Lista życzeń
Koszyk
Twój koszyk jest pusty
Kontynuuj zakupy

Rodzice (587 Wątki)

Kiedy zdecydować się na kolejne dziecko?

Data utworzenia : 2013-04-06 14:11 | Ostatni komentarz 2015-08-16 22:42

gonia_03

15541 Odsłony
192 Komentarze

Kiedy jest najodpowiedniejsza pora by starać się o drugie dziecko?? Jedni mówią, żeby odczekać aż jedno się "odchowa" plusy: - poświęcam mu maksimum czasu i uwagi - odeśpię nie przespane noce:) minusy: - starsze dziecko jest zazdrosne o nowego członka rodziny - zawsze już będzie ten "starszy brat/siostra" będzie musiało się poniekąd opiekować młodszym rodzeństwem - między nimi jest pewna różnica wieku, dlatego czasem się nie dogadują, nie chcą bawić Drudzy mówią, żeby było "jedno po drugim" - wtedy to pierwsze dziecko nie czuje takiego braku zainteresowania nim - nie będzie znaczącej różnicy wieku między nimi, dlatego będą się dogadywać i chcieć ze sobą bawić - ale wtedy nie będę miała wystarczająco dużo czasu dla tego pierwszego dzidziusia Jakie są wasze doświadczenia? Poradźcie

2013-04-08 12:53

Zgadzam się, ze jest to bardzo indywidualna sprawa. W mojej rodzinie różnice wieku między dziećmi są raczej spore. Ja mam siostry starsze o 10 i 13 lat. Może jest to bardzo duża różnica. Ale mam wspaniałe kontakty z siostrami i z mamą. To moje najlepsze przyjaciółki. Zawsze mogę liczyć na ich wsparcie. I nie zamieniałbym tego układu na żaden inny:) U dzieci moich sióstr jest różnica wieku 5 lat u jednej i 4 u drugiej. Z tego co widzę dzieciaki też fajnie się ze sobą dogadują i te różnice wieku nie wpływają źle na ich relacje. U męża też jest różnica wieku 5 lat. Natomiast sąsiadka ma dwie córki rok po roku. I już to mi się trochę nie podoba. Bo jak jedna ma urodziny, to drugiej jest przykro a jest jeszcze mała, no i jak jej to wytłumaczyć....itp. Poza tym popisują się przed sobą i często kłócą. Co prawda często się też razem bawią, ale więcej tam sporów niż miłych chwil. Ja narazie nie jestem gotowa na drugie dziecko. Przede wszystkim ze względów ekonomicznych. Chciałbym iść na trochę do pracy i móc potem odejść na urlop macierzyński. Z jednej pensji ciężko byłoby nam z dwójką dzieci. Ale gdyby tak się zdarzyło to zaciśniemy pasa i jakoś damy radę. Jednak będę starała się najpierw iść do pracy. My najbardziej chcielibyśmy 4 lata różnicy. Ale zobaczymy co pokaże życie. Jak nie będę mogła znaleźć pracy to na pewno nie będę czekać latami na kolejne dziecko:) Życie pisze nam różne scenariusze, dlatego nie ma co planować. Ja jestem chociaż nikt mnie nie planował;)

2013-04-08 11:05

To taka indywidualna sprawa każdego.Jedni wolą nie robić różnicy dużej między dziećmi,inni wolą sobie odchować i dopiero później myśleć nad drugim.Jedni wolą się czegoś dorobić...kasy,mieszkania/domu,praca,wakacje itd ale myślę że takie coś to do niczego nie prowadzi.Też tak myślałam kiedyś,że jedną mamy to teraz trzeba urządzić dom itd i zmieniałam zdanie z różnych przyczyn. Nasza córka ma teraz 2,5 roku i na jesień planujemy coś zadziałać:) Jak się mała urodziła to mówiłam,że drugie dziecko jak Julka będzie miała dwa latka.I tak te dwa latka zleciały że nawet nie wiem kiedy.Między czasie jak już miała te dwa latka to rozmawialiśmy z mężem że dopiero jak córka do szkoły pójdzie i tak to sie u nas zmieniało:)

2013-04-07 23:31

Ja myślę, że tak 2-3 latka to najlepsza różnica wieku. Ja miałam cesarkę, a po niej jest niewskazane zachodzenie w ciążę przez 2 lata aby tam się wszystko w 100% zagoiło, więc mam troszkę czasu nad pomyśleniem o drugim maleństwie.

