Lista życzeń
Koszyk
Twój koszyk jest pusty
Kontynuuj zakupy

Ciąża i poród (2197 Wątki)

III stopień dojrzałości łożyska

Data utworzenia : 2015-09-19 16:08 | Ostatni komentarz 2015-09-30 07:50

25caramel04

8487 Odsłony
25 Komentarze

W nocy z wt./ śr. przy przyjęciu do szpitala miałam robione USG i dopiero w momencie odebrania karty wypisowej ze szpitala jest adnotacja o tym, że mam już III stopień dojrzałości łożyska, niestety w tym wszystkim zapomniałam się dowiedzieć co to właściwie oznacza zwłaszcza, że to dopiero 34 tc. Teraz siedzę i się martwię bo gdzieś przeczytałam, że w takim wypadku trzeba zrobić przepływy, a ja ich nie miałam teraz robionych...było także coś wspomniane na temat szybko starzejącego się łożyska i jego zwapnieniu, oraz to, że w takim przypadku dziecko może nie być dobrze odżywione i dotlenione. Co właściwie na tym etapie ciąży oznacza ta dojrzałość łożyska? Czy mogę się spodziewać szybszego rozwiązania?

2015-09-19 16:23

Caramel taki stopień dojrzałości lożyska oznacza, że jest ono już gotowe do porodu. Ale wcale nie oznacza to, że lada dzień urodzisz :-). Nawet w trzecim stopniu może ono dobrze funkcjonować. Takie łożysko jest już bardziej uwapniałe, naczynia są już dość sztywne i to może wpływać na jego wydolność w zaopatrywaniu w substancje odżywcze dzieciątka. Ja miałam takie łożysko ok. 38 tygodnia, a pochodziłam jeszcze z nim prawie miesiąc. Po stwierdzeniu tego u Ciebie lekarz powinnień częściej, tak raz na dwa tygodnie (a jak są wskazania to nawet cześciej) robić Ci usg z oceną przepływu w naczyniach łożyska. Chodzi o to by obserwować czy nie dochodzi do zahamowania wzrastania bobaska. Jeżeli to będzie miało miejsce wówczas planuje się wcześniejsze rozwiązanie. Ale tak wcale w Twoim przypadku być nie musi. A na kiedy masz następną wizytę i ginekologa?