Lista życzeń
Koszyk
Twój koszyk jest pusty
Kontynuuj zakupy

Ciąża i poród (2197 Wątki)

Jakie witaminy w ciąży

Data utworzenia : 2017-06-03 21:56 | Ostatni komentarz 2023-06-15 20:42

Konto usunięte

61439 Odsłony
1434 Komentarze

Lekarka zaleciła mi branie PREGNA PLUS I PREGNA DHA. Biorę w zasadzie od pierwszego dnia kiedy test wyszedł pozytywny. Macie jakieś doświadczenie z braniem suplementów, jak długo, jakie? Może są jakieś lepsze niż te, które obecnie biorę. Będę wdzięczna za podpowiedzi :)

2017-06-24 15:00

Mnie na zajęciach z farmakologii Pan mgr. farmacji troszkę zszokował bo powiedział że te wszystkie suplementy i WITAMINY to nie działają. Jeśli chodzi o suplementy na jakieś nadmiary wody czy inne absurdy to się zgodzę z nim. Ale jeśli chodzi o witaminy to już nie bardzo. Bo tak jak piszemy- jeśli nie mamy niedoborów - to tak, niepotrzebne nam witaminy i one zostaną raczej wydalone więc kasa w błoto, ale jak niedobory są, to te tabletki je uzupełnią. A w ciąży o niedobory nie trudno bo maleństwo ciągnie od nas wszystko co mu potrzebne w sporych ilościach. Wiec już według mnie lepiej być zabezpieczonym i te tabletki brać, niż nie brać i potem stwierdzić że ciąża nas wyniszczyła. Za to branie witamin poza ciążą jeśli kobieta jest całkowicie zdrowa, nie ma problemów ze skórą, włosami itp, to według mnie wywalanie kasy w błoto. Ale ciąża to czas szczególny kiedy mamy małego wysysacza składników odżywczych i witamin w sobie, więc według mnie warto suplementować. Bo dietą to ciężko jednak uzupełniać. Nie wiem jak Wy ale ja nie liczę sobie ile w ciągu dnia zjadłam produktów z poszczególnymi witaminami :) Wiem że są kobiety które to robią, bardzo dokładnie komponują każdy posiłek, ale ja do takich nie należę :) A i nie pogardzę często fastfoodem jakimś czy coś, więc dla mnie witaminy to taki większy spokój psychiczny.

2017-06-24 10:10

Kiedyś było nawet bardzo głośno o skuteczności suplementów. W dzisiejszych czasach jest ich tak dużo na rynku, że jeśli się chce można znaleźć suplement dosłownie na wszystko. Firmy farmaceutyczne wymyślają sobie suplement na coś i produkują. Nikt nie przeprowadza badań na temat ich skuteczności więc nie na pewności że faktycznie pomagają. Nie ma żadnej ustawy która mówi o jakości suplementów. Suplement nie musi mieć opisanych działan niepożądanych, przeciwwskazań do stosowania oraz jak działają z innymi lekami. Po skończonej produkcji firma musi tylko zgłosić odpowiednim organom sanitarnym. W ciąży biorę suplementy ale tylko dlatego że mogę ich nie dostarczyć w odpowiedniej ilości więc się nimi wspomagam. Jeśli oczywiście mogę o wiele lepiej dostarczyć je w naturalnej formie z jedzeniem ale nie zawsze mi to wychodzi. Trzeba też pamiętać że witaminy w naturalnej formie są lepiej wchłanianie niż te tabletkowe. Kwas foliowy jest przebadany i powinno się go przyjmować już zaczynając planować ciąże. W naszej diecie nie dostarczamy go w odpowiedniej ilości do organizmu dlatego konieczna jest dodatkowa suplementacja.

2017-06-23 16:40

I dzięki temu forum, mamy możliwość swobodnego wyrażania opinii, nikt Nas nie hejtuje, pomagamy sobie to jest w tym piękne, Widzicie ile Nas tyle opinii i możliwości i informacji właśnie o suplementach, :)

2017-06-23 13:55

@magros, rozumiem Cię i w większości się z Tobą zgadzam. Dlatego ja też ograniczam suplementy, kiedy tylko mogę przyjmować witaminy i minerały z naturalnych źródeł. Niestety w ciąży trzeba taki kwas foliowy dostarczyć w tabletce, bo naturalnie nie przyjmie się aż tyle, ile potrzeba, dlatego wolę mieć więcej w jednej tabletce niż łykać więcej chemii :)

2017-06-22 16:56

sabinka, owszem, żeby dopuścić do obrotu trzeba je zbadać, nikt nie mówi, że są niezjadliwe. Ale nie ma konieczność przeprowadzania badań pod kątem ich skuteczności. Nikt tego nie kontroluje, bo nie ma takiej konieczności. Nie ma też obowiązku informowania o jakichkolwiek działaniach niepożądanych. Co więcej, by wprowadzić suplement na rynek wystarczy tylko poinformować o tym organy sanitarne, a szanse na kontrole przy tak dużej ilości produktów są niewielkie. Suplementy to czysty zysk. Kwas foliowy to oczywiście nie lek, żadna z nas nie twierdzi, że jest inaczej. I akurat kwas foliowy został bardzo przebadany pod kątem korzystności jego przyjmowania. Natomiast przy preparatach wieloskładnikowych jest już dużo trudniej o badania wpływu konkretnego składniku. Co nie zmienia faktu, że przy niedoborach należy je uzupełniać. Trzeba też zachować zdrowy rozsądek w braniu wszelkich suplementów. Suplementy oczywiście muszą spełniać pewne wymogi, by w ogóle zostały dopuszczone do obrotu. Absolutnie nie jestem przeciwniczką suplementów, sama je biorę. jednak wiele osób w ogóle nie ma świadomości, że ten rynek wygląda tak, a nie inaczej.

2017-06-22 12:11

te witaminy są odpowiednio przebadane i przeszły testy kliniczne, byle co nie jest dopuszczane do sprzedaży kobietom w ciąży lub mamom karmiącym, Nikomu ni zaszkodzą a tylko uzupełnią braki :)

2017-06-22 11:20

To nas utwierdziła :) Wiadomo ze jeśli niedoborów nie mamy to te witaminy i tak wydalimy, ale jeśli tylko jakieś niedobory się pojawią to tabletki je uzupełnią w miarę możliwości. Myślę że nie ma co demonizować tych tabletek. Dziecku napewno nie szkodzą. A mogą tylko pomóc. I nam i dziecku.

2017-06-22 10:32

Dziś rozmawiałam z położną, powiedziała, że to bujdy i nie ma nic do znaczenia czy kobieta bierze witaminy czy nie. Kwestia porodu dużego dziecka to tylko i wyłącznie geny . Witaminy to tylko suplement diety by nie dopuścić własnie do pozbawienia organizmu cennych składników dla maluszka , bo dietą nie wszystko uzupełnimy.