Lista życzeń
Koszyk
Twój koszyk jest pusty
Kontynuuj zakupy

Karmienie piersią (1165 Wątki)

Zbyt wysoki poziom żelaza, a karmienie piersią

Data utworzenia : 2018-11-03 09:46 | Ostatni komentarz 2018-11-16 23:40

AgataS1990

3991 Odsłony
6 Komentarze

Witam serdecznie, Wczoraj zrobiłam sobie pierwszy raz po porodzie pełną morfologię, mocz, dodatkowo badanie poziomu żelaza i wszystko wyszło dobrze oprócz właśnie zbyt wysokiego poziomu żelaza, bo 185 /100 µg/dl, gdzie norma jest 70-150 µg/dl. Oczywiście z wynikami wybiorę się do lekarza, ale chciałabym się też poradzić Was dziewczyny i może Pani Ekspert czy sądzicie, że to może mieć wpływ na dziecko? Moja córka ma zaparcia i zastanawiam się czy nie mogą być spowodowane tym, że mój pokarm zawiera zbyt dużo żelaza? Czy córka też może mieć go nadmiar? Ciekawa jestem też skąd może być ten nadmiar żelaza, w ciąży przyjmowałam suplementy gdzie w składzie m.in. było żelazo, przez pierwsze 3 miesiące po porodzie również, obecnie od kilku miesięcy przyjmuje suplement Mama DHA, który nie zwiera żelaza. Czy to możliwość, że przez czas, który przyjmowałam suplementy zawierające żelazo zbyt dużo się go odłożyło? Czy może to coś innego? Słyszałam, że przy chorej wątrobie często występuje nadwyżka żelaza, jednak nigdy nie miałam tego typu problemów. Będę wdzięczna za rady, Pozdrawiam

2018-11-16 23:40

Raczej mam urozmaiconą dietę, może to suplementy tak mi się przyswajają. Ogarnę temat jak tylko czas pozwoli w przyszłym tygodniu, bo ostanio mam go mało, jeszcze chrzest w ten weekend :-) ale na pewno to sprawdzę dokładniej.

Konto usunięte

2018-11-16 08:41

Agata, tak sobie myślę, że jeśli są osoby, które źle przyswajają żelazo, to są też osoby, które nie mają z tym problemu i pewnie należysz do tej grupy. Mimo wszystko sprawdziłabym poziom żelaza u córki, możesz to połączyć z całą morfologią - ot kontrolnie. Co do ferrytyny i transferyny, nie sądzę, że lekarz rodzinny wystawi takie skierowanie. Na pewno mogłabyś je otrzymać od hematologa. Jeśli jednak nie masz takiej możliwości to wykonaj je prywatnie. Poziom ferrytyny powie nam czy masz spore zasoby czy te wysokie wyniki są tylko chwilowe spowodowane na przykład dietą bogatą w żelazo. Może jesz ostatnio wyjątkowo dużo czerwonego mięsa, buraków, szpinaku, jajek na miękko?

2018-11-11 07:53

Dziękuję bardzo za odpowiedź :-)

2018-11-09 16:11

Stężenie żelaza w pokarmie jest niezależne od stężenia w surowicy matki. Istnieje zależność między stężeniem we krwi u noworodka przy urodzeniu, a stężeniem u matki (transport przezłożyskowy). Wynik proszę oczywiscie pokazać lekarzowi pierwszego kontaktu. Obecnie przy oznaczaniu poziomu żelaza zaleca się oznaczenie również ferrytyny oraz ewentualnie transferyny by mieć pogląd na gospodarkę żelazową w organizmie.

2018-11-03 12:12

Aisa rozumiem, że pokarm mamy ma stały skład, produkowany z krwi, jednak chciałbym się upewnić, bo to mi się wydało podejrzane, od razu skojarzyłam z tymi zaparciami, które pojawiły się przecież, gdy córka była jeszcze na samej piersi. Wszędzie jest sporo info na temat anemii u mamy i niedoboru żelaza i wyraźnie jest napisane, że pomimo tego dziecko otrzymuje stałą dawkę kosztem mamy, tak samo w przypadku dziecka które ma niedobór (mama przyjmująca żelazo i karmiąca piersią, nie wyleczy anemii, dziecko musi dostawać żelazo dodatkowo ). Na zdrowy rozum będzie tak jak piszesz w przypadku nadwyżki u mamy, ale nigdzie nie mogę znaleźć konkretnej informacji.

2018-11-03 10:58

Agata to nie będzie mieć wpływu na dziecko gdyż żelazo jest w mleku mamy w danej ilości ciągle nie można ilości zwiększyć tak jak w przypadku witaminy d że mama będzie brała wielkie dawki i dziecko też dostanie odpowiednia dawkę. Co do wyniku niewiele się mówi o podwyższonym poziomie żelaza A jest to niebezpieczne bo zbyt wielka ilość żelaza uwalnia wolne rodniki są niebezpieczne dla organizmu w zbyt dużej ilości . Zbyt duża ilość żelaza we krwi może wskazywać ja hemochromatoze. Być może przyczyna wysokiego poziomu żelaza może być też mutacja genu hfe być może jest to genetyczne na początku jak masz zbyt wielki poziom żelaza trzeba wykluczyć czy aby to nie hemochromatoza pierwotna bądź wtórna. Być może po prostu będziesz musiała zmienić dietę na ubogą w żelazo unikać witaminy c czerwonego mięsa oraz przystopować z kwasem foliowym który różniez pomaga jak witamina C w przyswajaniu żelaza z pożywienia z jelita.