Lista życzeń
Koszyk
Twój koszyk jest pusty
Kontynuuj zakupy

Zdrowie (1035 Wątki)

Tłuszcz w kale u dziecka ??

Data utworzenia : 2014-06-04 07:22 | Ostatni komentarz 2014-06-21 18:08

Magdalenamsl

16260 Odsłony
5 Komentarze

Witam moja córka od urodzenia zmaga się z wymiotami z zbyt małym przyrostem wagi a także astmą . Dziś ma 4 lata i jest pod STAŁĄ kontrolą gastrologa i pulmunologa . Niedawno na jednej z wizyt wyszło,że córka ma tłuszcz w kale ,,, Pani dr . dała helicit którego córka niestety nie może gdys reaguje na ten lek wymiotami. Pyatłam pani dr czy tłuszcz w kale czy to coś poważnego ...odp tylko ze najważniejsze ze corka miała badanie na mukowiscydozę i ze jej nie ma, Wykluczono też refluks i gastroskopia tez jej ok . Teraz czekamy na badanie trzustki i pani dr , sugerowala ze być może wprowadzić trzeba Kreon ...Czy ktoraś z mam ma może podobny problem ? Kieruje także pyt do eksperta pytając czy tłuszcz w kale to zjawisko czeste u dzieci czy wręcz przeciwnie. Czy jest to coś poważnego ? Czy Kreon może te tłuszcze zniwelować już na dobre czy należy to leczyć długi czas ? Pytałam naszej pani dokror ale ona odp ogólnikowo tylko wiadomo korytarz pelny a trzeba wszystkim pomoc .. Wiec nie ma możliwości siedzieć godz i pytac o wszystko . Z góry dziekuje za pomoc

2014-06-21 18:08

bardzo dziękuję za Pani odpowiedz

2014-06-21 17:59

Witam. Badanie stężenia chlorku sodu w pocie jest badaniem wstępnym do ewentualnej, dalszej diagnostyki. Potwierdza lub wyklucza chorobę badanie genetyczne, które identyfikuje bezpośrednio mutację w genie CFTR na obu chromosomach 7. Prawdopodobnie, po urodzeniu dziecka, było wykonywane badanie przesiewowe w kierunku mukowiscydozy (obecnie jest badaniem obligatoryjnym po 48 godzinach życia noworodka). W pocie nie stwierdzono podwyższonego stężenia chlorku sodu. Myślę, że Pani dziecko nie jest chore na tą chorobę ale stuprocentową pewność dałoby badanie genetyczne. Także, dzięki temu badaniu genetycznemu (tylko!), można potwierdzić lub wykluczyć nosicielstwo. Niestety, mało prawdopodobne aby Pani dostała skierowanie na badanie genetyczne , które kosztuje ok. 600 zł i miała refundację. Skierowanie dostają tylko dzieci z rodzin z mukowiscydozą lub z podwyższonym stężeniem chlorku sodu w pocie. Ze względu, jednak na obecność tłuszczów w stolcu, co nie jest fizjologią, warto zapytać swojego lekarza lub gastroenterologa o możliwość wykonania tego badania. Pozdrawiam

2014-06-16 17:03

Jeszcze raz bardzo Pani dziękuję za odpowiedz

2014-06-16 17:02

Pani dr, córka miała badanie na celiakię i została ona wykluczona jakieś dwa lata temu . Teraz czekamy do sierpnia na kolejną wizytę u naszej pani gastrolog i poczekamy na to co powie . Bardzo Pani dziękuję za profesjonalną opinię . Jeśli można to mam jeszcze jedno pytanie Czy jeśli u mojej córki już raz wykluczono mukowiscydozę poprzez badanie chlorków w pocie to czy jest już pewne na 100% że nie ma ona mukowiscydozy ani nie jest nosicielem ? Moja pani dr . powiedziała ze jeśli raz wynik wyszedł ze nie ma to znaczy ze nie ma i nie ma konieczności powtornego badania,, ale czytałam na forach o tych badaniach i przeczytałam ze czasami się tak zdarza ze dopiero za ktoryms razem wyjdzie ze dziecko ma mukowiscydozę . Troche się zaniepokoiłam bo nie wiem w co mam wierzyc czy naszej panigastrolog czy opinia z forum .

2014-06-16 16:02

Witam. W fizjologicznym stolcu nie powinno być tłuszczu ponieważ enzymy zawarte w żółci powinny te tłuszcze trawić. Faktem jest, że najczęściej tłuszcz w stolcu, czyli jego utrata jest charakterystyczna dla mukowiscydozy, którą wykluczono. Jeżeli dziecko zmaga się od początku życia z wymiotami i astmą, należy pomyśleć o chorobie trzewnej czyli caliakii (alergia na gluten w uproszczeniu). Ale, ponieważ córka jest pod opieką gastroenterologa, na pewno o tym pomyślał. Pomysł z wprowadzeniem Kreonu na próbę jest bardzo dobry. Lek ten zawiera enzymy ułatwiające trawienie tłuszczów i tym samym zabezpiecza przed ich utratą w stolcu. Czasami tak się dzieje przy tzw "niedostateczności enzymatycznej trzustki", czyli trzustka produkuje mniej enzymów niż organizm potrzebuje. Wtedy kreon może pomóc. Pisze Pani, że córeczka jest przed badaniem trzustki w tym kierunku. Moim zdaniem należy przeprowadzić komplet badań i wtedy stawiać diagnozę. Córeczka jest pod opieką specjalistów, nie powinno nic umknąć. Oczywiście ważna jest dieta ale myślę, że tutaj też gastroenterolog nad tym panuje. Zalecam jeszcze odrobinę cierpliwości, prawdopodobnie wszystko wkrótce się wyjaśni. Pozdrawiam