Lista życzeń
Koszyk
Twój koszyk jest pusty
Kontynuuj zakupy

Ciąża i poród (2197 Wątki)

Nadciśnienie w ciąży!

Data utworzenia : 2013-01-25 21:59 | Ostatni komentarz 2018-12-05 15:37

Marzena_K90

42149 Odsłony
83 Komentarze

Postanowiłam opisać problem, z którym niestety i ja się borykam... Nadciśnienie w ciąży jest bardzo częstym zaburzeniem ciążowym, które występuje u 6-8 proc. kobiet. Nadciśnienie tętnicze w ciąży jest wywołane przez zmiany w okresie ciąży lub jest stanem, który pojawił się wcześniej z innych przyczyn. Wysokie ciśnienie w ciąży jest zagrożeniem zarówno dla matki, jak i dziecka. Zaburzenia związane z nadciśnieniem w ciąży Nadciśnienie w ciąży dzieli się na dwa główne rodzaje: - nadciśnienie przewlekłe - nadciśnienie, które pojawiło się jeszcze przed ciążą, - nadciśnienie ciążowe - nadciśnienie, które pojawiło się wraz z ciążą i po niej ustępujące, Bardzo wysokie nadciśnienie indukowane ciążą to: - stan przedrzucawkowy - gestoza, zatrucie ciążowe, nadciśnienie z białkomoczem, - rzucawka - EPH-gestoza, drgawki po stanie przedrzucawkowym, - stan przedrzucawkowy współistniejący z przewlekłym nadciśnieniem. Za stan nieprawidłowy uznawane jest ciśnienie tętnicze powyżej 140/90 mmHg. Bardzo poważne jest nadciśnienie powyżej 160/110 mmHg. Wymaga ono jak najszybszej interwencji lekarskiej. Stan przedrzucawkowy Stan przedrzucawkowy to nagłe skoki ciśnienia krwi. Towarzyszą temu zatrzymanie wody w organizmie wywołujące obrzęki na ciele, białkomocz. Kobieta może odczuwać bóle głowy, zmęczenie, mieć problemy z widzeniem i wymiotować. Pojawia się także nadwrażliwość na światło, ból brzucha, duszności. Na skórze bardzo łatwo zrobić siniaki. Stan przedrzucawkowy może być wywołany przez: *niedokrwienie macicy, *hiperwolemię, *nadwrażliwość ośrodkowego układu nerwowego (OUN), *uszkodzenie nabłonków, *zaburzony przepływ krwi przez łożysko, *nadmierne rozciągnięcie macicy, *upośledzoną syntezę cytokin, *wady genetyczne. Rzucawka Rzucawka to stan, w którym pojawiają się drgawki u kobiety w ciąży, która wcześniej miała objawy stanu przedrzucawkowego (czyli przede wszystkim obrzęki, białkomocz i nadciśnienie). Bardzo wysokie ciśnienie krwi w ciąży zagraża nie tylko dziecku, ale także życiu matki. Wskutek nadciśnienia może dojść nawet do niedotlenienia mózgu. Skutki nadciśnienia w ciąży Nadciśnienie w ciąży może wywołać u matki takie dolegliwości i zaburzenia, jak: - zaburzenia krzepnięcia krwi, - niewydolność krążenia, - niewydolność nerek, - krwawienia dokomorowe, - uszkodzenie wątroby, - pęknięcie wątroby. U płodu może pojawić się niedotlenienie wewnątrzmaciczne, przedwczesne odklejenie się łożyska i przedwczesny poród (i wszystkie powikłania związane z wcześniactwem), a także hipotrofia, czyli zahamowanie wzrostu wewnątrzmacicznego. W efekcie nadciśnienia może dojść także do poronienia, czyli śmierci płodu. Leczenie nadciśnienia w ciąży Jeśli w ciąży pojawi się duże nadciśnienie, a także objawy stanu przedrzucawkowego, najlepiej jest jak najszybciej indukować akcję porodową. Nie zawsze jednak płód jest na to dostatecznie rozwinięty. W przypadku, jeśli nie można dopuścić jeszcze do porodu, matka powinna pozostać w szpitalu pod opieką lekarską. Regularnie przeprowadzane są dokładne badania w celu monitorowania ciśnienia krwi matki i stanu dziecka, takie jak badanie krwi, moczu, KTG, USG. Ciśnienie w ciąży trzeba obniżać za pomocą odpowiedniej diety oraz leków. W diecie należy unikać soli i produktów mocno przetworzonych (chipsy, produkty gotowe i fast food też zawierają dużo soli) oraz produktów zawierających np. glutaminian sodu. Zaleca się unikanie także produktów konserwowych i wędzonych. Dobrze jest jeść produkty obniżające ciśnienie. Nadwaga i otyłość podnoszą ciśnienie, nie można więc do nich dopuścić.

