Lista życzeń
Koszyk
Twój koszyk jest pusty
Kontynuuj zakupy

Zdrowie (1035 Wątki)

Płaska główka

Data utworzenia : 2013-12-21 22:39 | Ostatni komentarz 2015-08-20 22:06

bialutka91

7341 Odsłony
24 Komentarze

Mój synek urodził się ,,potylicowo" i od urodzenia ma płaską główkę. (Z tyłu płaska, lekko wyciągnięta ku górze) mi przypomina przechylone kurze jajko. Kładę go na boczku i już troszeczkę główka się uwypukliła z tyłu. Pani doktor kazała nam go nosić jak najwięcej, wiec kiedy nie śpi jest noszony. Mały 25 grudnia skończy 5 miesięcy. Dodam, że jest wcześniakiem 36tc. Wobec tego mam pytanie: Co mogę zrobić by główka się zaokrągliła? Czy jest jeszcze szansa na skorygowanie jej kształtu? Czy lepiej jest układać na boczku, czy może lepiej nosić lub kupić specjalną poduszkę? Bardzo proszę o odpowiedź, bo nie daje mi to spokoju. Dominik jest coraz starszy i ciężko go utrzymać w pozycji na boczku, a leżąc na głowie tylko pogorszy sprawę.

2015-08-20 07:18

Dobrze, że spłaszczenie główki jest odwracalne. Bardzo się martwiłam, że tak zostanie.

2015-08-20 07:16

Aby główka była symetryczna należy pilnować by dziecko nie leżało zawsze w jednej i tej samej pozycji: na plecach lub na jednym boku. Jeżeli maluszek ma tendencję do układania główki tylko na jednej ze stron, należy korygować jego przyzwyczajenie. Można odwrócić łóżeczko w drugą stronę, układać za główką dziecka zwinięty wałek z ręcznika, aby uniemożliwić mu odwracanie głowy w ulubioną stronę. Lekkie spłaszczenie z tyłu, albo z boku powstałe w pierwszym półroczu życia dziecka nie jest jednak niczym strasznym i niebezpiecznym dla niemowlaka. Zwykle mija bez śladu, gdy niemowlę zaczyna siadać.

2015-08-20 07:02

Troszkę wyrównała się główka, ale jeszcze nie do końca.

2015-08-19 09:11

Tuż po narodzinach dziecka wygląd jego główki może być niepokojący. Główka może być niekształtna, nieproporcjonalna, spiczasta oraz miękka. Wielkość głowy także jest nieproporcjonalna co do wielkości ciała noworodka. Stanowi ona 1/4 długości dziecka. Obwód wynosi ok. 33-37 cm i jest większy o ok. 2 cm od obwodu klatki piersiowej. Po 3-4 miesiącach wymiary te zrównują się, a po kolejnych tygodniach proporcje miedzy nimi odwracają się. Przez pierwsze 3 miesiące główka dziecka powiększa się o ok. 2 cm na miesiąc. Przez kolejny kwartał życia dziecka o 1 cm miesięcznie. Tak szybki przyrost jej obwodu sprzyja dynamicznemu rozwojowi mózgu. Wymiar głowy rocznego dziecka jest o ok. 12 cm większe od wyjściowego jej rozmiaru. Gdy dziecko ma 3 lata, jego głowa jest już prawie jak głowa dorosłego człowieka. Przez następne kilkanaście lat jej obwód, tak samo jak objętość mózgu, będzie przyrastać już dużo wolniej. Jeśli chodzi o kształt główki dziecka to także może przybierać rożne kształty. Dzieci urodzone przy pomocy kleszczy lub próżnociągu mogą mieć spiczastą główkę, a maluszki, które długo przeciskały się przez kanał rodny także będą miały niekształtną głowę. Czoło będzie lekko wzniecone wynikiem ucisku główki na miednice mamy. Jednak nie ma się czym przejmować. Kości czaszki dzieci są bardzo miękkie i plastyczne, dzięki czemu szybko powracają do fizjologicznego kształtu.

2015-06-01 23:42

Moja córeczka z lewej strony ma płastrzą główkę. Bardzo się martwię

2015-06-01 23:40

Super ta poduszka

2015-05-22 09:53

Byłam z synkiem na wizycie u świetnej Pani neurolog,która poleca takie poduszeczki http://www.e-poduszki.pl/jogo-designs-my-sleepy-cloud.html

2013-12-24 13:33

Witam. Kształt głowy zmienia się z wiekiem ale mamy ograniczony na to wpływ. Ważne jest układanie dziecka na bokach i na brzuszku. Można formować wałeczki z pieluszki aby głowa leżała tak jak chcemy. 5-miesięczny młody człowiek już jest aktywny i ruchliwy i nie prześpi całej nocy w jednej pozycji. Może warto spotkać się z rehabilitantem. Oceni dziecko i, dzięki doświadczeniu, dobierze odpowiednie ćwiczenia lub pozycje układanie głowy. Może doradzi poduszkę lub walecznek pod głowę. Teraz kształt głowy jest bardziej widoczny bo jeszcze nie ma dużej ilości włosów na główce. Pózniej będzie to mniej widoczne gdyż włosy nadadzą kształt. Oczywiście należy zrobić wszystko co jest dostępne ale, proszę pamietać, ze ważne jest tez to tco w głowie a nie tylko kształt. Pozdrawiam serdecznie.