Lista życzeń
Koszyk
Twój koszyk jest pusty
Kontynuuj zakupy

Karmienie piersią (1136 Wątki)

Nawał w jednej piersi

Data utworzenia : 2014-09-30 11:38 | Ostatni komentarz 2014-09-30 18:28

Anna.Majewska

5588 Odsłony
4 Komentarze

Witam, mam pytanie do Pani doktor. Moja córeczka, Anetka, urodziła się z masą urodzeniową 3060, a obecnie, w 8 tygodniu życia, waży ok. 4 kg. Gdy miała 6 tygodni dostałam zapalenia piersi - w prawej piersi, koło brodawki, zrobiła mi się bolesna gula, dostałam gorączkę i dreszcze. Pani doktor w przychodni przepisała mi Duomox, który na 3 dni zatrzymał rozwój choroby i kazała jak najczęściej przystawiać Anetkę do chorej piersi. Niestety, gorączka wróciła i pojawiły się nowe bolesne gule. Trafiłam do szpitala, gdzie dożylnie podawano mi mocniejszy antybiotyk 4 razy na dobę. I to nie pomogło, gdyż po kolejnych 4 dniach podczas usg zdiagnozowano u mnie ropień. Został on natychmiast ewakuowany, a w piersi przez dwa dni miałam zainstalowany dren. No i oczywiście znów miałam jak najczęściej przystawiać dziecko do chorej piersi. Teraz jesteśmy już od kilku dni w domu, jednak w dalszym ciągu mam problem z tą prawą piersią. Jest ona cały czas pełna mleka, jak podczas nawału, jest widocznie większa, natomiast pierś lewa, którą przystawiałam co 2-3 karmienie, napełnia się przez kilka godzin. Nie bardzo wiem, co mam zrobić, żeby zredukować laktację tylko w piersi prawej. Przez to, że jest cały czas pełna mleka w dalszym ciągu przystawiam do niej córkę częściej, ponieważ boję się kolejnego zapalenia tej piersi. Czy istnieją jakieś sposoby na wyregulowanie laktacji, tak, abym mogła karmić córkę obu piersi na zmianę?

2014-09-30 18:28

Myślę, że Pani ekspert udzieliła słusznej rady - nie ściągaj mleka do końca bo tym sposobem cały czas będziesz miała nadmiar pokarmu w prawej piersi. Stosuj te zimne okłady i przystawiaj malucha na zmianę. Możesz oprócz zimnych okładów przykładać zimne liście surowej białek kapusty (pogniecione) - ich sok złagodzi obrzęk piersi.

2014-09-30 16:56

Witam, jeżeli już całkowicie wyleczono zapalenie i poza przepełnianiem się piersi nie obserwuje Pani niepokojących objawów, to postępowanie jest jak w nawale, tylko dotyczy jednej piersi. Czyli przystawiamy oczywiście dziecko, kiedy jest głodne, natomiast pomiędzy karmieniami, jeśli czuje Pani pełność, nabrzmienie, to odciąganie niewielkich ilości do uczucia ulgi. Po każdym karmieniu zimne okłady na tą pierś, po takim odciąganiu na przepełnienie też można chłodny okład. Jednocześnie trzeba stymulować oczywiście drugą pierś, najlepiej również przystawiać do niej dziecko, bo laktator aż tak nie pobudzi. Można zamiennie - przystawiać dziecko na jedno karmienie do jednej, na kolejne do drugiej piersi, a drugą wówczas opróżniać laktatorem. No i z tej, co się przepełnia, dodatkowo pomiędzy karmieniami odciągać małe ilości pokarmu.

2014-09-30 13:56

Anno na twoim miejscu do chorej piersi przystawiałabym dziecko jak najczęściej (dziecko ściągnie pokarm dokładniej niż laktator a dzięki opróżnianiu piersi "do końca" jest mniejsze ryzyko nawrotu zapalenia). By utrzymać laktację w drugiej piersi natomiast używałabym laktatora (jeśli masz) lub ręcznego pobudzania i odciągania pokarmu po każdym karmieniu ze zdrowej piersi.

2014-09-30 13:18

Może powinnaś do prawej piersi przystawiać dziecko na chwile (lub ściągać trochę pokarmu laktatorem), tylko na tyle, by poczuć ulgę i by kanaliki się nie przytykały, ale by laktacja się nie zwiększała w tej piersi, a z lewej starać się karmić jak najczęściej lub pobudzać laktatorem, by laktacja się tam zwiększyła,