Lista życzeń
Koszyk
Twój koszyk jest pusty
Kontynuuj zakupy

Zdrowie (1035 Wątki)

Mały przyrost wagi

Data utworzenia : 2014-06-01 21:53 | Ostatni komentarz 2015-02-16 22:53

Marta-1987

8632 Odsłony
40 Komentarze

Mamy problem z małym przyrostem wagi dziecka. Amelka urodziła się o czasie przez cc z wagą 2870 g. Karmiona była piersią. Przez pierwsze 6 tyg przybierała na wadze książkowo ok 20 -25 dag tygodniowo. Po tym czasie mała miała infekcje dróg moczowych i byłyśmy w szpitalu 10 dni na antybiotyku. W tamtym czasie miała również anemie i przyjmowała actiferol 15 mg przez 2 miesiące. Obecnie ma 6, 5 miesiąca i waży 6400g. Od szpitala przybywa tylko 10 dag tygodniowo. Badania typu usg nerek, morfologia, żelazo ma dobre. Kiedy dziecko skończyło 4 miesiące karmie ją odciąganym mlekiem. Nie wiem czemu tak mało przybywa, lekarz kazał ją wcześniej bo już w 5 miesiącu dokarmiać pokarmami stałymi aby zwiększyć jej wagę ale niestety to nic nie pomogło. Z 10 centyla na którym się urodziła jest obecnie na 3. Pediatra ostatecznie skwintowała to że może jej już taka uroda. Oboje z mężem nie jesteśmy bardzo wysocy o normalnej budowie ciała. Jej karmienia wyglądają następująco: 7.00- 60 ml kaszki na wodzie + 60 ml mleka 11.00 60 ml jakieś warzywa typu ziemniaki, kalafior, marchewka + 40-60 ml mleka 15.00 60 ml warzywa + 50- 60 ml mleko 17.00 160 ml mleka lub 60 ml kaszki +100 ml mleka 19.30 ok 230 ml mleka Łącznie w ciągu dnia zjada ok 200ml pokarmów stałych i ok 540 ml mleka co daje razem ok 700-740 ml. Czy zwiększyć jej ilość pokarm stałych a zmniejszyć mleka?Czy to jest wystarczająca ilość dla dziecka w tym wieku. Czy powinnam jakoś zmodyfikować karmienie. Dodam że łącze mleko i kaszki w jednym karmieniu dlatego że ona nie chce przy jednym posiłku wypić np. 140 ml mleka oprócz pór popołudniowych dlatego tak dzielimy to jedzenie. Na jeden posiłek w godzinach rannych nie daje rady zjeść więcej niż łącznie 13o ml. W nocy nie wstaje na karmienie. Czasami jak się budzi to zje ok 40 -50 ml i więcej nie chce. Jaka może być przyczyna takiego przyrostu wagi? Czy naprawdę ona ma już taką urodę czy powinnam się zacząć tym martwić?

2015-02-16 22:53

Moja córka mając 6,5 miesiąca ważyła 6400 ale zaczęła ząbkować i spadała do 6,300 teraz ma 7 miesięcy i wróciła do wagi 6,400 rano je około 120ml kaszki, koło 11:00 80ml budyniu, na obiadek koło 14 60ml zupki przed snem 100ml kaszki i w między czasie pije mleko z piersi ale ile wypija ciężko stwierdzić. Niestety nie toleruje butelki, więc mieszanie mleka z kaszką jest niemożliwe. Pediatra twierdzi, że według najnowszych siatek centylowych jest nieco poniżej 10 centyla. Badania robiłam i nie ma ani nie miała nigdy anemii. Masę urodzeniową podwoiła mając 6 miesięcy, gdy się urodziła ważyła 2960. Martwi mnie jej waga ale rozwój fizyczny myślę, że jest w normie. Siedzi sama przez moment gdy ją posadzę, stoi twardo na nóżkach gdy ją postawię, odwraca się z brzuszka na plecy i z pleców na brzuszek. Nie gaworzy tylko przeciągle mówi hyyyyy, ale jak włoży rączki do buzi to wtedy coś jej wychodzi z tego gaworzenia. Jednak martwi mnie jej waga;(

2014-09-06 13:43

Moim zdaniem, jadłospis ok, tylko ilości trochę małe - szczególnie jeśli chodzi o stałe posiłki. Ale podejrzewam, że córcia po prostu nie chce więcej jeść, a skoro piszesz, że jest pogodnym dzieckiem, to jak widać tyle jej wystarcza i może po prostu jest typem niejadka i nie masz się co martwić na zapas :) Możesz sprobować podawać jej bardziej kaloryczne rzeczy, np z owoców banany, z warzyw gotowaną marchewkę, może do owoców na deser podać trochę kleiku lub kaszki i to wymieszać z musem owocowym, ewentualnie jakiś biszkopcik. A powtarzałaś badania? Wyniki ok? Standardowo roczne dziecko powinno niby potroić swoją wagę urodzeniową, w przypadku Amelki jest to "tylko" ok 8.6 kg, do tego czasu masz jeszcze 2,5 miesiąca, a już teraz waży przecież ponad 7, a waga na pewno trochę się ruszy i powinno być ok :)

