Lista życzeń
Koszyk
Twój koszyk jest pusty
Kontynuuj zakupy

Zdrowie (1037 Wątki)

Biegunka pędraków

Data utworzenia : 2014-07-11 14:27 | Ostatni komentarz 2014-07-12 07:20

MonikaMiazio

5487 Odsłony
2 Komentarze

Dziś podczas szczepienia mojego maluszka spotkałam mamusie, której dziecko miało biegunkę pędraków a przy okazji dostałam cenne informacje od lekarza, którymi chciałbym się z Wami podzielić :) U dzieci zdarza się czasami przewlekła biegunka, która wynika z błędów w komponowaniu diety. Dziecko wypróżnia się wielokrotnie w ciągu dnia nawet 10 razy. Stolce są wodniste, ale bez śluzu ani krwi. Mimo trwającej tygodniami biegunce dziecko nie skarży się na ból brzucha, ma dobry apetyt, nie ubywa na wadze, wypróżnienia pojawiają się tylko w dzień. Takie objawy świadczą o biegunce pędraków. Jej przyczyną jest najczęściej nadmiar cukrów w diecie i zbyt małe spożycie tłuszczu. Bardzo częstą przyczyną jest za duża ilość owoców i soków owocowych w diecie maluszka. Zawarte w nich cukry fermentują w jelitach, pobudzając produkcję gazów i ściągają wodę z organizmu do jelit. Ponieważ dziecko z biegunkowymi stolcami traci płyny rodzice często podają kolejne soki co nasila problem. Wystarczy jedynie odstawić soki i owoce na jakiś czas oraz włączyć do diety tłuszcze (np. masło, oliwę) bardziej tłuste gatunki mięsa (zamiast drobiu wieprzowinę) a po paru dniach można zobaczyć wyraźną poprawę.

2014-07-12 07:20

Tłuszczy nie nalezy unikać a jedynie odpowiednio dobierać. Tłuszcze odgrywają swoja ważną rolę w rozpuszczaniu takich ważnych witamin jak A D E i K. Kiedyś do zupki dziecka dodawało sie łyżeczkę masła obecnie mówi się ze zdrowsza jest oliwa z oliwek czy nawet olej rzepakowy.

2014-07-11 14:33

Moniko to bardzo cenna informacja. Mimo ze buszuje często po necie nie spotkałam się jeszcze z czymś takim. Wiem ze mamy ograniczają ilość tłuszczów dziecku np. nie dodają oliwy z oliwek lub innego tłuszczu to to tłuszcz a tłuszczu trzeba unikać. Tutaj pokazałaś ze jest on niezwykle ważny. Myślę ze wielu mamom to co napisałaś na pewno się kiedyś przyda:)