Lista życzeń
Koszyk
Twój koszyk jest pusty
Kontynuuj zakupy

Zdrowie (1037 Wątki)

Astygmatyzm

Data utworzenia : 2015-04-15 20:41 | Ostatni komentarz 2015-06-16 09:36

Didisia

2948 Odsłony
8 Komentarze

Witam Pani Doktor! Mój mąż ma wrodzony astygmatyzm, rozpoznany bardzo późno i z tego powodu ma duże problemy ze wzrokiem. Chcielibyśmy tego uniknąć u synka. Proszę o poradę kiedy moźna zrobić badania w tym kierunku (obecnie synek ma 6 miesięcy), do kogo się zgłosić- czy to pediatra daje skierowanie, czy tak małe dziecko w ogóle można zbadać. Jak mamy pstępować? Z góry dziękuję! Oczywiście doświadczone w tym temacie Mamy także proszę o rady.

2015-06-16 09:36

Wizyta za nami. Był wręcz rewelacyjnie. Tak jak u Perpetua mały mial podaną atropinę i sobie poczekaliśmy 20 min. Wczeàniej dr zebrał wywiad i mały na 80% w przyszłości będzie miał jakiąś wadę, bo oboje rodziców jest czymś obciązonym. W jego wieku - 8mcy, badanie wzroku w kierunku astygmatyzmu nie jest jeszcze miarodajne, gdyź niemowlęta mają fizjologicznie +1 w kierunku cylindra. Oczywiśce teź wychodzą czasem +5 i j3st czym się martwić, natomiast nie ma jak u takiego malucha korygować. Nam wyszło właśnie +1, co moźe się cofnąc, a może pójść głebiej- oby nie.. badany był taką lupką nie wkładaną do oczka i był tak ciekawy tego urządzonka, źe az zrobił dr cacy cacy pac po glacy :) Mamy zgłosic sie jak osiągnie wiek 2 latek, w tedy moźe zostac zbadany na komputerku i obrazkowo, no chybaźe zauwazymy, ze ma problemy z widzeniem przedmiotów. ptałam jeszcze o uciekające oczko, bo mama mi wmawia ze u młodego to jest, ( nie stwierdzono) ale do 1,5 rz ma prawo być takie wrażenie (oczywiście delikatnie, a nie ewidentnie) ze względu na znaczny fałd noswy, i oczko tak reaguje jak nosek przeszkadza.

2015-05-16 11:23

ok, dziękuję! a płaczem malego to jestem przerażona... i tak musiałam zapisać sie prywatnie, bo na nfz wizyta dopiero w październiku...a jak poczytałam opinię o okulistyce u nas to się załamałam - dzieci wychodziły z posiniaczonymi buziami, po 2 dniach od badań gro dzieciaczków dostawało zapaleń w obrębie oczu... szok...

2015-05-16 08:47

My z córcią byłyśmy dwa razy u okulisty. Nie wymagało to wcześniejszego przygotowania, żadnych zaleceń nie mieliśmy. Wyglądało to tak, że najpierw wchodziło się i zapuszczano kropelki dziecku, a potem drugi raz do gabinetu i już na badanie. Niezbyt przyjemne, ponieważ niemowlak nie umie "nie mrugać", więc okulista pod specjalną lampą przyrządem jakby to powiedzieć, "unieruchamiał oko" i wykonywał badanie. Córcia bardzo płakała a ja myślała, że mi serce pęknie, ale więcej tam strachu, nic nie boli.

2015-05-14 08:02

Dostałam skierowanie do okulisty. Ponoć od 6 miesiąca można diagnozować w kierunku astygmatyzmu. Zuzannaa, a czy jakoś można się przygotować do wizyty? Jak ona przebiega u tak malutkicj dzzieci?

2015-04-18 21:01

Bardzo dziękuję za odpowied. Nie zauważyłam, by mały miał problemy z widzeniem zabawek, ale bardzo intensywnie reaguje na światło nie koniecznie bardzo jasne. Przy wizycie szczepiennej poproszę o skierowanie.

2015-04-17 18:07

Dobry wieczór. Astygmatyzm polega na różnej sile załamywania równoległych promieni świetlnych w dwóch różnych płaszczyznach układu optycznego oka. Obraz na siatkówce nie jest dobrze zogniskowany i widziany nieostro. Występuje często ale jeżeli nie jest większy niż 1.0 dioptrii nie wymaga korekcji. Przyczyną może być kształt oka i może występować rodzinnie. Jeżeli Pani się niepokoi, oczywiście należy pokazać dziecko wcześniej okuliście. Okuliści wypowiadają się w ten sposób. Jeżeli niepokoi nas zachowanie dziecka, brak reakcji na kolorowe, nowe zabawki. Mrużenie oczu, żeby coś zobaczyć z daleka, łzawienie czy ropienie spojówek, powinniśmy dziecko pokazać. Jeżeli nie ma niepokojących objawów to ok. 1 roku, w przypadku rodzinnego obciążenia wadą, można dziecko zbadać okulistycznie podając specjalne kropelki do oczu. Natomiast każde dziecko powinno być zbadane okulistycznie przed pójściem do szkoły czyli ok. 3-4 roku. Myślę, że można wziąć skierowanie od lekarza pediatry do okulisty i jak wyznaczą termin wizyty po 2 m-cach to zgłosić się do lekarza z dzieckiem. Najwyżej okulista powie, że jest za wcześnie i wyznaczy nowy termin. Niepokój rodziców powinien być zawsze brany pod uwagę w diagnostyce dzieci. Pozdrawiam.

2015-04-17 12:07

Na początek napisze Ci, że potrzebny jest okulista dziecięcy - najlepiej z podejściem do dzieci. Musisz pójść do pediatry po skierowanie niestety i kolejki to miesiąc-dwa.. Dziecko już od pierwszych dni życia może być pod opieką okulisty; ) nie wiem jak to jest z astygmatyzmem (ja mam) i z chęcią dowiem się kiedy udać się pod tym kątem z dziećmi do okulisty; ) Ja mam inny problem - ślepote barw, która mogą odziedziczyc chłopcy ale póki nie zaczną mówić nie jesteśmy w stanie tego zdiagnozować..: ((

2015-04-17 08:35

Daria moja córka ma 4 miesiące i ja z nią już będę szła w poniedziałek na drugą wizytę do okulisty. Pierwsza wizyta była pod koniec pierwszego miesiąca a teraz będzie druga. Ja mam wadę wzroku (krotkowzrocznosc) i moja pediatra kazała nam co 3 miesiące na początku chodzić do okulisty. Potem podobno będzie rzadziej. A byłaś z dzieckiem juz u okulisty ? pediatra daje skierowanie ale ja i tak chodzę prywatnie do sprawdzonej lekarki.