Lista życzeń
Koszyk
Twój koszyk jest pusty
Kontynuuj zakupy

Karmienie piersią (1137 Wątki)

Czy nadmiar pokarmu zamrażać? Czy straci on swoje właściwości?

Data utworzenia : 2013-10-03 11:08 | Ostatni komentarz 2015-02-09 18:14

Angelika.Sokals

9219 Odsłony
20 Komentarze

Jak wiadomo mleko matki jest dla dziecka najzdrowsze i zadne mm mu nie sprosta. Nadmiar pokarmu odciągam laktatorem. Zamrazać czy wylewać? Alan ma 10 tyg.

2013-10-04 09:51

Zamrażaj! Rożnie bywa. Tak jak wspomniała B.kruszko możesz mieć odrobine czasu dla siebie skoczyć na zakupy lub do fryzjera. Lub gdy dopadnie CIe jakieś choróbsko i będziesz musiała brać leki w zamrazalce bedzie zapas mleczka!;)

2013-10-03 22:26

dobrze jest mieć taki zapas nawet gdy chcemy gdzieś wyjść ja miałam z tym kłopot po nie miałam odpowiedniego laktatora posiadałam taki najzwyklejszy za 10 zł bez butelki i zawsze gdy się trochę mleka ściągnęło to trzeba było przelać do butelki , ale się przy tym męczyłam ;( chyba dwa razy go tylko użyłam a późnej go pożyczyłam znajomej i już mi go nie oddała całe szczęście bo już na niego patrzeć nie mogłam przy następnym dziecku na pewno sobie kupię elektryczny żebym mogła robić zapasy mleczka i wyjść bez dziecka

2013-10-03 12:51

Zapomniałam dodać, że skład mleka dostosowuje się do wieku dziecka więc niekoniecznie za 2 miesiące Pani synek będzie chciał jeść mrożony pokarm. Dobrze jeśli mrożony zapas zużywa się do 2 tyg- miesiąca czasu po zamrożeniu.

2013-10-03 12:47

Nadmiar pokarmu proszę zamrażać. Jeżeli po odciągnięciu w krótkim czasie (zaraz po odciągnięciu) zamrozi Pani pokarm nie straci on swoich właściwości, a będzie miała Pani zapas w razie kiedy będzie musiała Pani wyjść i ktoś inny zostanie z Alankiem. Jak powinno przechować pokarm? W szczelnych, sterylnych pojemniczkach, butelkach szklanych lub plastikowych z pokrywką lub foliowych jednorazowych torebkach. Należy oznaczyć opakowanie datą i godziną odciągnięcia pokarmu. Jeśli pojemnik nie posiada podziałki powinno się zapisać także objętość pokarmu. Jeśli używa się naczyń przeznaczonych do wielorazowego użytku, po dokładnym wymyciu należy je wyparzyć, a w przypadku dzieci chorych i wcześniaków dodatkowo wygotować. Należy pakować i zamrażać pokarm o objętości jednego karmienia, aby nie trzeba było wylewać naddanej ilości mleka. Pozwoli to również na zmniejszenie czasu potrzebnego do rozmrażania pokarmu. Do mrożenia wkładamy pojemniczki głęboko do zamrażarki, aby nie narażać mleka na rozmrażanie, przy częstym jej otwieraniu. Nie umieszczamy ich również na drzwiczkach zamrażalnika. Nie powinno się mieszać w jednym opakowaniu porcji pokarmu odciągniętych w różnym czasie (powyżej kilku godzin). Trzeba pamiętać, że absolutnie nie można ponownie mrozić pokarmu raz rozmrożonego! Jak podgrzewać zamrożony pokarm? Mleko, które ma być podane dziecku w przeciągu najbliższych 24 godzin, rozmrażamy w lodówce do następnego dnia. Po wyjęciu z zamrażarki lub lodówki, zanurzamy opakowanie w ciepłej wodzie (poniżej 50 °C). Nie podgrzewamy pokarmu w garnku na gazie, piekarniku ani w kuchence mikrofalowej. Wysoka temperatura niszczy białka zawarte w mleku kobiecym. Nie podajemy dziecku pokarmu chłodniejszego niż temperatura pokojowa ani cieplejszego niż 36 °C. Twoje dziecko może odmówić mleka podanego prosto z lodówki, nie jest to jednak dla niego niebezpieczne. Przed podaniem mleka, delikatnie wstrząsamy lub przechylamy butelkę, aby wszystkie składniki mleka wymieszały się. Nie mieszamy odciągniętego mleka z mieszanką. Najpierw podajemy dziecku swój pokarm, a dopiero, gdy się nie naje, podajemy mu mieszankę. Na powierzchni mleka po rozmrożeniu może się pojawić żółta warstwa - jest to tłuszcz, który oddzielił się w trakcie mrożenia. Ta warstwa nie jest szkodliwa dla dziecka - a wręcz przeciwnie, to ważny składnik mleka mamy! Mleko może tez wyglądać jak "zważone" lub mieć nieprzyjemny zapach i zmieniony smak. To efekt działania lipazy, czyli enzymu, który trawi tłuszcze. Takie mleko nie jest szkodliwe, ale dziecku może nie smakować. Czas przechowywania pokarmu dla zdrowych, donoszonych dzieci Miejsce przechowywania Temperatura Czas przechowywania W pomieszczeniu (pokój, kuchnia itp.) 16°C do 24 godzin 21°C do 10 godzin 27°C 6-8 godzin W torbie chłodniczej z wkładami chłodzącymi od 15°C do -4°C 24 godziny W lodówce od 3°C do 5 °C 3-5 dni W zamrażalniku lodówki od -10°C do -15 °C 2 tygodnie W zamrażarce -18°C 3-6 miesięcy -20 °C 1 rok Źródło: Academy of Breastfeeding Medicine. (2004) Clinical Protocol Number #8: Human Milk Storage Information for Home Use for Healthy Full Term Infants External Web Site Icon. Princeton Junction, New Jersey: Academy of Breastfeeding Medicine