak, chciałabym Ci zwrócić uwagę na dwie kwestie. Pierwsza dotyczy rozszerzania diety u malucha piersiowego. Mianowicie Światowa Organizacja Zdrowia od 2002 zaleca karmienie wyłącznie piersią do ukończenia szóstego miesiąca życia. Wynika to z tego, że pokarm matki jest najbardziej kalorycznym pokarmem jakie może otrzymać dziecko. Tak małe dziecko potrzebuje dobrze przyswajalnego i skoncentrowanego źródła kalorii i tylko karmienie piersią lub mm to gwarantuje. Żeby nie rzucać słów na wiatr linkuję skład mleka matki: http://kellymom.com/nutrition/milk/change-milkfat/ 45 – 119 kcal/100 mL w mleku maminym posiłek roślinny dla porównania z marchewki ziemniaka i brokuła, nie bedzie miał nawet 50 kcal. Zmierzam do tego by Ci pokazać, że wcześniejsze rozszerzenie diety nie spowoduje wiekszych przyrostów masy, ponieważ podajesz pokarm mniej kaloryczny. Poza tym układ pokarmowy takieg malucha nie przyswoi Ci wszystkich składników odżywczych bo nie jest jeszcze dojrzały więc dziecko nie jest w pełni odżywione. Poza tym, może to ograniczyć apetyt na posiłki mleczne. Druga sprawa, gdy mówiłam, że karmię córkę tylko i wyłącznie piersią do tego szóstego miesiąca nasłuchałam się różnych opinii typu : "ja już w tym wieku to podawałam zupki", "moje dzieci jak miały trz miesiące to jadły", "pewnie nie chce ci się gotowac".... itp. więc jeśli słyszysz, że masz dokarmiać dziecko, lub odczuwasz presję wprowadzenia jedzonka użyj argumentów, króre Ci przytoczyłam. Co do odmawiania cyca. Maluch 4 miesięczny jest ciekawy świata, na karmienie wybieraj miejsce spokojne tak by nic malucha nie rozpraszało. Może Twoje dziecko preferuje jedną z piersi, może zacznij karmienie od tej właśnie. Może spróbuj karmić inną pozycją? Albo chodząc? Musisz opróżniać laktatorem piersi, jeśli Maluch tego nie zrobi. Spróbuj podać mleko butelką, albo jeśli dalej podajesz te stałe pokarmy to wymieszaj swój pokarm z jabłkiem i dwoma łyżeczkami kaszy manny (jeśli jest uczulona na gluten, spróbuj kasze jaglaną) ugotowanej na wodzie i przemyć w ten sposób mleczko. Może coś zjadłaś ostrego albo coś co zmieniło Ci sma mleka, i dlatego Maluch odmawia? Może to alergia pokarmowa? Więc ogranicz wszystko co możesz, i zoabacz czy coś się zmieni. Pamiętaj też, że mleko modyfikowane to nie koniec świata! Najważniejsze by Malutka zdrowo rosła a Ty była z tego powodu szcześliwa :)) I jeszcze jedno. Jak wyglądają przyrosty wagowe córeczki? Przestała przybierać? Co uważa Wasz lekarz? A czy w nocy też tak grymasi przy cycusiu? Może sprobuj choć w nocy tak na spiocha przystawić by trochę pojadła?

2013-03-01 22:40

marciak, ekspertką nie jestem, ale moja koleżanka miała trochę podobny problem do Twojego. Próbowałaś może ściągać swoje mleko i podawać z butelki, żeby sprawdzić, czy córeczka nie chce Twojego mleczka? Kolejna sprawa, czy robiłaś test na nietolerancję laktozy? (ja karmiłam piersią 3m,, jak nagle wyszła nam ta nietolerancja). I od kiedy dziecko Ci się szarpie przy piersi?? Czy od momentu wprowadzania pokarmów stałych czy może wcześniej?