2018-12-05 15:37

A czy jest tu ktoś kto obie ciążę miał zakończone nadcisniem?

2018-08-10 22:13

Ja urodziłam przez CC i miałam nadciśnienie indukowane ciąża i stan przed zucawkowy chociaż tylko wiedziałam o nadciśnieniu dostałam leki ale nie bardzo pomagały później miałam zwiększona dawkę że 4 tabletki dziennie a ciśnienie miałam 140 /100 a czasami 160/110 a w szpitalu trzymali mnie na patologii 4 dni zamiast od razu zrobić mi cesarkę a już nie wspomnę Że cały dzień trzymali mnie na porodówce i cisnęli na poród naturalny a pod koniec dnia zrobili CC i córka urodziła się z zamartwica średniego stopnia z 3 punktami apgar

2018-01-03 15:21

Zamarancza ja dałam przykład jaki ja użyłam u ciebie np może pomóc wyobraź sobie że szpital to taki cyrk czy coś chodzą lekarze sa dziwnie ubrani badz nie ubrani jak kto woli czymają twarze umalowane jak Klauni wyobraź sobie po prostu coś śmiesznego by nie odczuwać tego w negatywny sposób coś dzięki czemu sama poczujesz się lepiej :) taka metoda działa naprawdę :)

2018-01-03 13:33

hahah ciekawa metoda :D Ale ja kłuć się nie boję, lecz szpital mi się kojarzy z bólem i umieraniem, a nie pomocą.... Niestety po cc moje postrzeganie tego miejsca nie uległo zmianie, wręcz przeciwnie pogłębiło się...

2018-01-03 13:32

Zamarancza, tym ze masz wyższe ciśnienie podczas wizyty to się nie przejmuj, jak mierząc w domu jest ok, to znaczy, że generalnie jest w porządku. I tak jak pisala Aisa, nie ma co się stresować o nakręcać na zapas (wiem,ze to się łatwo mówi, b o tez tego w sumie nie umiem;), bo jednak to jaki obraz sobie stworzymy w głowie często przekłada się na rzeczywistość. Trzymam kciuki, żeby było ok :).

2018-01-03 13:25

Zamarancza spokojnie jest szansa na to byś urodziła sn choć wszystko zależy od Ciebie. Powiem Ci ze warto ten lek przezwyciężyć :) ja też mam lek przed iglami zastrzykami i innymi wiele lat się męczyłam dla mnie biały fartuch też się źle kojarzyl bo zaraz będzie pobieranie krwi czy zastrzyk itd. Mi się udało przezwyciężyć lek wyobrażałam sobie ze te panie czy panowie stoją sobie nago czy w innych śmiesznych sytuacjach i dzięki temu zaczęłam znosić wszystko i lęk udało się pokonać owszem dalej czyje lekki strach ale już nie jest taki jak wcześniej .

2018-01-03 13:12

Mnie też położna mierzyła, ale to i tak osoba pracująca w służbie zdrowia :) W moim przypadku pamięć komórek i strach przed szpitalami... Taka podświadomość po przebytej operacji za noworodka, kiedy leżałam samiutka przez miesiąc nawet mamy do mnie nie wpuszczali, a podobno właśnie jest coś takiego jak pamięć komórek...

2018-01-03 13:03

Zamarancza nie stresuj się będzie dobrze :) w drugiej ciąży wcale nie musi wystąpić nadciśnienie pamiętaj każda ciąża inna kuzynka moja jest tego dobrym przykładem udało jej się urodzic sn więc i Ty dasz radę nie dziwie się każdy ma traumy :) może warto pójść do innego lekarza np takiego co nosi niebieski fartuch ? :) a tak poważnie spokojnie ja zawsze prosiłam by położna mi mierzyła zanim lekarz się pojawił :)