Lista życzeń
Koszyk
Twój koszyk jest pusty
Kontynuuj zakupy

Karmienie piersią (1136 Wątki)

długie karmienie a wartość pokarmu. czy to posiłek czy już raczej napój?

Data utworzenia : 2014-11-06 22:18 | Ostatni komentarz 2014-11-25 13:43

Monkor

4773 Odsłony
17 Komentarze

Witam, mam pytanie o wartość mleka kobiecego w 9 mcu zycia dziecka. Mój synek dostaje pierś jeszcze 3 razy dziennie prócz dwóch posilków stałych (obiadek i puree z owoców). Mam jednak wrażenie że sie nie najada po jakiejś godzinie-dwóch musze już podać posiłek stały. Poza tym podczas karmienia mi mlekiem o 15.00 płacze i odrywa sie od piersi (inna sprawa że rozprasza go wiele rzeczy:-)). Czy jest to już dla niego tylko napój, czy jednak dalej należy to traktować jako posiłek? czy synek może w ten sposób sygnalizować, że czas zakończyć karmienie tzn odstawić go od piwersi? dodam, że synek jest bardzo duży jak na swoje 9 miesięcy - 78,5 cm i 11 850g wagi. pozdrawiam.

2014-11-25 13:43

Wytyczne są takie, zgodnie z Pani przeczuciami, że karmimy wedle zapotrzebowania dziecka. I tak jak pisałam, te zapotrzebowania są bardzo indywidualne. U dziecka karmionego piersią w ogóle jest dość trudno podać jakieś konkretne cyfry, jeśli chodzi o ilości, niezależnie od etapu życia.

2014-11-18 17:23

Pani Ekspert, dziekuję bardzo za odpowiedź. a czy są jakies wytyczne, ile takiego maminego mleka maluch powinien wypić dziennie? czy tak jak mm jest to nawet do 700 ml w tym wieku (9 mcy)? bo mój synek na pewno tyle nie wypija. mimo ze od tygodnia daję mu piers dodatkowo raz w nocy, bo się budzi z płaczem i często smoczek przytulenie nie wystarczają. Wtedy dostaje piers. Przeczuwam że dziecko na piersi, jeśli ma niedobór mleka to samo reguluje i domaga sie piersi, ale nie wiem tego na pewno.

2014-11-18 13:28

Witam, Uważa się, że mleko matki może być głównym pokarmem zaspokajającym potrzeby żywieniowe mniej więcej do wieku 1 roku. Oczywiście w drugim półroczu życia wprowadzamy pokarmy uzupełniające i tutaj panuje wielka różnorodność, jedne dzieci szybciej się "rozjadają", inne wolniej. Są takie, które w wieku 10 miesięcy jedzą głównie pierś i np. 2 posiłki inne, a są takie, które pierś jedzą 2-3 razy dziennie. Pokarm matki dostosowuje się do potrzeb dziecka, i jak najbardziej ma dużo wartości odżywczych w tym wieku, zwłaszcza, jeśli dziecko jada dużo. W miarę stopniowego odstawiania od piersi wartość pokarmu przede wszystkim zmienia się w kierunku większych wartości immunologicznych niż odżywczych. W drugim roku życia poza rolą więziotwórczą właśnie ta rola immunologiczna jest bardzo istotna.

2014-11-11 17:01

Ja również jestem zdania, że wraz z wiekiem dziecka Twój pokarm dostosowuje się do jego potrzeb. Na tym etapie, dieta dziecka powinna być już tak urozmaicona, że powinno jeść ono kilka posiłków stałych a mleko z Twojej piersi pić np. rano i wieczorem, przed snem. Te kilka posiłków na tym etapie to: kaszka, obiadek, deserek. Obiadek może być dwudaniowy czyli zupa i II danie rozłożone w czasie, jako dwa różne posiłki. Uważam, że podawanie piersi na tym etapie to przede wszystkim zaspokojenie potrzeby bliskości między mamą a dzieckiem a w następnej kolejności zaspokojenie pragnienia oraz głodu.

2014-11-08 15:48

Monkor usuń wszystko z pola widzenia dziecka. Zasłoń okna, tak aby zbyt dużo światła nie wpadało do pomieszczenia ,w którym karmisz. Karm najlepiej w tym samym miejscu co rano i wieczorem. Nie odrywaj synka bezpośrednio od zabawy tylko poczekaj aż skończy się bawić. Musisz być spokojna i nie podawaj dziecku piersi na siłę,

2014-11-08 12:14

Moj synek nigdy mnie za bluzkę nie szarpie, rzadko szuka piersi. Myśle, ze nie będę miała trudno zakończyć karmienie. Ale chciałabym jeszcze pokarmic ze dwa trzy mce, bo to dobroczynne dla niego, szczególnie zima. Teraz jak go karmie o 16 to mam wrażenie ze przeszkadzam mu w zabawie, płacze denerwuje sie przy piersi, walczę z nim by chwycił znowu pierś bo wszystko go rozprasza. Siada, chce raczkowac. Walczę by napil sie wiecej . Rano i wieczorem z kolei długo wisi przy piersi- mniej bodźców.

2014-11-07 20:09

Jak dziecko np. szarpie mamę za bluzkę, widać, że szuka piersi to ewidentnie chce się napić mleka. U nas, jak synek widział, że ktoś je, to wyciągał rączki w jego stronę i kwękał, albo jak siedziało się przy nim, to sam zabierał z talerza - zresztą do dzisiaj mu to zostało, może tylko jest bardziej nachalny;) , więc wtedy można poznać, że ma ochotę na coś konkretnego.

2014-11-07 17:15

poza tym jak rozpoznajecie że maluch domaga sie piersi a nie po prostu pokarmu stalego?