Lista życzeń
Koszyk
Twój koszyk jest pusty
Kontynuuj zakupy

Karmienie piersią (1165 Wątki)

Tomografia komputerowa z kontrastem a laktacja

Data utworzenia : 2014-08-06 13:25 | Ostatni komentarz 2018-06-27 21:02

moniun

46113 Odsłony
19 Komentarze

20.07.2014 urodziłam córeczkę. W połowie września muszę wykonać tomografię komputerową jamy brzusznej z kontrastem doustnym i dożylnym. Czy samo badanie i podanie kontrastu ma wpływ na laktację?

2018-06-27 21:02

Mój kumpel parę razy przeszedł tomografię w http://panoramed.pl/diagnostyka/tomografia-wroclaw . Bardzo polecał swój pobyt tam.

2014-09-25 16:14

Kusia - gdzieś kiedyś czytałam, że organizm wydala (czy metabolizuje) 80-90% kontrastu w ciągu 2 godzin od podania, a resztę w kilka kolejnych godzin. Myślę, że te 24 godziny są podane z dużą granicą błędu, żeby przypadkiem nie narazić maluszków na działanie szkodliwych substancji. Czasem niestety trzeba wykonać takie badanie mamie czy dziecku. Ja i tak musiałam przesunąć badanie o pół roku z powodu ciąży. Myślę, że mniej złego się stanie jeśli malutka łyknie trochę kontrastu niż jak straci mamę przez brak badań. A przy nowotworach to wiadomo, że żartów nie ma!

2014-09-25 13:33

moniun twoja to malutka kruszynka przy mojej pannicy :) myślę, że podobnie jak i u mnie te minimum 12 godz wystarczy by organizm się "oczyścił"

2014-09-25 12:15

Czasami niestety trzeba. Ja syna musiałam odstawić na 2 tyg od piersi. Nam się udało i po moim leczeniu znowu wróciliśmy do karmienia naturalnego :)

2014-09-25 11:16

Czyli teoria swoje a praktyka swoje. No wlasnie, ciezko dziecko odstawic tak nagle na te 24h, ja nawet widze po swojej corce, gdy ja zostawiam na kilka godzin, ze pomimo jak wracam nie jest glodna, bo dostala mleko w butli, to potrzebuje po prostu sie przytulic do tego cycusia;)

2014-09-25 10:48

Ja też już jestem po badaniu. Córeczka na początku nie chciała pić z butelki, mimo że przez kilka dni wcześniej ją do tego przyzwyczajałam. Po kilkunastominutowej sesji płaczu jej i mojego jednak się udało. Wytrzymałyśmy 16 godzin. Ona ciągle była głodna i budziła się przez całą noc (a może brakowało jej jednak piersi), a ja mimo odciągania mleka laktatorem miałam pełne piersi i bardzo mnie bolały. Też piłam dużo wody przed i po badaniu, żeby szybko oczyścić się z kontrastu.

2014-09-25 09:32

Jestem po rezonansie magnetycznym głowy z dożylnym podaniem kontrastu. Mi po badaniu powiedziano, że minimalna karencja to 24 godziny. Ja jednakże wytrzymałam tylko 12 godzin ponieważ moja córka tak usilnie domagała się piersi, że nie wyobrażam sobie bym miała odstawić ją na dłużej. W różnych artykułach wyczytałam, że okres 24 godzinny jest zalecany ponieważ nie ma dokładnych badań dotyczących szkodliwości kontrastu dożylnego i jego wchłaniania z mleka do przewodu pokarmowego dziecka. Jedne źródła utrzymują, że środki cieniujące są wchłaniane w minimalnej ilości, inne że nie przenikają do mleka a tym samym do organizmu dziecka. Myślałam, że uda nam się wytrzymać te minimum 24 godziny ale cóż. Pomimo skończonych 8 miesięcy moje dziecko uparcie odmawia butelki. W dzień jadała łyżeczką ale po kąpaniu nie mogła zasnąć więc niejako na własne ryzyko podałam pierś po upływie 12 godzin od podania kontrastu. Przez dzień wypiłam bardzo bardzo dużo wody by jak najszybciej wypłukać kontrast z organizmu. Póki co małej nic nie jest :)

2014-08-24 18:02

Witam, jak ktoś już linkował, pisałam o tym niedawno. Nie każdy kontrast jest taki sam, one się w różnym czasie eliminują z organizmu, także warto przed badaniem się dowiedzieć, jaki to kontrast i wtedy dopytać, przez ile czasu trzeba będzie odczekać po podaniu do karmienia piersią. Wtedy można zaplanować sobie spokojnie przygotowanie odciągniętego mleka na ten czas, a w tym czasie oczywiście odciągać i wylewać żeby utrzymać laktację oraz nie dopuścić do zastoju