Lista życzeń
Koszyk
Twój koszyk jest pusty
Kontynuuj zakupy

Zdrowie (1037 Wątki)

Krwawiący pępek u noworodka

Data utworzenia : 2014-07-07 15:33 | Ostatni komentarz 2014-07-25 21:49

Proud Mommy

104452 Odsłony
16 Komentarze

Pani Doktor, mojej córce kikut pępowinowy odpadł po pierwszym tygodniu życia. Pępek jest pielęgnowany wg zaleceń położnej, ale mimo to podkrwawia. Dzisiaj mija 9. dzień po odpadnięciu kikuta, a pępek nadal nosi ślady zaschniętej krwi. Doradzono mi jego pielęgnację fioletem, ale nie wiem, czy to bezpieczne. Nasz pediatra obecnie przebywa na dwutygodniowym urlopie. Czy mogłaby mi Pani Doktor coś doradzić?

2014-07-25 21:49

Chciałam się pochwalić, że po długiej walce różnymi sposobami pępek Helenki w końcu się wysuszył i jest taki jak trzeba. Uff!! Jednak najlepsze okazało się lapisowanie i wietrzenie!

2014-07-10 20:35

Witam. Po odpadnięciu kikuta pępowiny, w naczyniach pępowinowych może zalegać jeszcze trochę zhemolizowanej krwi i skrzep. Naczynie w jamie brzusznej jest już obkurczone i nie ma niebezpieczeństwa, że będzie krwawiło. Najlepiej pielęgnować wodą z mydłem, dobrze osuszyć. Wodny roztwór fioletu goryczki może być używany jak najbardziej. Spirytusu nie używamy, chyba,że zaleci lekarz, który oceni, jak wygląda pępek. Spirytus salicylowy jest zabroniony i szkodliwy dla noworodka. Eksperci uznali, że stosowanie spirytusu powodowało oparzenia skóry. Oczywiście, w niektórych sytuacjach można go użyć. Proszę suszyć i pielęgnować fioletem i dać kilka dni czasu na zagojenie. Myślę, że przyschnie. Pozdrawiam

2014-07-10 13:10

Aaaa. Dzięki. A to robi się jednorazowo?

2014-07-10 13:01

położna przyłożyła lapis (azotan srebra) do środka pępka, zrobiła się czarna kropka i tyle, ma to wysuszyć pępek, możliwe, że trzeba będzie to powtórzyć, absolutnie zabroniła stosowania spirytusu 95 %

2014-07-09 20:18

Proud Mommy, a na czym to polega? Nie slyszałam o takiej metodzie, rozumiem, że ma pomóc w gojeniu?

2014-07-09 20:14

Dziś Helenka zaliczyła lapisowanie pępka. Zobaczymy co będzie dalej.

2014-07-08 22:32

Mojej pierwszej córce kikut się naderwał bo nasza położna za szybko zacisk zdjęła ,,,pępek zaczął się sączyć ,,,mi kazano psikać tylko octeniseptem i czyścic patyczkiem i oczywiście uważać na zapinanie pieluchy żeby nie zaczepiała o rankę ,,,ja osobiście byłam przekonana do fioletu i używałam go mimo tego ze położna mi zakazała ..jej zdaniem fiolet zasusza ale brudzi i tak naprawdę nie widać wtedy czy rana się goi czy sączy ,,, po 1 wizycie na mnie nakrzyczała a ja smarowałam dalej,,, a jak 3 dni póżniej poszłam do lekarza na kontrolę to stwierdził że dzięki stosowaniu właśnie fioletu moja córka uniknęła szpitala,,,wszystko się ładnie zagoiło :)

2014-07-08 12:19

Spokojnie możesz użyć tego fioletu, ja dla małej też używałam i wszystko ładnie się zagoiło. W aptece podczas zakupu powiedz że to dla noworodka to dostaniesz taki na bazie wody ja taki miałam. Smarowałam małej pępuszek przy pomocy wacika i patyczka do uszu tam gdzie nie szło dotrzeć wacikiem i po takich zabiegach pępek szybciej się goił, bo wcześniej też sączyła się krew po odpadnięciu kikuta. Staraj się również jak najwięcej wietrzyć pępuszek i zakładaj pieluszkę tak żeby nie ocierała pępka. I oczywiście gratuluję córeczki. My na nasze Serduszko musimy czekać do grudnia, a już nie możemy się doczekać