Lista życzeń
Koszyk
Twój koszyk jest pusty
Kontynuuj zakupy

Karmienie piersią (1165 Wątki)

Skąd wiadomo, kied podać drugą pierś?

Data utworzenia : 2018-01-23 04:59 | Ostatni komentarz 2018-02-18 23:22

agaja

5102 Odsłony
60 Komentarze

Dzień dobry, a może dobra noc/poranek? Jestem mamą 6tygodniowego szkraba, karmimy się piersią. I nieustannie nurtuje mnie pewne pytanie - skąd wiadomo, że nalezy podać dziecku drugą pierś? Wyczytałam gdzieś, że malec jest najedzony, jak sam pierś wypluwa albo sie przy niej zaczyna mocno wiercic., a najedzony wesolutko rozgląda się po swiecie lub zasypia. W innym zrodle bylo, ze zawsze ja skonczy sie piers nr 1, nalezy zaproponowac kolejną - ale należy zadbać, aby dziecko opróznło całkiem z mleka tę pierwszą (swoą drogą - ponoc nie da się oproznic, bo przeciez mleko produkowane jest na biezaco? Jak to rozpoznać? Widzialam informacje, ze nalezy scisnac i jesli wyplywa chocby kropla mleka, to znaczy, ze nie oporoznione?). Jadna połozna wyraziła opinię, że aby nie przekarmic dziecka, należy dawac mu jeśc po 15-20 minut z kazdej piersi, a calosc nie powinna trwa dluzej niz 40min. I teraz mam dylemat. O karmienie walczylismy dobrą chwilę - w szpitalu dzien po porodzie uznano, ze skoro nie mam od razu mleka, to trzeba podac mleko modyfikowane - tyle chociaz, ze za pomoca cewnika, ale nikt nie pokazal mi, jak dziecko prawidlowo przystawic, tylko trzymano mu niemal na sile glowe przy piersi... O dobra technike walczylismy juz pozniej sami z filmikami i ksiazeczkami, oceniala ją potem nawet CDL, która poprosilam o konsultację ze względu na długotrwały i ogromny bol - ponoc jest ok. Natomiast synek jest głodomorem. Ile razy bym piersi nie podała, zaczyna ssac (wiadomo, odruch) i rzuca się łapczywie mocno zasysając (stad tez pewno bol - trwa juz 6 tygodni...), a potem się mu ulewa. Nieraz wydaje mi sie, ze po jednej piersi jest najedzony, bo mleko mu cieknie z pyszczka, a on jeszcze chetnie je z drugiej. Po czym ulewa sie mu jeszcze bardzej. Byc moze nie powinnam proponowac tej drugiej, aby sie nie przejadał i nie ulewal? Co czlowiek, to inna opinia.. Czy ktos wie, jak to rzeczywisie powinno wyglądać? Młody poza obfitym ulewaniem (takze w nocy, przez sen, niekiedy sie od tego krztusi) pieknie przybiera - ok.40g na dobe. Będę bardzo wdzięczna osobom dłużej siedzącym w temacie za pomoc, bo ja się w tym wszystkim mocno gubię...

2018-01-23 09:27

To po prostu nie dawaj jak już zje i beknie jak będzie głodne znów zawoła :) mój też tak miał spokojnie to dopiero wasze 6 tygodni laktacja około 2 miesiąca się stabilizuje i wtedy już będzie inaczej tzn na razie maluch dogaduje się z piersiami więc też więcej spędza czasu przy piersi :) mój też tak miał ogólnie mało spał ale z jednej strony dobrze ze nie zasypia ci przy piersi tak od razu bo później by po prostu ciągle tylko przy piersi spał :) Myślę że po prostu jak zje jeden raz i puści możesz dać znów te sama pierś i jak znów puści nie dawaj bo to już oznaką jest ze pojadl i po prostu jak znów będzie głodny znów zawoła :) mój też miał właśnie tak na początku że jadł najadal się po 4 minutach znów dawałam i znów puszczal to już nie dawałam właśnie bo jak dawałam więcej to ulewal jeszcze więcej :) spokojnie przekarmic sie nie da bo nadmiar po prostu dzircko uleje. Mój też stuka nocy właśnie ulewal na początku nic nie poradzisz na to to samo przejdzie. Po prostu karm z jednej piersi przy jednym karmieniu a przy następnym z tej drugiej i tak jak pisałam jak puści daj jeszvze raz jak znów puści znaczy że raczej nie potrzebuje jedynie w lato pamiętaj jak jest upał by po jedzeniu z jednej dać druga bo mleko 1 fazy zaspokaja bardziej pragnienie i w lato dzircko zwykle właśnie pije z dwóch :)

