Lista życzeń
Koszyk
Twój koszyk jest pusty
Kontynuuj zakupy

Zdrowie (1037 Wątki)

ODWODNIENIE

Data utworzenia : 2013-01-29 13:55 | Ostatni komentarz 2014-11-29 21:30

Konto usunięte

7797 Odsłony
13 Komentarze

Nastepuje , gdy dziecko traci duzo soli mineralnych.Objawy to : mała ilość i częstotliwość oddawanego moczu, wysuszenie śluzówek oraz apatia. Najczęstsza przyczyna to biegunka. Warto wiedzieć , że w momencie w którym zauwazymy objawy odwodnienia nalezy z małym dzieckiem udać sie do szpitala a ze starszakiem do pediatry.Niemowle czy karmione piersią czy butelką nalezy bardzo często przystawiać do piersi/ podawac mieszanke mleczną ,starsze może otrzymywać wodę lub słaba herbatę.Poimy małymi ilościami np.2łyżeczki co 10 minut , w ciągu 24 godz. powinien maluch wypic 150ml na każdy kilogram masy ciała.Dostepne w aptekach preparaty nawadniające doskonale spełniaja swoją rolę.Dodatkowo jeśli pojawia sie biegunka warto ograniczyc jedzenie ( jednak nie w przypadku dzieci na piersi) .Przerwa może wynieść nawet 4 godz( po tym czasie biegunka powinna ustepowac). Maluchy jedzące pokarmy stałe mogą zjeść kleik ryżowy, ugotowane jabłko czy kisiel.

2014-11-29 21:30

Jak starsza miała 14 miesięcy to miała biegunkę rotawirusową. Masakra ile się namęczyliśmy z tym. Woda, orsalit, woda, mleko. Jedyne co chciała jeść to makaron wstążki :P Po 3 dniach było lepiej, ale po następnym znów pogorszenie. Eh, zrobiła się apatyczna i cokolwiek w nią wlałam - nawet przez sen jej podawałam przez butlę. - wylewała albo jedną, albo drugą stroną. Pojechaliśmy na ip pediatryczną - rozpoznali odwodnienie średniego stopnia ( jest lekkie, średnie, ciężkie) Dostała kroplówki i po dwóch dniach była w domu. Zbadano kał i faktycznie były to rotawirusy. I ja się od niej zaraziłam i była to najgorsza "grypa żołądkowa" jaką przeszłam w zyciu. Leżałam cały dzień w łóżku i budziłam się tylko jak telefon zadzwonił, albo musiałam do wc. A mąż był z córką wtedy w szpitalu, bo ja nie mogłam tam z nimi być. Wiadomo, że trzeba poić, że trzeba dbać o elektrolity, ale czasami nie da rady i trzeba w odpowiednim momencie pojechać do szpitala.

2014-11-28 22:59

W 6 tygodniu życia mój synek był bardzo niespokojny po szczepieniu , krzyczał i bardzo zwymiotował. Sprawdziłam ciemiączko i miał trochę zapadnięte. Podałam mu pierś ale nie bardzo chciał ssać więc odciągnęłam trochę mleka i podawałam mu łyżeczką. Dodatkowo podawałam wodę ale nie chciał jej pić. Pojechałam natychmiast do lekarza i po zbadaniu wykluczył że to mogło być spowodowane szczepieniem a jedynie dziecku coś zalegało w przełyku i zwymiotował. Potwierdził że ciemiączko jest lekko zapadnięte ale dziecku nic nie grozi bo szybko zareagowałam. Polecił mi zamiast orsalitu zrobienie dziecku herbatki zwykłej czarnej ale ma być krótko parzona ( kolor słomkowy) do tego kazał dodać odrobinę cukru i szczyptę soli. Powiedział że dla dziecka to najlepszy elektrolit i chętnie go wypije. Na początku byłam sceptycznie do tego nastawiona ale lekarz u którego byłam miał 40 letnie doświadczenie w zawodzie pediatry i bardzo dobrą opinię. Mój synek faktycznie wszystko wypił a ja byłam spokojniejsza że się nie odwodni. Piszę o tym ponieważ każdej mamie może się zdarzyć taka sytuacja z niemowlakiem a nie zawsze mamy orsalit może komuś ta porada się przyda. Podobno teina ( oczywiście w niewielkiej ilości) dobrze wpływa na żołądek.

2014-04-04 14:38

ostatnio czytałam o odwodnieniu, od czasu do czasu odświeżam sobie informację, żeby na wszystko być przygotowaną. W końcu u nas znów sezon jelitówek. Co do odwodnienie ciekawe jest to, że po naciśnięciu paznokcia malucha kolor różowy paznokcia powraca dłużej niż 2 sekundy. Wcześniej wiedziałam jedynie o tym, że zapadnięte ciemiączko może świadczyć o odwodnieniu, płacz bez łez, zmniejszenie ilości moczu, tzn suche pieluszki, wiotkość skóry, spierzchnięte usta czy suchy język jednak o paznokciu nikt mi nie wspominał. Jeśli kiedyś miałabym sprawdzać (a mam nadzieję, że nie) to ten sposób pewnie tez wypróbuję.

2014-03-01 09:31

kiedy moje dziecko miało biegunkę, pani doktor przepisała mu orsalit jako uzupełnienie elektrolitów własnie. Co do samego odwodnienia można inaczej zaobserwować np dziecko nie oddaje, albo w bardzo małych ilościach oddaje mocz. Druga sprawa płacze bez łez, ma suchą skórę, które traci elastyczność i spierzchnięte usta. No i ciemiączko zapadnięte. Dodatkowo dziecko jest senne, osłabione, ale przy chorobach zazwyczaj jest osłabione i senne więc tego tak do końca brać nie można pod uwagę.

2014-02-28 22:58

A ja Wam powiem, że przy rota myślałam, że Kasjan jest odwodniony, bo ciemiączko miał strasznie zapadnięte jednakże po wykonaniu badania ilości elektrolitów okazało się, że wszystko jest ok.. Wtedy zgłupiałam i już teraz nie wiem czy potrafiłabym "zdiagnozować" odwodnienie.. Szczególnie, że jeżeli Mały będzie starszy ciemiączko będzie już zarośnięte..

2014-02-28 21:55

Odwodnienie u niemowląt możemy tez poznać po ciemiączku, jest ono wtedy bardzo zapadnięte. Oczywiście suchość ust i jak weźmiemy skórę dziecka w dwa palce i ściśniemy nie wraca ona na swoje miejsce i jest pomarszczona. Warto przeczytać artykuł http://parenting.pl/portal/odwodnienie-u-niemowlat

2014-02-06 22:03

zimą również warto zadbać aby dziecko dużo piło, gdyż również może się odwodnić

2013-12-18 20:48

Mozna poznac po zapadnietych galkach ocznych i ciemiaczku. Przy odwodnieniu dziecko rzadko siusia, jest niespokojny i senny i z godziny na godzine bardziej wiotki