Lista życzeń
Koszyk
Twój koszyk jest pusty
Kontynuuj zakupy

Zdrowie (1035 Wątki)

Zbity Termometr rtęciowy

Data utworzenia : 2014-04-15 15:09 | Ostatni komentarz 2015-02-26 11:41

Aniss

6748 Odsłony
15 Komentarze

Termometry rtęciowe mimo iż niebezpieczne po zbiciu, to nadal cieszą się użytkowaniem, wiele osób preferuje właśnie te niżeli elektroniczne czy paskowe, myśląc ze są dokładniejsze i jak w to wątpić skoro przez tyle lat były używane przez nasze mamy i babcie Zbity termometr- czy oby na pewno wiemy co w takiej sytuacji zrobić? Czy zdarzyło wam się spotkać z taką sytuacją Więcej na temat zbitego termometru. http://www.jaktozrobic.org/zbity-termometr-jak-usunac-rtec/

2014-04-16 23:55

Ja tez nie mam rtęciowego, bo sama potłukłam. Podobnie jak Monika machałam i tak wymachałam że mi wyleciał. No cóż zbierać ja nie zbierałam a mama z tata. Pamiętam te małe kuleczki, których za nic w świecie się złapać nie da tzn zmieść bo łapać ręka niewolno. Pamiętam, że mama kazała nam wyjść z kuchni (bo to tam upuściłam termometr) zostali z tata oboje tam, zamykając drzwi. Długo nie pozwalali wchodzić, jakimiś sposobami zbierali ta rtęć, mama jeszcze chyba 3krotnie umyła podłogę i przez jakiś czas zwracała uwagę na to czy mamy kapcie na nogach. Wiem na pewno zebrali to co się dało, a resztę chyba odkurzaczem wciągali i tata później wyjął worek, ale co zrobił tego nie wiem. W każdym razie ja mam sama elektroniczne, a u rodziców jest jeszcze rtęciowy, ale już długo długo bo uważają przy jego stosowaniu. Nawet jak leżałam na patologii to mi mama pożyczyła tego termometru i go używałam, bo mój elektroniczny siadł i mąż oczywiście nie mógł mi dokupić baterii. I tez wydaje mi się, ze gdyby nieszkodliwość rtęci, nadal byłyby w sprzedaży. A co do mierzenia zgadzam się z Silje mierz dokładniej na pewno.

2014-04-16 10:08

no to ja Wam opowiem :D Jak miałam moze 8 lat ..postanowiłam ` zachorowac ` i nie isc do szkoly ..rozumiecie - zima , ciemno , szaro buro i ponuro a w TV tyle fajnych seriali xD mama postanowila ze jeden dzien poleze..jak zblizała sie 15 mówie o nie mama wrca ..włożyłam czubek termometru do herbaty ktora miała moze 37*C ..mówie cholera nie ...podbieglam do grzejnika goracego wrecz i tak wskoczylo momentalnie do 40 ponownie mówie no nie ! nie uwierzy i zaczełam machac zeby chociaz do 38 zeszło i tak machnełam ze mi spadł i akurat jak mama weszła zmiotką zgarniałam kuleczki rteci ..ale mi sie dostało ! wyklad od razu ..jaki to juz nie pamietam ale zaraz doczytam o tym :) Ja takowego w domu nie mam ..mam 2 elektryczne :)

2014-04-16 07:37

Co należy zrobić z rozbitym termometrem Najważniejsze to jak najszybciej dokładnie przewietrzyć pomieszczenie - otwórz okna, odetnij pozostałe pomieszczenia. Postaraj się jak najdłużej wietrzyć pomieszczenie, jeżeli to możliwe to nawet przez kilka dni. Trzymaj z daleka dzieci oraz inne osoby zanim nie posprzątasz dokładnie resztek termometru. Dokładnie zbierz rtęć - nie używaj do tego odkurzacza, rąk oraz przedmiotów, z których będziesz chciał jeszcze korzystać. Najlepiej zbierać rtęć za pomocą strzykawki, pipety, zakraplacza czy pojemnika po kroplach do oczu. W ostateczności dobrze sprawdzi się zwykła sztywna karta papieru. Rtęć łatwo łączy się w kulki, nie powinno to być trudne. Pamiętaj, aby nie dotykać rtęci rękami. Rtęć oraz pozostałe resztki termometru umieść w zamykanym pojemniku lub szczelnym worku. Nie wyrzucaj na śmieci - rtęć wraz z resztą termometru powinna zostać odpowiednio zutylizowana. Skontaktuj się z najbliższą apteką, placówką opieki zdrowotnej lub Inspektoratem Sanitarnym w celu ustalenia gdzie powinieneś dostarczyć resztki termometru. Środki ostrożności Dokładnie zbierz wszystkie resztki - nawet nieznaczne ilości rtęci stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia Nie używaj odkurzacza do zebrania rtęci - w ten sposób rtęć zostanie praktycznie rozpylona w pomieszczeniu i będzie stanowiła jeszcze większe zagrożenie Nie używaj szczotki - w ten sposób rozbijesz rtęć na mniejsze części i trudniej będzie ją zebrać, a dodatkowo drobiny rtęci zostaną na szczotce Nie używaj żadnych środków chemicznych do usunięcia rtęci, ponieważ wiele z nich może zachodzić w gwałtowną reakcję chemiczną z rtęcią prowadząc do szybszego zatrucia. http://www.poradopedia.pl/zdrowie/rozbity-termometr-co-robic,2695.html <-- źródło Ja również mam rtęciowe termometry i chyba najlepiej sie sprawdza jeden elektryczny wyrzuciłam do śmieci kiedy to źle wskazywał temperaturę, dobrze ze miałam wówczas rtęciowy, bo nie wiem co by było, potem zakupiliśmy bezdotykowy, jednak też rożnie to z nim bywa, stwierdzam ze niezawodne są jednak rtęciowe, ale za razem tak niebezpieczne.

2014-04-15 22:59

A mnie się kiedyś zdarzyło zbić taki termometr i pojęcia wtedy nie miałam co zrobić :( Takie drobne kuleczki rozleciały się po całej podłodze... Myślę, ze dobrze jest zapoznac sie jak postępowac w razie takich przypadków, coś jak w stylu pierwszej pomocy.

2014-04-15 22:52

a ja nie lubię tych rtęciowych termometrów ;( a kiedyś z siostrą jak byliśmy male to włożyliśmy taki termometr do gorącej herbaty chcieliśmy zobaczyć co się będzie dział pękł nam i wyrzuciliśmy go głęboko do śmieci żeby mama nie widziała bo by nam się oberwało

2014-04-15 21:00

Ja mam w domu 3 rteciowe i 3 elektroniczne. Zaden elektroniczny nie pokazuje dobrej temperatury i uzywam rteciowych. Nigdy tez nie zdarzylo mi sie go zbic, po prostu trzeba uwazac. W ktoryms temacie pisalam, ze malej tez rteciowym mierze temperature.

2014-04-15 17:07

Nie byłam w takiej sytuacji ;) W domu też już nie ma takiego termometru - jedynie elektroniczne. I szczerze mówiąc nie jestem z nich zadowolona. Mam 3 (w tym jeden co się tylko przykłada do czoła, który został kupiony z myślą o dziecku) i każdy pokazuje inaczej :) Chyba te rtęciowe były jeszcze najlepsze. Gdyby nie to ,że rtęć niebezpieczna to pewnie dalej w wiele osób kupowało by właśnie te.