Lista życzeń
Koszyk
Twój koszyk jest pusty
Kontynuuj zakupy

Karmienie piersią (1165 Wątki)

Male przyrosty wagi czy to winsr smoczka

Data utworzenia : 2018-11-10 02:34 | Ostatni komentarz 2018-12-06 19:27

Marta-1987

1479 Odsłony
16 Komentarze

Moja 11tyg córeczka urodziła się z waga 2800 gr w 40 tc sn. Od poczatku bardzo ladnie ssala piers i przybiera na wadze ok 20 _25dag tygodniowo. Po 7tyg mala dostała smoczek uspokajające bo zasypianie nocne bylo bardzo trudne bo ciągle ssala piers i zloscila sie jak jej wyplywalo mleko. Daliśmy zatem smoczek ktory pozniej okazal sie przydatny podczas drzemek. Po tygodniu uzywania smoczka okazalo sie ze mala nic nie przybrała na wadze. Po 4tygodniach przytyla 420g licząc z tym tygodniem w ktorym nie przybrala nic. Czy podanie smoczka moglo spowodować to ze ma mniejsze uczucie głodu. Piers chwyta tak samo dobrze jak poprzednio. Czasami mam wrażenie ze woli smoczek niz piers. Karmie ja co 2godz w dzień w nocy roznie czasami co 3 czasami 2godz. Jesli karmie ja dłużej niz ok 5-6minut z jednej piersi to juz drugiej później nie chce zjesc. Boje sie ze przez smoczek odrzuci piers. Dodam ze przez okres tych 11tyg moze 4-5 razy dostała butelkez powodu moich wyjsc. Czy to możliwe ze dziecko tak sie nassie smoczka ze nie jest juz tak głodne. Jesli przerwa w karmieniu jest dłuższa niz te 2,5-3godz bo czasami zdarzy sie dluzszy spacer to jest tak rozdrażnienie ze nie chce zlapac piersi i muszę ja trochę uspokoić smoczkiem pozniej dopiero zje. Prosze o rade czy myślicie zeby juz w tym momencie odstawić smoczek bo chce ja kp o nie chce aby ja odrzuciła.

2018-11-13 11:24

Przyrost w ciągu 4 tygodni 420g jest dość niskim przyrostem jak na ten przedział wiekowy. To normalne, że z miesiącami niemowlę będzie przybierało mnie, jednakże w tym wypadku trzeba zastanowić się czy mamy do czynienia z niedoborem pokarmu. Proponowałabym kontrolę masy ciała za około tydzień, najlepiej na tej samej wadze. Co do smoczka, smoczek potrafi zafałszowywać objawy głodu u dziecka. Dziecko zamiast ssać piers uspokaja się poprzez smoczek. Można ograniczyć nieco smoczek, koniecznie zwiększyć częstość karmień. Polecam aktywizować dziecko podczas karmienia, jak straci zainteresowanie pierwszą piersią zaproponować drugą, stosować tzw. kompresję piersi podczas jedzenia, gdyż te 5-6 minut są krótkim czasem karmień. Jeśli nie będzie poprawy przyrostów masy ciała do około 17-18g/dziennie t.j 120-130g/tydz))sugeruję wizytę u doradcy laktacyjnego, gdyż należy wtedy dokładniej monitorować karmienie (technikę, ilość, czas, moczenie pieluch, liczbę kupek) zastanowić się nad przyczyną i ewentualnie wprowadzić dodatkowo w pierwszej kolejności odciąganie by pobudzic laktację.

2018-11-12 20:24

Mama zgadzam sie w 100% co do butelek Lovi. U nas wrecz moge powiedziec, ze syn nauczyl sie dzieki nim pic z golej piersi (wczesniej musialam uzywac nakladek). Mialam juz dosc walki, poddalam sie i syn dwa dni byl na butelce Lovi(mial wtedy ok 1 miesiaca), potem zmienilam zdanie, ze chce karmic piersia i nagle zalapal bez nakladki ;-) Marta, u nas przez miesiac syn nic nie przybral i zaczelam wariowac, martwic sie czy mam pokarm, czy sie najada, tez obwinialam smoczki, warczalam na kazdego, kto wkladal dziecku smoka do buzi, a to nie bylo to. Jak juz pisaly Dziewczyny i co zreszta zauwazylas- dzieci przybieraja skokowo. :) Uzywasz smoczkow Lovi?

