Lista życzeń
Koszyk
Twój koszyk jest pusty
Kontynuuj zakupy

Zdrowie (1037 Wątki)

Hiperbilirubinemia

Data utworzenia : 2014-07-30 21:37 | Ostatni komentarz 2014-09-01 13:35

Barbara.Welna

6832 Odsłony
11 Komentarze

Witam, mój synek urodził się w36 tyg ciąży poprzez cesarskie cięcie, w trzeciej dobie mieliśmy wyjść ze szpitala jednak zatrzymał nas podwyższony poziom bilirubiny- 14mg/dl . Synuś leżał dobę na materacyku przepływowym i następnego dnia opuściliśmy szpital z poziomem bilirubiny 10mg/dl. Obecnie minęły trzy tyg od wyjścia do domu a Olek nadal jest żółty, wiem że żółte zabarwienie skóry zaczyna znikać od kończyn, a z buźki znika najpóźniej, jednak niepokoiły mnie żółte policzki oraz podbarwione białka oka. Pobrałam dziecku krew na poziom bilirubiny oraz morfologie. Morfologia piękna, mały się nie anemizuję , bilirubina 9.2 mg/dl. Zastanawia mnie czy poziom bilirubiny nie spada zbyt wolno? z 10mg/dl do 9,2 mg/dl w 3 tyg? karmię piersią i nie chciałabym zaprzestawać. czy u 3 tygodniowego noworodka norma jest tak jak w pierwszych dobach do 12mg/dl czy poziom powinien być znacznie niższy?

2014-09-01 13:35

dziękuje za wyczerpującą odpowiedz :)

2014-08-06 21:32

Witam Większość dzieci przechodzi tak zwaną żółtaczkę fizjologiczną związaną z przejściową niedojrzałością wątroby. Tym bardziej 36-tyg noworodek wymagał pomocy przy eliminacji bilirubiny. Stężenie bilirubiny w surowicy bardzo ładnie się obniża. Żółtaczka może utrzymywać się do 6 tygodni na poziomie 9-10 mg/dL. Przy karmieniu piersią dziecko ma tzw "żółtaczkę pokarmu kobiecego". W pokarmie znajduje się składnik, który opóźnia eliminację bilirubiny ale karmienie piersią jest ważniejsze a zagrożenia, z powodu żółtaczki, nie ma żadnego. Proszę nie martwić się żółtaczką, ma prawo jeszcze być. Proszę nie pobierać już krwi na badania, szybkość eliminacji bilirubiny jest prawidłowa a ukłucie boli. Pozdrawiam

2014-07-31 22:45

Chorobę stwierdza się u blisko 40% noworodków donoszonych i prawie wszystkich wcześniaków, wysoki poziom może się utrzymywać nawet do miesiąca od urodzenia. Leczenie ma na celu obniżenie poziomu bilirubiny i ma za zadanie nie dopuścić do rozwoju powikłań hiperbilirubinemii, a zwłaszcza żółtaczki jąder podkorowych.

2014-07-31 09:24

A nam wczoraj połozna mówiła , ze to właśnie mleko matki redukuje i reguluje poziom bilirubiny, a nie mm... owszem, dlużej się utrzymuje żółtaczka jeśli po cc dzidzia w ciągu 2 h nie została przystawiona do piersi.

2014-07-31 08:45

Basiu tak bywa ;). A co Ty diradzasz mamom w takich sytuacjach? :)

2014-07-30 22:53

sama jestem położną :) ale człowiek przy swoim dziecku głupieje :) czasem bycie położną jest po urodzeniu dziecka znacznie mniej przydatne niż bycie matką doświadczoną, dziekuje wiec wszystkim mamą za porady

2014-07-30 22:47

mi jeszcze położna i pediatra mówił że jest ok dopuki zostaje biała blamka po przyciśnięciu skóry dziecka

2014-07-30 22:45

u mojego synka żółtaczka utrzymywała się 2 miesiące i teraz wszystko jest oki ale tak jak Ty martwiliśmy się i szukaliśmy rad i pomogło dopajanie glukozą .... tak jak pisze Angie przy karmieniu piersią utrzymuje się dłużej ale nie daj sobie wmówić że trzeba odstawić pierś bo nam tak jeden pediatra doradzał a to głupota bo mleko mamy jest bardziej porzyteczne niż szkodliwe nawet w tym przypadku...