2013-04-07 00:46

Jaka różnica wieku między dziećmi by to nie była jedno i drugie potrzebuje uwagi. Wiadomo mniejsze dziecko potrzebuje jej więcej zwłaszcza od mamy wtedy tata powinien wkroczyć do akcji i zająć się starszym zabrać gdzieś, pograć w coś czy tez pomóc w lekcjach jeśli jest już tak duże. U mnie tego nie było miałam 6 lat jak urodził się mój brat. Były wzloty i upadki zresztą są do tej pory. Ale gdyby potrzebował pomocy nie wahałabym się ani chwili tylko bym pomogła. Nie wiem jak on bo przechodzi teraz bunt nastolatka, ale o co go nie poproszę to zrobi czy też pomoże. Wszystko zależy od dobrej komunikacji między dziećmi w przyszłości :)

2013-04-06 21:46

Dziękuję za rady:) Napewno wszystko wezmę pod uwagę:) Synek napewno będzie miał rodzeństwo:)

2013-04-06 16:49

każda różnica wiekowa może być w jakimś stopniu barierą, owszem, ale do tego dochodzą jeszcze inne czynniki, jak np. charakter, ja mimo tego samego wieku nie potrafiłam odnaleźć się w kontaktach z kuzynką, mimo że spędzałyśmy ze sobą dużo czasu a co do przerwy pomiędzy pociechami, to najlepiej patrzeć ze swojej perspektywy, co komu odpowiada, bo tak naprawdę nie ma co się kierować zażyłościami między dziećmi, będą lub nie i bez względu na różniący je wiek

2013-04-06 16:11

i przy 3 latach różnicy jest taki wiek kiedy jedno z dzieci interesuje się zabawkami a drugie już płcią przeciwną i są zgrzyty. każda różnica jest ciężka dla rodziców jak i dzieci. tak jak piszesz są plusy i minusy i nie ważne czy to bliźniaki, dzieci rok po roku czy 3/7 lat różnicy - zawsze będzie coś na plus i coś na minus w ich wychowaniu. myśle, że najlepiej będzie jak sobie przeanalizujesz swój stan obecny zastanowisz się czy ma ci kto pomóc czy jesteś w stanie sobie poradzić z obowiązkami , domem i dzieckiem w tej chwili. bo jeśli masz dużo wolnego czasu to lepiej mieć chyba dziecko po dziecku, jest się na bieżąco , nie ma dużej różnicy między dziećmi, nie trzeba trzymać zabawek, fotelików i innych rzeczy latami w domu i szafach, ale jeśli nie masz już teraz czasu na kąpiel czy zrobienie porządnego obiadu bo dziecko zajmuje Ci mase czasu to myślę, że lepiej poczekać aż będziesz go miała. bo kolejne dziecko to kolejny ubytek w czasie, nie będzie to ten sam czas podzielony na dwoje dzieci bo nie zajmiesz się dwojgiem naraz. wszystko zależne jest od sytuacji finansowej, psychicznej i fizycznej oraz od ilości wolnego czasu i rąk do pomocy :) takie jest moje zdane

2013-04-06 14:40

Jeśli chodzi o mnie to wolałabym, żeby drugie dziecko było max 2-3 lata po pierwszym. Nie jestem zwolenniczką dużych przerw między dziećmi choćby z tego względu, że znam z autopsji, jak ciężko o wspólne zainteresowania przy większej różnicy wiekowej. Poza tym z punktu widzenia matki, to póki jestem na bieżąco w pieluchach, byłoby fajnie zrobić, co należy i odhaczyć ten etap w życiu :) Ze starszymi dziećmi jest już więcej możliwości do życiowych manewrów :)