Lista życzeń
Koszyk
Twój koszyk jest pusty
Kontynuuj zakupy

Zdrowie (1037 Wątki)

Kręcenie główką

Data utworzenia : 2015-05-21 10:17 | Ostatni komentarz 2015-05-22 19:36

gonia1989

1837 Odsłony
7 Komentarze

Witam Pani Doktor, Mam pytanie dotyczące kręcenia główką. Od jakiegoś czasu zauważyłam, że córeczka kręci bardzo energicznie główką w obie strony (jak gdyby w geście zaprzeczenia) , zdarza jej się to kilka razy dziennie, w różnych sytuacjach i miejscach. Oprócz tego nie ma żadnych niepokojących objawów. Dziś kończy 7 miesięcy. Czy jest się czym martwić? Może powinniśmy zasięgnąć opinii neurologa?

2015-05-22 19:36

Dobry wieczór. Dzieci cały czas się czegoś uczą. Również zdobywają wiedzę dzień po dniu na temat swojego ciała, jego funkcji w przestrzeni i odczuć z tym związanych. Przypuszczam, że nie jest to objaw chorobowy. Nie można jednak wykluczyć dolegliwości, jakimi może być ból głowy czy zaburzenia widzenia. Jeżeli kręcenie główką odbywa się w czasie dobrostanu dziecka, które nie płacze, nie jest niespokojne, może to być ćwiczenie własnych umiejętności lub próba odizolowania się od hałasu lub od sytuacji, która nie jest dla maluszka komfortowa. Moim zdaniem nie jest to patologia. Proszę, oczywiście, obserwować dziecko i poczekać. Przypuszczam, że ten objaw minie, kiedy nauczy się czegoś innego. Dzieci tak czasami robią. Potem przyjdzie czas na dziwne miny. Tak nasze maluchy czasami się zachowują, żeby ogarnąć otoczenie. Może też za dużo bodźców z zewnątrz. Może warto więcej czasu spędzać w mniejszym gronie, w ciszy lub przy delikatnej muzyce w tle. Proszę popróbować i się nie martwić. Pozdrawiam

2015-05-22 10:15

Judytka dzięki za komentarz! Może faktycznie w tej pogoni za stymulacją serwuje małej za dużo bodźców, będę to mieć na uwadze!

2015-05-22 09:56

To całkiem normalne, mój syn też tak robił... Wtedy też mnie Zaniepokoilo ale przeczytałam że dzieci robią tak w celu wyciszenia się :-) może dziwne ale taki mają sposób aby odreagować zbyt wiele bodźców.

2015-05-22 09:32

Moje dziecko też podobnie, do dziś lubi tak robić. zaczęło jej się tak koło 8 miesiąca. myślę, że to taki ruch, jak np. machanie rączkami od tak sobie;)

2015-05-21 20:38

Wydaje mi się, że to normalne i nie masz się co martwić. Nasz Mały robił tak kiedyś, jak zasypiał. I w sumie nawet nie pomyśleliśmy, że to mogłoby być coś niepokojącego, z czasem mu to przeszło, a nabawił się przy okazji jakiś nowych nawyków ;)

2015-05-21 15:19

O Masz Klio haha Moja robi to jak leży na brzuszku, plecach właściwie w każdej pozie. Trochę mnie to martwi, ale pewni przesadzam jak zwykle.

2015-05-21 11:48

Moja córka też tak często robi, a ma 9,5 ms (korygowanego 7)- także wiek rozwojowy zbliżony do Twojej córki. Robi to dość energicznie i co jakiś czas...a co zadziwiające, często tak robi w trakcie siakania :)