Lista życzeń
Koszyk
Twój koszyk jest pusty
Kontynuuj zakupy

Zdrowie (1035 Wątki)

Mały przyrost wagi

Data utworzenia : 2014-06-01 21:53 | Ostatni komentarz 2015-02-16 22:53

Marta-1987

8631 Odsłony
40 Komentarze

Mamy problem z małym przyrostem wagi dziecka. Amelka urodziła się o czasie przez cc z wagą 2870 g. Karmiona była piersią. Przez pierwsze 6 tyg przybierała na wadze książkowo ok 20 -25 dag tygodniowo. Po tym czasie mała miała infekcje dróg moczowych i byłyśmy w szpitalu 10 dni na antybiotyku. W tamtym czasie miała również anemie i przyjmowała actiferol 15 mg przez 2 miesiące. Obecnie ma 6, 5 miesiąca i waży 6400g. Od szpitala przybywa tylko 10 dag tygodniowo. Badania typu usg nerek, morfologia, żelazo ma dobre. Kiedy dziecko skończyło 4 miesiące karmie ją odciąganym mlekiem. Nie wiem czemu tak mało przybywa, lekarz kazał ją wcześniej bo już w 5 miesiącu dokarmiać pokarmami stałymi aby zwiększyć jej wagę ale niestety to nic nie pomogło. Z 10 centyla na którym się urodziła jest obecnie na 3. Pediatra ostatecznie skwintowała to że może jej już taka uroda. Oboje z mężem nie jesteśmy bardzo wysocy o normalnej budowie ciała. Jej karmienia wyglądają następująco: 7.00- 60 ml kaszki na wodzie + 60 ml mleka 11.00 60 ml jakieś warzywa typu ziemniaki, kalafior, marchewka + 40-60 ml mleka 15.00 60 ml warzywa + 50- 60 ml mleko 17.00 160 ml mleka lub 60 ml kaszki +100 ml mleka 19.30 ok 230 ml mleka Łącznie w ciągu dnia zjada ok 200ml pokarmów stałych i ok 540 ml mleka co daje razem ok 700-740 ml. Czy zwiększyć jej ilość pokarm stałych a zmniejszyć mleka?Czy to jest wystarczająca ilość dla dziecka w tym wieku. Czy powinnam jakoś zmodyfikować karmienie. Dodam że łącze mleko i kaszki w jednym karmieniu dlatego że ona nie chce przy jednym posiłku wypić np. 140 ml mleka oprócz pór popołudniowych dlatego tak dzielimy to jedzenie. Na jeden posiłek w godzinach rannych nie daje rady zjeść więcej niż łącznie 13o ml. W nocy nie wstaje na karmienie. Czasami jak się budzi to zje ok 40 -50 ml i więcej nie chce. Jaka może być przyczyna takiego przyrostu wagi? Czy naprawdę ona ma już taką urodę czy powinnam się zacząć tym martwić?

2014-06-03 05:09

o kale na pasożyty nie pomyślałam a może faktycznie to to? My robiliśmy posiewy i mocz ogólny raz w miesiącu i jest ok wszystko. Ale ostatnio to chyba 6 tyg nie robiliśmy tylko sama krew na poziom żelaza i morfologie. Myslalam ze warzywa sa zdrowsze niż kaszki i wole dwa razy dziennie dac warzywa niż kaszke a może powinnam częściej dawac kaszke? Poczekam na eksperta.

2014-06-02 21:22

Marta, a poproś jeszcze o skierowanie na kał na pasożyty. Małe jest prawdopodopieństwo, że Amelka coś podłapała, ale naszej córce w wieku 6 mcy się udało. Miała glistę prawdopodobnie od dotykania koszyka w markecie. Nie mieliśmy z kim jej zostawić i zabraliśmy ze sobą :(. Mi się wydaje, że akurat warzywka mają mniej kalorii niż nasze mleczko, jedynie kaszki podnoszą kaloryczność, ale mogę się mylić. Marta a jak jest z siusianiem, kupkami? Ile brudzi pieluszek na dzień? I jak często powtarzasz badanie moczu, bo my przez pierwszy rok po infekcji robiliśmy ogólne raz w miesiącu.

