Lista życzeń
Koszyk
Twój koszyk jest pusty
Kontynuuj zakupy

Karmienie piersią (1135 Wątki)

Karmienie piersią - a rak piersi, sutka

Data utworzenia : 2014-09-06 23:59 | Ostatni komentarz 2014-09-23 14:38

Tosiuleczka

6167 Odsłony
24 Komentarze

Czytałam ostatnio, że były prowadzone badania na temat wpływu karmienia piersią na zmniejszenie częstotliwości zachorowań na raka piersi, w szczególności sutka.. czy to prawda, że kobiety karmiące rzadziej chorują na tego typu nowotwór?

2014-09-07 19:25

Karmiąc piersią zmniejszasz ryzyko zachorowania na raka ale także zależy od tego czy ktoś z rodziny miał wtedy genetycznie może być przekazane

2014-09-07 18:22

Dziewczyny tak naprawdę to na nic nie mamy wpływu tak do końca. Możemy jednak troszkę zminimalizować to ryzyko. Podobnie jest z rakiem pluc tak jak ktoras wspomniała bo to ze nie palimy papierosow to jedynie minimalizujemy to ryzyko ale nie mamy 100 % pewności ze nie zachorujemu i to tak jest ze wszystkim.

2014-09-07 13:25

Badań na ten temat przeprowadzono kilka albo i więcej. Jest mnóstwo publikacji, które o tym informują. Natomiast, że zmniejsza to wiadomo, ale nie eliminuje ryzyka w 100%, tak jak napisała Magdalenamsl. Ale na spotkaniach w szkole rodzenia położne często o tym mówią, lekarz ginekolog może będzie miał informacje na ten temat, w przychodniach ginekologiczno-położniczych często leżą ulotki informujące o korzyściach karmienia piersią, między innymi zmniejszeniu ryzyka zachorowania na raka. Również na spotkaniach komercyjnych dla przyszłych mam - np. bezpieczny maluch informują o takich korzyściach.

2014-09-07 11:16

Tosiuleczka to wszystko zależy od organizmu kobiety i od tego jakie ma uwarunkowania genetyczne . Jeśli chodzi o to czy karmienie piersią zmniejsza ryzyko zachorowania na raka piersi - to tak zmniejsza ale nie jest to gwarancją 100 % nie chorowania w ogóle . Wszystko zależy także od tego czy kobieta ma w rodzinie kogoś kto choruje bądź zmarł na raka albo kto ma jakiekolwiek zmiany , guzki piersi . Najczęściej w grupie ryzyka są kobiety , które sa obciążone genetyką - w takim przypadku kiedy kobieta jest obciążona to musi uważać i badać się wyjątkowo często ,,, nie wiem czy w takim przypadku karmienie by coś dało ale warto spróbować jeśli może to zmniejszyć szanse na chorobę . Masz rację Tosiuleczko jeśli choć trochę możemy zmniejszyć ryzyko to należy to robić

2014-09-07 10:54

Świetnie, wiedzieć że jest choć kilka procent szans, że można zmniejszyć ryzyko zachorowań na te paskudztwa.. to tak jakby w pewnym sensie profilaktyka.. nikt nam przecież nie da 100% szans że nie paląc papierosów unikniemy raka płuc.. ale zmniejszymy ryzyko ;-)

2014-09-07 08:55

Ja wiem, że jest przeprowadzona ale chodzi mi o to, że są to badania - raczej żadna z Nas póki co nie może potwierdzić tej tezy.

2014-09-07 06:32

Samanta jest przeprowadzana duza ilość badan na ten temat z tego co się orientuje i udowodniono ze u kobiety karmiącej jest mniejsze ryzyko zachorowania na raka piersi i jajnika a także mniejsze ryzyko osteoporozy. Tutaj znalazłam pare słow na ten temat i mysle ze w sieci można znaleźć dużo informacji i artykułow medycznych potwierdzających ta teze. http://www.medela.com/PL/pl/breastfeeding/good-to-know/breastfeeding-benefits.html http://www.medonet.pl/zdrowie-na-co-dzien,artykul,1620101,3,medyczne-korzysci-karmienia-piersia,index.html

2014-09-07 01:12

Wiesz.. Wydaje mi się, że to można tylko stwierdzić poprzez badania naukowe, prowadzone w dłuższym okresie czasu, na większej ilości badanych. Chyba raczej żadna z Nas Ci dosłownie nie odpowie na to pytanie, bo większość karmi od krótkiego czasu albo i nawet kilku lat ale sądzę, że te badania są na przełomie dekad albo w różnych grupach wiekowych przeprowadzane.. nie mniej jednak słyszałam na ten temat i jest o tym nawet wzmianka w poradniku dołączonym do laktatorow LOVI jako korzyść z karmienia piersią. Trzeba jednak karmić przynajmniej rok.