2018-01-23 09:01

Ech no jemu sie wlasnie duzo bardzo ulewa. W nocy i teraz rano zrobilam eksperyment i nie proponowalam drugiej - zwykle przystawialam i jadl rownie zarlocznie, jak i z pierwszej. O refluksie fizjologicznym wiem, aczkolwiek mlodemu sie ulewa tez nieraz jak spi i sie do kompletu w nocy krztusi ;/ Wiec sie zastanawiam, czy moze wlasnie za duzo nie je? Niby na piersi nie mozna przekarmic, ale byc moze on po prostu lubi popic mnostwo mleka.. Ja staram sie go do jednej piersi kilka razy, zeby wlasnie doszedl do mementu, ze juz ledwo ssie, bo wtedy niby nie chce - ale czasem przy np. drugim takim "ponownym" nasadzeniu zaczyna znowu ssac. No i wlasnie dlatego mam zagwozdke z tym kawalerem... I wlasnie je zachlannie, normalnie jakby to byl jedyny posilek w calym jego zyciu :P Piersi od tego zasysu pierwszego masakrycznie bola, az widze gwiazdki.. Choc na poczatku to z bolu wylam niemal ;/ Licze na to, ze jak nieco bedzie bardziej ogarnial, to zrozumie, ze nikt mu jedzenia nie zabierze i nie musi o nie tak walczyc. Bo wlasnie nie dosc, ze sie doslownei na te piers rzuca (aczkolwiek wczesniej strasznie macha glowa i lapkami), to spokojnie jest w stanie zjesc duzo z obu. A niestety co do odbicia - tak mu sie nieraz ulewa, ze musze odbic, bo tez i sie wierci nieraz strasznie i widze, ze cos mu po brzuszku chodzi - i faktycznie wychodzi z chlopa wtedy megabeknięcie jak z pana zula spod budki z piwem :P Tylko tak jak pisalam, nie wiem, jak rozroznic, kiedy faktycznie je, bo jeszcze glodny, a kiedy je z obzarstwa...;/ Bo tez czesto zdarza sie, ze przestaje ssac, tylko trzyma piers w pyszczku - i to bez wzgledu na to, czy to pierwsza, czy juz zjadl druga. I nie pusci, nie je, a odessac sie tez nie chce pozwolic :P No taki zarlok maly. Tylko ja mma rozkmine, bo mi kolezanki mowia, ze ich dzieci same puszczaja/zasypiaja itd, a ten ani zasypiac nie chce, ani puscic. A jak zasnie, to po odessaniu sie budzi i ani mysli spac, tylko zaczepia. I w dzien byloby spoko, gorzej w nocy :P

2018-01-23 08:43

Maluszek w tym wieku spokojnie naje się z jednej piersi przez pierwsze kilka miesięcy mój syn jadł z jednej tzn jedno karmienie z prawej następne z lewej i tak w kółko później dziecko samo będzie pokazywać że chce z drugiej mój syn dopiero okolo 10 miesiaca zaczal z dwoch jesc przy jednym karmieniu. Oczywiście najlepiej jedno karmienie jedna pierś jest najlepsze kiedy maluszek jest mały i szybko przybiera pamiętaj że mleko ma dwie fazy no i oczywiście jeśli będzie lato to wtedy też może się zmienić cykl karmienia gdyż jak będzie ciepło maluszek pociągnie z dwóch piersi gdyż ja początku leci mleko bardziej wodniste które zaspokaja najbardziej pragnienie więc i w lato maluszek zje z jednej piersi i popije sobie chwilę z drugiej no i na pewno będzie częściej jadł. Jeśli maluszek puszcza pierś znaczy że raczej jest najedzony. Sprawdzić możesz to np maluszek puszcza pierś więc nie bierz na odbicie i po prostu spróbuj dać mu znów te sama pierś przeważnie dziecko wtedy nie chxe już i juz wiesz ze się najadlo sytuacja się zmienia jeśli się ma glodomora mój syn taki był podałabym 2 zjadlby ale ulalo by się skoro się ulewa znaczy że na te chwile nie potrzebuje mleka. Bo ulewanie często wynika z tego niedojrzałości zastawki między zoladkiem a przełykiem i zwykle po prostu jeśli dziecko uleje znaczy że zjadł o już tyle że żołądek jest pełny. Ja bym nie proponowala 2 piersi po prostu jak zglodnieje to da znać po prostu karm na żądanie. Jeśli dziecko przybiera a z tego co piszesz ładnie przybiera i moczy pieluszki to znaczy że je i się najada więc myślę że nie ma powodu do paniki :) a mój maluch jak potrzebuje 2 pierś to szczególnie latem tak było to się wychylal głowa do drugiej spokojnie dzircko jak będzie potrzebować jeść z dwóch to da znać :)

2018-01-23 08:19

Wydaje mi się, że trudno podać jakieś szczegółowe wytyczne, musisz się zdać bardziej na swoją intuicję :). Generalnie jeśli widzisz/ czujesz, że maluchowi mleko z piersi leci dużo wolniej, a pierś jest lekka, a nie przepełniona mlekiem, możesz przystawic do drugiej. Szczególnie jeśli dziecko ssie aktywnie i widać, że jeszcze jest głodne, b o czasami maluch po oproznieniu piersi chce sobie po prostu przy niej chwile poleżeć, pospać itd., więc wtedy nie ma sensu zmieniać piersi. Jeśli dziecko domaga się jedzenia, to wiadomo, że nie możesz mi tego odmówić. Jeśli je bardzo zachłannie, możesz spróbować karmić go leżąc na plecach, a dziecko na Twoim brzuszku, wtedy mleko będzie wylatywac trochę wolniej. Nasz starszak tez jadł bardzo zachłannie, czasem potem aż chlustał mlekiem, byliśmy z nim nawet u lekarza, ale stwierdził, że to przez jego łakomstwo i tyle, z czasem mu przeszło. Powodzenia :)