Lista życzeń
Koszyk
Twój koszyk jest pusty
Kontynuuj zakupy

Zdrowie (1034 Wątki)

Tętno niemowlaka, dziecka

Data utworzenia : 2013-04-22 15:04 | Ostatni komentarz 2013-04-23 18:10

Iwona

16221 Odsłony
2 Komentarze

Jakie powinno być prawidłowe tętno niemowlaka, dziecka? Jak prawidłowo mierzyć tętno? Czy sprawdzacie swoim maluchom tętno?

2013-04-23 18:10

Ja specjalnie nie mierzę tętna, ale dwukrotnie mój synek miał wykonywane USG serduszka i stąd wiem jak mu serducho bije. Gdy miał 1 miesiąc miał 160u/min (co pani kardiolog skomentowała,że trochę mały trochę szybki jest). Gdy miał 7 miesięcy - 130u/min, czyli że ok.

2013-04-22 15:05

Serce dziecka pracuje w spoczynku znacznie szybciej niż serce dorosłego: - noworodki (do 28 dnia życia): 100-180/min - pierwsze miesiące życia: 100-220/min - pierwsze lata życia: 80-170/min - 2-10 rok życia: 70-110/min - w wieku kilkunastu lat normy częstości pracy serca stają się zbliżone norm dla ludzi dorosłych: 60-100/min. Źródło: http://www.kardiolo.pl/tetnodziecka.htm Jak mierzyć tętno u niemowlęcia? Bierzemy stetoskop, przykładamy poniżej lewego sutka (z naszej perspektywy to jest prawy) i nieco w kierunku mostka. Liczymy uderzenia serca w ciągu 30 sekund. „Tu-dum” to jedno uderzenie. Potem to mnożymy razy dwa. Lub mierzymy przez 15 sekund i mnożymy razy cztery. Jak mierzyć tętno u dziecka powyżej drugiego roku życia? Bierzemy nadgarstek, schodzimy poniżej nasady kciuka i wyszukujemy tętno. Ręka wyprostowana, dłoń skierowana do góry. Od jednej strony wyczujesz koniec kości nadgarstka, od drugiej oprzesz się o ścięgno. Między jednym a drugim przebiega tętnica promieniowa. Trzeba potrenować, nie od razu się udaje. Przykładamy palce środkowy i wskazujący i liczymy uderzenia w ciągu 30 sekund, które następnie mnożymy przez dwa. Lub w ciągu 15 sekund i mnożymy razy cztery- wsio rawno. Nie mierzymy tętna kciukiem, ponieważ kciuk ma swoją własną małą tętniczkę, która może nam zaburzyć obliczenia. Zamiast mierzyć tętno dziecka możesz badać własne i dojść do szokujących i zupełnie nieuprawnionych wniosków (twoje serce bije znacznie wolniej). Źródło: http://dzieciowo.pl/2013/01/serduszko-puka-w-rytmie-czyli-jak-badac-tetno-u-dziecka.html