Lista życzeń
Koszyk
Twój koszyk jest pusty
Kontynuuj zakupy

Zdrowie (1037 Wątki)

porażenie nerwu nr 6 (twarzowego)

Data utworzenia : 2014-09-05 12:25 | Ostatni komentarz 2014-09-12 17:43

Judytka.92

6344 Odsłony
11 Komentarze

witam, drogie mamy. Mam pytanie odnośnie porażenia twarzowego u dzieci. kolezanka ma synka ktory ma 15 miesiecy. Od jakiegoś czasu zauważyła ze mały nie zamyka oczka i jest bardzo podraznione. Prawa część twarzy jest jakby cała sztywna. Lekarz powiezdział jej ze to porażenie nerwu twarzowego. Klinika w Gdansku potwierdziła diagnozę. Mały będzie leczony sterydami i rehabilitacja. Zastanawia sie jak taka rehabilitacja wygląda i na czym polega i ile to na ogół trwa... Czy moze ktoś z was mial lub ma w otoczeniu osoby (dzieci tak małe) które na to cierpiały... Zwracam sie z pytaniem rowniez do eksperta.

2014-09-12 17:43

Witam, oczywiście leczenie i rehabilitacja trwają jakiś czas. Dziwie sie,ze tak późno zauważono problem. Zastanawiam sie, co było przyczną, infekcja? Wrodzone, uraz okołoporodowy? Czasami utrzymuje sie gorsza funkcja połowy twarzy przez kilka tygodni mimo fizjoterapii i sterydow ale można tez obserwować duża poprawę. Pozdrawiam

2014-09-07 11:55

Jeżeli chodzi o porażenie mięśni twarzy to występuje ono bardzo często przy udarze i wbrew powszechnym opinia i pozorom udar może mieć każdy, nawet z pozoru młody, zdrowy człowiek. Jako rehabilitację stosuje się wtedy masaże - to na początek. Dopiero potem są ćwiczenia przywracające mimike twarzy. Masaż pozwala przypomnieć o konieczności pracy mięśni, stymuluje się je w ten sposób i pobudza. Czasem również stosuje się bodźce, aby sprawdzić czucie na danej części twarzy. Przywrócenie pełnej sprawności np. po udarze trwa czasem kilka lat ale niekiedy jest to kwestia miesięcy. U dziecka na pewno będzie łatwiej, bo i zdolność regeneracji i pamięci jest lepsza. Poczytaj sobie więcej o udarze i porażeniu mięśni przy nim a może to Wam choć troszkę pomoże. W ogóle jaki właśnie jest powód tego porażenia?

2014-09-07 11:30

Judytka ja że swoją też miałam problem z gryzieniem, bo jak miała 12 mcy to jeszcze musiałam jej miksowac... I gumy rozpuszczalne pomogły. Może u tego chłopca uda się osiągnąć oba cele? ;)

2014-09-07 10:19

Też tak myślałam ale on ma 15 mscy i z jedzeniem dużych kawałków jest na bakier a co dopiero z żuciem gumy. Ale czas najwyższy chyba to zmienić

2014-09-06 22:37

Spróbujcie z rozpuszczalną gumą :) myślę że 18 msc już można :)

2014-09-06 22:25

Angie ok napiszę . kurcze czytałyśmy że super cwiczeniem jest żucie gumy ale w przypadku tak malego dziecka to chyba nierealne.

2014-09-06 21:44

Judytka to chyba będzie coś w rodzaju masaży, ja przynajmniej tego się spodziewam. Jeśli nikt nie napisze, a Twoja koleżanka rozpocznie rehabilitacje, to napusz nam jak one wyglądają.

2014-09-05 23:05

Ja też mam taka nadzieje tylko zastanawiamy się jak rehabilitacja twarzy u tak małego chłopca jest wygląda... Czy będzie umiał powtórzyć ćwiczenia. Mały jest wstydliwy i mało skory do współpracy i koleżanka nie wie kompletnie na co się przygotować.