2014-06-02 16:16

oj to naprawdę ciezka sprawa ..sama nie wiem co ci poradzić chyba musisz poczekać na odp eksperta ,,,sama jestem ciekawa co ci poradzi . ...mam nadzieje ze poradzi cos co pomoze twojej Amelce ruszyc z wagą ....a może naprawdę taka ma urode :) musze ci powiedzieć ze moja corka starsza tez w pewnym momencie stanela z waga ..Miala 8 miesięcy i 7, 5 kilo w ciągu roku kolejnego przytyla tylko kg ... teraz miała 4 urodzinki a wazy 12 kilo jak piórko ...badalo ja mnóstwo gastrologów bo ma wieczna niedowagę a je normalnie i stwierdzili ze taka już ma urode genetycznie już tak ma ... może z twoja Amelka jest podobnie .

2014-06-02 13:34

mraczek80 zaznaczyłam w wątku pytanie do eksperta. Magdalena ja już próbowałam karmić mała na snie. Próbowałam o różnych porach ok 23 o 2, 4 i zawsze zjada niedużo maksymalnie 60-80 ml. Na noc tez dosypuje jej kaszki do butelki tylko kaszka szybko rzednie na kobiecym mleku.

2014-06-02 10:37

Pyt bo my musimy także bardzo pilnować wagi dziecka ,,,do teraz tyla około 900 g na miesiąc i skonczyla już 6 miesięcy teraz może już tyc mniej ale nie wiem w jakie normy wagowe sa niepokojoce ... 400 g tyl jak miał ile miesięcy ?

2014-06-02 10:35

mraczek po jakim czasie twój dzieciaczek zaczal mniej tyc ?? te 400 g w jakich miesiącach to było??

2014-06-02 09:33

Myślę że odpowiedzi na Twoje pytania może udzielić Ci specjalista a czy zaznaczyłaś to w opcjach pytanie do specjalisty? My też borykaliśmy się z mniejszym przyrostem wagi u Jasia ale był to okres przejściowy trwający ok 3 miesięcy gdzie przybrał tylko 400 gra ale teraz już to się wszystko unormowało .Mam nadzieję że u Was będzie podobnie a może właśnie przyczyną małego przyrostu wagi jest choroba i pobyt w szpitalu więc pilnuj diety i nie zamartwiaj się na zapas a jak masz jakieś wątpliwości to może warto jednak szczerze porozmawiać z pediatrą o Twoich obawach i lękach?

2014-06-02 08:13

Moja corka urodzila się jako hipitrofik ( bardzo mala masa urodzeniowa ) i od początku musimy pilnować jej posilkow i wciąż wazyc...dlatego tez doskonale rozumiem twój problem,, Dzis jest w wieku twojej Amelki i wazy tyle samo co ona ...Lekarz zalecil nam tak samo jak tobie dokarmaiac ja pokarmami stalymi.Tez jak twoja corka brala actiferol ..i mysle ze nie ma to wpływu na mase ciala . Kiedy nasza corka przybrala za mało lekarz kazal mi podawac jej kaszke w nocy ... Tak jak piszesz moja corka także nie chciała więcej niż 40 i spala dalej ... teraz mam sposób ze biore ja spiaca codzennie o tej samej porze w nocy i daje jej butelke 170 ml melka z 3 lyz kaszki i pije przez sen ... cala butke . robie tak codziennie i wypija wyszystko a waga idzie w przod . Twój maluszek skonczyl już pol roku a waga wcale nie sadze żeby była jakos tragicznie niska , dzieci po pol roku tyja już mniej niż wcześniej , najważniejsze ze ci w ogóle je . Obserwuj ja i spróbuj ja w nocy dokarmiać we snie może zadziała jak na maja małą:) powodzenia