2018-11-12 04:23

Dziewczyny dziękuję za porady. Smoczek do tej oory nam może tak nie przeszkadzal ale we wtorek mała miala szczepionke i duzo mniej jadła wolala smoczek. Moze teraz tez ma twn skok bo ma prawie 12tyg.od wczoraj smoczek bardzo ograniczony i je duzo więcej i czesciej. Ja jej po ok 5-7minutach dawalam druga piers bo po tym czasie ssala chwile i ciagle sie odrywala od tek pierwszej piersi wiec myslalam ze juz Jest pusta. Teraz mysle ze może powinnam jej pozwolić odbić bo chyba miala powietrze w brzuszku i nadalpodawac ta sama piers. Bede probowac dawac czesciej niz fe dwie godz bo zauwazylam ze spokojniej je.

Konto usunięte

2018-11-12 04:17

Marto, Ja podobnie jak moje poprzedniczki uważam, że smoczek nie wyrządził dużej krzywdy. Moja córka gdy była głodna a dostawała smoczek to po kilku sekundach go wypluwała z płaczem. Dziecko wie kiedy i czy jest głodne i kiedy je a kiedy nie. Również stawiam na butelkę - może tak się zdarzyć dlatego jest tak ważne abyś używała butelek ze smoczkami niezaburzającymi odruchu ssania. Używam butelek Lovi i u nas spisują się znakomicie. Mimo, że córkę karmiłam kilka tygodni tymi butelkami, wróciłyśmy na pewien czas na pierś i były tygodnie, że córka jadła tylko pierś dlatego zawsze będę chwalić Lovi bo uważam to za pewnego rodzaju wyczyn: po butelce przejść na pierś. Pisząc chcę Ci też pokazać, że w Waszej sytuacji nic nie jest jeszcze przesądzone. Wspomnę jeszcze o jednej ważnej rzeczy. Niedawno koleżanka zasygerowała mi przejście na „zwykle” smoczki- ona dla synka takie ma i nie rozumie dlaczego ja używam tych niezaburzających odruchu ssania. Jak twierdzi: to pewnie tylko marketing. Kilka dni temu wyczytałam, że jeśli nie chcemy opóźniać rozwoju mowy u dzieci, powinnyśmy je karmić właśnie smoczkiem, ktôry najbardziej odwzorowuje kształt piersi. Co do ważenia dziecka, dziewczyny wspomniały o przybierania skokowym. Dodam jeszcze, zadbaj o to aby dziecko zawsze było ważone w ten sam sposób czyli albo bez pieluszki albo w suchej. Tylko wtedy będziesz mieć rzeczywiste porównanie. Jeśli boisz się, że smoczek Was zdominuje to staraj się nie dawać go córce w dzień. Gdy dziecko ma smoczek w buzi to nie głuży ani gaworzy, a my jednak nie chcemy utracić tych umiejętności.

2018-11-11 16:41

U nas na początku było podobnie, mała do 4 tygodni tylko piers, ciągle chciala ssać i mleczkiem się zajadała a potem ulewala, bo za dużo zjadła i jak zasnęła to się budziła i denerwowała. Dopiero jak jej dałam smoczka trochę zaspokoiła odruch ssania, ale pierś ssie średnio też co 2h, a z przyrostem nie mieliśmy problemow. Jednak smoczek bardziej tylko do spania ;)

2018-11-11 10:59

Myślę, że to nie jest wina smoczka, bardziej już butelki. mój mały przez pierwsze 4 miesiące w ogóle nie chciał smoczka. Jeśli dziecko ma dłuższą przerwę w karmieniu, jest rozdrażnione i przez to grymasi na początku karmienia. Natomiast niestety butelki w znacznym stopniu przyczyniają się do tego że dziecko nie chce potem pić z piersi, bo jak wiadomo z butelki leci łatwiej, a dzieci szybko przyzwyczajają się do dobrego :)