2013-03-01 21:58

Może mała nie chce jeść bo wychodzą jej zęby, sprawdź jej dziąsełka czy nie są może rozpulchnione? Problemy z karmieniem piersią ma bardzo wiele mam. Najbardziej niepokojące jest to, że dziecko nie chce ssać – może mleko jest niedobre? A może dieta karmiącej mamy jest nieodpowiednia i powoduje alergię? Najczęściej przyczyną niechęci do ssania nie jest ani "niesmaczne mleko", ani alergia, a drobne błędy przy karmieniu, które robią młode mamy. Nie zamartwiajmy się więc ani nie eliminujmy z diety żadnej grupy produktów – najpierw sprawdźmy, czy nasze karmienie piersią jest prawidłowe. Dlaczego dziecko nie chce ssać? Problemy z karmieniem piersią mogą okazać się wręcz nieistniejące. Dziecko nie za każdym razem chce jeść? A kto powiedział, że płacze tylko z głodu? Zawsze, kiedy maleństwo płace warto wziąć go na ręce, przytulić, uspokoić, sprawdzić pieluszkę, i dopiero potem podstawiać mu pierś. Niektóre bardziej płaczliwe dzieci nie są wcale bardziej głodne niż inne, a po prostu potrzebują więcej czułości, albo mają bardzo delikatną skórę, którą podrażnia pieluszka. Niechęć do ssania może pojawić się także ze względu na dietę matki karmiącej. Żołądek malucha może źle sobie radzić po wypiciu mleka zawierającego kofeinę z kawy czy tłuszcze ze smażonych dań lub fast foodów. Obserwacja diety matki i reakcji dziecka pomaga dopasować odżywianie do potrzeb maluszka. Dziecko nie chce ssać także wtedy, kiedy jest po prostu najedzone. Wczesne dokarmianie malucha mieszankami modyfikowanymi lub wodą z glukozą nie odbije się pozytywnie ani na zdrowiu dziecka, ani na laktacji. Jeśli mleka jest zbyt mało, można poradzić się lekarza, zanim rozpocznie się dokarmianie. Herbatki wspomagające laktację pomogą, jeśli nie będą wypijane w nadmiarze i przez długi czas. Mała ilość mleka w piersiach może być wynikiem stresu, zbyt rzadkiego przystawiania dziecka do piersi i innych czynników. Przez pierwsze miesiące życia dziecko nie potrzebuje nic oprócz mleka matki. Problemy ze ssaniem mogą się pojawić, kiedy maluch ma problemy z prawidłowym ssaniem. Może być to wynikiem nieprawidłowej pozycji do karmienia, lub przyzwyczajenia się od najwcześniejszych dni życia do smoczka. Nawet smoczki dobrej jakości wymagają od dziecka zupełnie innego ssania. Czy niechęć do ssania może być wywołana chorobą? W niektórych przypadkach dziecko nie chce ssać dlatego, że cierpi na infekcję grzybiczą jamy ustnej, którą nazywamy pleśniawkami. Chorobę dość łatwo zauważyć, wystarczy zajrzeć do buzi dziecka. Jeśli po wewnętrznej stronie policzków, na języku i podniebieniu pojawiają się białe plamki, które po wytarciu znikają, by po jakimś czasie powrócić – to pleśniawki. Powodują one dyskomfort podczas jedzenia, co zniechęca dziecko do ssania. Alergia u niemowlaka może pojawić się, kiedy matka pije bardzo dużo mleka lub je zbyt duże ilości produktów mlecznych. Są one potrzebne, bo dostarczają wiele cennych składników dziecku, ale ich nadmierne ilości mogą wywołać problemy z brzuszkiem. Jeśli lekarz stwierdzi alergię, trzeba przejść na dietę eliminacyjną, jednak nabiał musi być zastąpiony innym korzystnym źródłem białka i wapnia Źródło artykułu: http://parenting.pl/portal/dziecko-nie-chce-ssac