2014-08-31 11:16

Mój synek tez malo je ale ma mc wiec nie mieszalam mu mleka jadl mi tylko po 60ml, od ok 6mc podaje mu więcej takich zupek to je , ale to też duzo przez zabki, i też jest szczupły chociasz więcej wazy ma ważyłam go jak miał 7mc to ważył 7500, teraz to czasem przez cały dzień zje mu 60ml zupki po 2razy dz. Ale tak było zanim mu wyszły zabki teraz zjada po 120ml, ale mówią że jak dziecko nie ubywa z wagi to jest w porządku,a każde dziecko je inaczej i tyje inaczej,także nie ma co się martwić:-P pozdrawiam.

2014-08-30 11:03

Marta badania zawsze warto zrobić :)

2014-08-30 04:30

Dziewczyny mam nadzieje ze waga ruszy ale dla pewności porobimy badania.

2014-08-29 20:21

Marto wg mnie też jest ok ,, zgadzam się z Beatą najważniejsze ze dziecko nie chudnie ,, a zobaczysz z czasem ruszy z wagą

2014-08-29 12:13

Marta według mnie ułożyłaś młodej dobry jadłospis i nie musisz go zmieniać. Ważne, że dziecko nie traci na wadze.

2014-08-29 10:54

Miałąm napisac po miesiącu ale było już ok wiec pisze teraz kiedy jest problem. I czekam na porade pani dr:) Moje dziecko ma teraz 9.5 mca i wazy 7200 Przez 3 tyg nie przytyłą ani grama czy to jest normalne. Przez ten okres 3 tyg mieliśmy zakazenie ukł moczowego i ząbkowanie więc nie wiem czy to może być spowodowane tym? Nie raczkuje i nie podnosi się sama z pozycji siedzącej na nóżki trzeba jej w tym troszkę pomóc i dopiero wstaje. Trzymana pod paszki ładnie stawia nóżki. Ale nie wiem co jest z tym przyrostem wagi.Przypomne ze karmie odciąganym pokarmem. Niestety z mleka dziecko zrezygnowało w pólowie lipca i aby piła je w ogóle łączyłam mleko z jej ulubiony sokiem w ilości pól na pól. Wiem ze to dziwna metoda ale to był jeden sposób aby piła choć trochę mleka. Teraz pije mleko Humana 3 smakowe babanowo-waniliowe z moim mlekiem w ilości pól na pól i troszkę kakao. Zazwyczaj wychodzi to tak ze jest 60 ml mm i 70-80 ml mojego mleka do tego łyżeczka kakao puchatek:( Samego mleka nie chce pić:( W poniedziałek ponawiamy badanie kału na pasożyty i morfologie. Obecnie zjada: 8.00- kaszka wielozbożowa Bobovity na 100 ml mojego mleka lub kaszka bezmleczna Holle na moim mleku. (nie wiem czy można robic te kaszki mleczne dodatkowo na swoim mleku wiec raz robie na swoim mleku a raz robie kaszke bezmleczna firmy Holle) 9.30 70-90 ml mleka pomieszanego z kakao 12.30-13 obiad zmiksowane obiadki robione przeze mnie- łyzka stołowa wołowiny, lub indyka, lub cielęciny do tego warzywa typu kalafior szpinak brokuł marchewka pietruszka plus np. ryż lub makaron bądź ziemniak do tego łyżeczka masełka lub oliwy z oliwek - ilośc ok 80 ml 14.30 90-100 mleka 17 owoc w proporcji cala nektarynka,lub pól jabłka, lub dwie śliwki lub cały jogurt dla dzieci połączony z którymś owocem a co drugi dzień jajko w formie jajecznicy lub jajko na miękko lub sadzone. Jajka mamy swoje- domowe 19.30 kaszka ze 120 ml mleka i 3- 4 łyżek kaszki 20.15- mleko 50-80 ml zazwyczaj o 5. 00 -80-130 ml mleka- czasami tylko 30 ml - tak jak dziś. Czy te ilości mogą dziecku niewystarczac ze ona nie tyje. Jest pogodnym radosnym dzieckiem i wszędzie jej pełno. Proszę o rade może jakos zmodyfikować jedzenie może mleka i produktór mlecznych jest za dużo a za mało warzyw?