2018-11-10 14:22

Marta moja córeczka urodziła się z prawie identyczną wagą, tak samo od początku jest na piersi i z powodu silnego odruchu ssania też dostała smoczek po 2 tygodniach, bo inaczej ciężko było cokolwiek zrobić, po prostu najadala się z jednej piersi, podobnie jak Twoja po 5-10 minutach ssania, a później już było tylko ciumkanie dla przyjemności. Co do przyrostu wagi, to absolutnie nie wazylismy co tydzień, położna stwierdziła, że to nie ma sensu, bo tak jak wspominała Aisa94 , dzieci przybierają na wadze skokowo, w 2 tygodnie waga może stać w miejscu, a kolejne 2 dziecko przybierze kilkaset gram. Także ja ważyłam co 3-4 tygodnie. Smoczek podawaj po jedzeniu, ja staralam się aby jednak takie maleństwo zjadło minimum co te 3 godziny w ciągu doby 8 razy. Także karmisz wg mnie prawidłowo i wszystko jest OK jeśli tylko widzisz, że dziecko jest najedzone i moczu pieluszki. Dziecko może być rozdrażnione, gdy jest bardzo głodne. To normalne, najlepiej unikać takich sytuacji, długich przerw, chociaż czasami pewnie się nie będzie dało :-) często podmieniałam smkczek na pierś szybkim ruchem i też działało, gdy córka miała problem z załapałem :-) z czasem już nie było potrzeby. Córka przez pierwszy miesiąc przybrala bardzo ladnie bo 1,3 kg bodajże. Smoczek więc tutaj nie zadziałał jakoś szkodliwie chociaż dostała go 5 tygodni wcześniej, niż Twoja córka. Dziecko nie jest głupie, ma swój rozumek, ja ewidentnie widziałam, że jak córka chciała pierś to smoczek był wypluwany. Tak jest do tej pory. Karmię ją 8 miesiąc. Ja myślę, że bardziej niż smoczka warto unikać butelek na początku, chociaż każde dziecko pewnie jest inne. Okolo 3 miesiąca pojawia się często silny skok rozwojowy i dziecko może wtedy być bardziej rozdrażnione, mieć problemy z chwytaniem i ssaniem. Zresztą przy każdym skoku tak jest. Warto sobie o nich poczytać i zobaczyć w których tygodniach występują. Także to też będzie normalne zachowanie. Żebyś czasami nie pomysła wtedy, że dziecko odrzuca Ci pierś na rzecz smoczka. Trzeba być wytrwałym i po prostu karmić. :-) na pewno będzie dobrze. W razie pytan pisz tutaj jest dużo mam karmiących, podpowiedzą na pewno w wielu kwestiach.

2018-11-10 09:13

Dzieci przybierają skokowo więc nie ma sensu się tak przejmować jak w jeden tydzień nic nie przybierze bo może być tak że w 2 tyg nadrobi ten wcześniejszy. Co do najadania się wagi to karm na żądanie dawaj pierś i zobacz czy potrzebuje pierś czy smoczka ja bym pierw dawała pierś jeśli faktycznie piersi nie to wtedy smoczek choć ze smoczka bym korzystała jak najmniej do spania najlepiej by maluch nie ssal przez sen smoczka być może potrzebuje jeść wtedy ale to trzeba przetestować. Jaki używacie smoczek ? Jeśli chce się kp jak najdłużej to polecam smoczki dynamiczne lovi niezaburzajace odruchu ssania. Co do wagi następna sprawa czy mała moczy pieluszki ładnie? I ile takich zmęczonych pieluszek jest ? Jeśli chcesz popracować nad waga malucha naturalnie możesz spróbować: śpać z dzieckiem bo zwiększa się ilość karmień na skutek zwiekszenia wydzielania prolaktyny no i zamiast smoczka niech maluch ssie pierś możesz np położyć się z maluchem w czasie jego drzemek i karmić. Możesz też masować dziecko i zwiększyc ilość i długość kontaktu skóra do skóry oraz nosic malucha być może takim kontaktem zachęci się malucha do jedzenia :) Na pewno też możesz karmic często nawet co 2 godziny A w zasadzie nawet więcej na żądanie ale Jelsi maluch np zapomnie o jedzeniu to warto podać pierś zanim maluch zarząda i w nocy warto karmić przynajmniej raz. W czasie karmienia pozwól dziecku opróżnić jedną pierś zanim przełożysz go do drugiej i zawsze zaproponuj dziecku po karmieniu jedną piersią aby possało i z drugiej. Możesz tez odciągnac odrobinę pokarmu przed karmieniem, żeby dziecko dostało mniej mleka I fazy a więcej II fazy. Smoczka warto też ograniczyć ale nie trzeba z niego rezygnować po prostu nie dawać go do spania że śpi ze smoczkiem i zanim podasz najlepiej sprawdzić czy aby maluch piersi nie chce:) A przyrosty nie są jakieś mega słabe przybiera więc je pieluszki pewnie też moczy więc najlepiej dalej obserwować i spróbować ograniczyć smoczka niektóre dzieci po prostu lubią ssać często i długo pierś i warto im pozwolić