Lista życzeń
Koszyk
Twój koszyk jest pusty
Kontynuuj zakupy

Zabawy (160 Wątki)

Sensozabawy, sensoplastyka, sensoryka nasze sprawdzone pomysły

Data utworzenia : 2017-12-07 18:39 | Ostatni komentarz 2017-12-28 09:01

agn_kaw

1360 Odsłony
10 Komentarze

Dziewczyny jako że z Synkiem staram się wymyślać przeróżne zabawy aby zabić nudę i wspomagać rozwój, czasami ściągam pomysły na zabawy z internetu, które pobudzą jego wszystkie zmysły. Przetestowaliśmy już trochę w domu i na zajęciach zorganizowanych z sensoplastyki. Ale głównie chodzi mi o takie, które możemy wykorzystać i przygotować w domowym zaciszu, coś poza gotowcami (w stylu kupny piasek kinetyczny czy farbki do malowania rączkami) ;) Może podzielimy się tutaj swoimi, sprawdzonymi pomysłami. Nie ukrywam, że natchnął mnie wątek o Zabawach z zimną porcelaną alutki2223 dostępny tutaj : https://lovi.pl/pl/forum/12/9896 Sami jeszcze nie próbowaliśmy porcelany, więc z wielką frajda na dniach i ją stworzymy :) Ewentualnie może połączyć jakoś nasze wątki? Nasze sprawdzone już pomysły to między innymi: Sztuczny śnieg (tak sezonowo;)) Przepisy znalazłam w sieci. Potrzebne są jedynie pianka do golenia i soda oczyszczona albo mąka ziemniaczana. Osobiście radzę wybrać jak najmniej pachnącą piankę, bo podczas zabawy jej zapach nieźle daje po nosie ;) Czytałam też komentarze, że lepszy jest ten śnieg z sody, ale według mnie taniej wychodzi z mąką ziemniaczaną a jest równie dobry, wręcz u nas ciut lepiej się lepił (choć nie będzie to tak kleiste jak plastelina czy masy solne, on szybko się rozpada, więc nie liczmy na to, że ulepimy dużo figurek;)) Ja jedną, niedużą porcję zrobiłam z mniej więcej miski pianki do golenia i 3opakowań sody. Drugą porcję też miska pianki i do tego ok 10 łyżek mąki ziemniaczanej. Wystarczy wymieszać składniki. Po zakończonej zabawie wsypuję na folię stretch i zawijam ściśle, po czym wrzucam do woreczka (by nie pachniało w lodówce) i wkładam do szuflady w lodówce. Bawimy się nim każdego dnia już od 2 tygodni. Należy też uważać by podczas zabawy ze śniegiem z sody nie mieć żadnych ranek na rękach, sprawdzamy też Maluszkom czy nie ma zadrapań, otarć bo strasznie szczypie w kontakcie z uszkodzoną skórą. W takich sytuacjach tylko i wyłącznie mieszanka z mąką. Malowanie przyprawami Wsypałam różne mocno kolorowe przyprawy do osobnych miseczek , posmarowałam kartkę klejem biurowym (różne kształty) a synek paluszkiem nakładał przyprawy na klej. Klejenie obrazów z kasz i zbóż Nasypałam zboża i kasze do osobnych miseczek, narysowałam kontury kształtów i posmarowałam wnętrze klejem. Synek wysypywał rączkami kasze, ryż tworząc wielobarwne obrazki ;) Dobrze jest robić te obrazki na grubszych kartkach np z bloku technicznego, bo pod ciężarem dodatków uginają się podczas przenoszenia. Obrazy z liści To akurat była dość sezonowa zabawa. Zbieraliśmy liście i przyklejaliśmy tworząc różne kształty klejem Magicznym. Masa solna * 1 szklanka mąki * 1 szklanka soli * 1/2 szklanki wody Mieszamy i zagniatamy. Osobne elementy możemy dokleić na wodę. Możemy podkolorować domowymi sposobami jak kakao, kurkuma, czy papryka . Jeśli macie swoje sprawdzone, plastyczne sposoby na nudę które możemy wykonać w domu to piszcie, na pewno wiele z nas skorzysta z pomysłów i przepisów :) W komentarzu wrzucę nasze fotki jak tylko znajdę :)

Konto usunięte

2017-12-07 22:52

Wow! Agn_kaw, piękne te Wasze wytwory! Podziwiam! Super, że wlasnie w ten sposob bawisz się z dzieckiem. Sensoryka baaardzo wspomaga rozwoj dzieci, ponoc nie tylko ten fizyczny ale i emocjonalny, poniewaz dzieci zapoznaja się wtedy z pojeciem estetyki. Ze swoich czasów pamiętam masę solną i metodę z przyprawami, lecz z uzyciem dwustronnej taśmy klejącej czyli na kartce rysuje się wzór wykleja go tasmą dwustronną, a potem kawaleczekpo kawalku odrywa się zabezpieczenie tasmy u posypuje się dana przyprawa, pamietam ze tworzylam wtedy naprawde piekne i staranne rzeczy. Polecam jeszcze robienie mozaiki ze skorupek jaj. Najlepiej o roznych kolorach tj. np. jajka czysto białe, zwykle sklepowe i zabarwione cebula lub burakiem. Ale to juz zabawa dla starszych maluchów. Ostatnio moja bratanica 5 letnia pokazywała mi jak zrobic tzw. gluta, z tym dzieciaki tez maja mase zabawy, ale to juz tez cos na okreslony wiek. A może np. stare i jakże lubiane stempelki z ziemniakow? Albo wyklejanie obrazka roznymi materiałami, np. papierem, kartonem, kamykami, tkaniną, futerkiem itp. Chodzi i materialy o róznych teksturach, roznej twardosci itp. ktore dziecko poprzez dotyk bedzie potrafilo odroznic i opisac.

2017-12-07 18:47

I nasze fotki podczas zabaw i domowych okazji do sensozabaw jak np pieczenie i wyrabianie ciasteczek ;) Wspólne gotowanie też jest super :))) choć sprzatania więcej, ale dla dzieciakow mega frajda a przecież o to chodzi, by znaleźć radość takze w codziennych czynnościach ;) Mamy tez sposob na wtorne wykorzystanie folii babelkowej i takiej dmuchanej wypelniajacej paczki :p Po babelkowej, rozlozonej mlody smiga w skarpetkach zgniatając i cieszac sie jak babelki pekaja albo z mezem robia tor na czworakach z tych mocno pompowanych co widac na trzecim zdjeciu hehe radocha nie z tej ziemii ;)