Lista życzeń
Koszyk
Twój koszyk jest pusty
Kontynuuj zakupy

Zdrowie (1035 Wątki)

Żółtaczka u niemowlaków

Data utworzenia : 2013-02-22 12:22 | Ostatni komentarz 2020-07-31 21:37

klamerka123

23672 Odsłony
33 Komentarze

Skóra noworodka jest różowa, ale zaledwie w 3-4 dniu po urodzeniu może zabarwić się żółto. Jest to tak zwana żółtaczka noworodków. Żółtaczkę tę spotyka się bardzo często.. Żółtaczka nie jest chorobą, nie wymaga ona leczenia. Przyczyną jest niedojrzała i niedostateczna czynność wątroby, jak również rozpad czerwonych ciałek krwi, których liczba, jest dość duża w życiu płodowym. W czasie żółtaczki dziecko nie gorączkuje, jest tylko mniej ruchliwy,senne, większość dzieci nie traci apetytu, po 6-8 dniach żółtaczka przechodzi. W leczeniu efekty daje naświetlanie promieniami ultrafioletowymi. Noworodka kładzie się w szczelnie osłoniętym łóżeczku (wcześniaka - w inkubatorze) pod lampą ultrafioletową. Na oczy zakłada mu się specjalne okulary. Jest przerywana na czas karmienia i zabiegów medycznych. Najczęściej efekty są już w 1-2 dobie naświetlania.

2020-07-31 21:37

Pszczółka no nie wiem. Moja miała żółtaczkę i właśnie mówili żeby jak najczęściej przystawiać do piersi żeby właśnie wypłukać i szybciej zeszło 

2020-07-31 20:42

aneczka, poic ale mlekiem z piersi -nie trzeba odstawiac :) jak sie nadal karmi piersia zoltaczka dluuugo schodzi, a gdy sie da mm przez kilka dni ponoc szybciej 

 

przepraszam za nieprecyzjna wypowiedz...

2020-07-29 23:30

Pszczółka ale sama napisałas że trzeba karmić ile się da żaby wypłukać ją z organizmu dziecka. Więc trochę jedno z drugim wydaje mi się sprzeczne 

2020-07-29 21:33

aneczka,nie wiem czy to się tak nazywa, ale przerabialam taka zoltaczke.

Niestety w szpitalu nikt nie zauważył, ze syn ma żółtaczkę - mąż mi zwrócił uwagę jak nas odbieral, ze jakiś taki żółty... ja nie zauważyłam tez, bo to były początki i pierwsze dziecko.

Szukalam w wypisie czy zrobili mu pioziom bilirubiny... na prozno... wracając do tematu...

 

Po trzech tygodniach wymusiłam wizytę U pediatry - bo patronazowych nie chcieli robic w kwietniu przez tego koronawirusa. Jak go zobaczyly pielęgniarki to już od razu mowily, ze niezły z niego kurczaczek. 
pediatra zaleciła odstawienie od piersi i podanie przez pare dni mm...na sama myśl byłam zgrzana, bo on miał niezłe problemy z brzuchem, bardzo płakał, ale wypijał często z piersi i nie chciałam jeszcze sobie i jemu dokładać eksperymentów z mlekiem...

Potem zaczęłam czytać, poradziłam się poloznej i potwierdziła, ze owszem żółtaczka bywa związana z mlekiem matki -hormonami- i ze trzeba poić z piersi ile się da. Dziecko ma wyplukiwac w moczu bilirubine - tyle, ze to trwa dość długo. Oczka miał żółte ponad 2 mce.

Zażółcenie schodzi od stopek w górę. Oczka jako ostatnie.

 

Dobrze jest tez wystawiać dziecko na słońce przez szybę w domu. Kwiecień i maj akurat były w tym roku bardzo słoneczne i raz dziennie tego mojego gołego mikro Kurczaczka kładłam na łóżku w sypialni, przy oknie, i było opalanko :)

tylko buźki całej nie naswietlalam, bo nie chciałam żeby Mu po oczkach świeciło.

 

obok kładłam termometr, bo przez szybe przy pełnym słońcu na łózku bywało nawet 30 st.

 

2020-07-05 22:36

Paulinek jest takie coś jak żółtaczka spowodowana KP? 

Konto usunięte

2020-07-05 12:39

Żółtaczka spowodowana karmieniem piersią to inne schorzenie niż ta fizjologiczna i tak jak dziewczyny piszą w żadnym przypadku przedłużająca się żółtaczka nie powinna być przeciwwskazaniem do kp

2020-07-04 22:38

Moja też miała ale wypisali nas i kazali obserwować. Długo się utrzymywała ale w końcu minęła 

2020-07-04 14:41

My żółtaczkę tuż przed wyjściem że szpitala mieliśmy lekko ponad normę ale na tyle lekko że nas mimo wszystko do domu puścili i kazali tylko obserwować dziecko.