Lista życzeń
Koszyk
Twój koszyk jest pusty
Kontynuuj zakupy

Ciąża i poród (2189 Wątki)

Torbiel jajnika w ciąży

Data utworzenia : 2014-12-10 14:58 | Ostatni komentarz 2017-12-14 21:05

Konto usunięte

26404 Odsłony
22 Komentarze

Witam serdecznie. Obecnie jestem w 34tc. Zastanawiam się czy któraś z Was również miała torbiele na jajnikach w ciąży? W 7tc poszłam na pierwsze USG aby potwierdzić ciąże. Okazało się że mam torbiel dwukomorową na lewym jajniku 8,8cm x 5,9cm. Lekarka od razu poinformowała mnie, że może on się wchłonąć, że nie wygląda groźnie ale może się skręcić - gdybym czuła się zaniepokojona, bolał mnie brzuch i pojawiły się wymioty mam zgłaszać się na pogotowie i łaski nie robią że mnie przyjmą i zbadają. Powiedziała również że gdyby się nie wchłonął to prawdopodobnie usuną mi go po porodzie bo teraz istniałoby ryzyko poronienia. W 15tc znowu byłam na USG i torbiel nie zmniejszył się, wymiary lekko się różniły 9,3cm x 5,4cm, ale wiadomo że dokładnie nie da się tego zmierzyć. W 20tc torbiel nadal był i podczas USG w 30tc również (9x6cm) W pierwszych miesiącach ciąży odczuwałam mocne bóle jajnika średnio 2x w tygodniu, musiałam brać po kilka tabletek paracetamolu bo ból szybko wracał. Teraz już praktycznie nie mam żadnych dolegliwości z nim związanych, myślałam nawet że może się wchłonął, ale jednak nie i już raczej się nie wchłonie. Chciałabym się dowiedzieć jak wygląda usunięcie torbieli po porodzie? Kiedy to się robi (po połogu?) i jak to wygląda? Czy długo leży się w szpitalu po takim zabiegu?

2017-12-14 21:05

myślę , że torbiel jest wynikiem hormonów. które buzują w ciąży. Po porodzie wszystko zacznie się normować i powinna torbiel sama się wchłonąć. Trzymam kciuki.

2017-09-12 22:21

To chyba zależy od rodzaju torbieli. Ja od początku ciąży mam torbiel czynnościową (pozostałość po pękniętym pęcherzyku Graffa). Torbiel nie rośnie, ja nie mam żadnych dolegliwości, więc zostanie ona z nami do końca (po porodzie podobno się wchłonie), chyba, że dojdzie do skrętu jajnika. W przypadku skrętu dostaje się podobno ostrego bólu i cóż - nie ma rady trzeba usunąć...

2017-09-06 14:08

Dziewczyny odświeżam wątek. Czy któraś z Was zmagała się niedawno lub zmaga obecnie z torbielą? W moim przypadku torbiel ujawniła sie podczas 1 USG w obecnej ciąży. Był to ok 7tc. Torbiel umiejscowiona jest w jajniku wielkości około 6x4 więc wydawało mi się , że dość duża ale widzę że autorka wątku zmagała się z jeszcze większą. Kiedy u Was wykryto torbiel, jak długo się utrzymywała? czy wchłonęła się sama jak sugerują mi lekarze? Lekarz od USG powiedział że najprawdopodobniej do kolejnego badania zmniejszy się więc podczas prenetalnych 11-13tc a prowadząca obstawia albo najblizsze USG albo połówkowe w okolicy 20tc. Mam wielką nadzieję, że samo się to wchłonie albo choć zmniejszy i nie będzie potrzeby usuwania. na usuwanie podczas ciąży na pewno się nie zgodzę, jeśli nie okaże się że zagraża dziecku, nawet laparoskopowo, jednak każda ingerencja wydaje mi się że może przynieść różne skutki mimo doświadczenia lekarza.. po prostu bałabym sie ryzykować.

2015-06-07 23:54

Ja nie zdecydowałabym się na usunięcie tego podczas ciąży. Chciałabym poznać przyczynę powstania torbieli. A następnie porozmawiać szczerze o najlepszym sposobie i czasie jej usunięcia. Torbiel dwukomorowa, tych rozmiarów może sugerować lub być objawem poważnej dolegliwości. Tak było w moim przypadku. Na szczęście ciąża oraz jak najdłuższa laktacja nie pogarsza stanu chorobowego, wręcz przeciwnie.

2015-06-07 17:11

Moja znajoma miała usuniętą torbiel podczas cesarki. A jeżeli będziesz rodzić naturalnie to pewnie potem czeka Cię usunięcie torbieli. Ja miałam usuwaną torbiel z jajnika metodą laparpskopową, po 3 dniach byłam w domu. Masz tylko nacięcie w pępku i dwa poniżej pępka (coś w rodzaju trójkąta). i jeżeli nie jesteś nerwowa to nawet masz znieczulenie miejscowe, ja niestety przez ciśnienie musiałam mieć ogólne. A poszłam do lekarza bo bolał mnie jajnik, dostałam leki i cysta zanikła, ale pojawiła się na kolejnej wizycie na drugim jajniku. więc jak widać cysty się wchłaniają. Mnie też straszyli, że po cystach trudniej zajść w ciążę, ale u mnie się to nie sprawdziło. Mam też tyłozgięcie macicy i z tym też teoretycznie trudniej zajść w ciążę.

2015-01-17 21:09

Torbiel usuwa sie metodą laparoskopowa, pobyt w szpitalu to ok 3 dni. Proponuje odlozyc usuniecie torbieli do czasu zakonczenia karmienia piersia jesli sie na takie pani zdecyduje, a zachecam.

2014-12-30 15:10

Witajcie kochane, dzisiaj byłam na wizycie kontrolnej u mojej ginekolog i wszystkiego sie dopytałam :) Powiedziała, że istnieje bardzo mała szansa, że ten torbiel wchłonie sie po takim czasie sam z siebie. Zapytała mnie czy będe chciała stosować antykoncepcje (po karmieniu piersią), powiedziałam że tak więc stwierdziła, że możemy spróbować leczenia farmakologicznego. Jeśli nie przyniesie skutku to wtedy po prostu mi go wytną. Ewentualnie jeśli coś się zdarzy podczas porodu i będe musiała mieć cesarkę (np. spadające tętno u dziecka itp) to przy okazji cesarki pozbędziemy się tego dziadostwa.

2014-12-24 14:48

moze zniknie po ciazy ta torbielka, albo peknie.. ewentualnie dostaniesz jakies leki po ciazy i powinna sie wchlonac, naczescie tak sie dzieje... zalezy tez jaka est duza, kontrola i obserwacja zalecana- jak nie bedzie duza to spoko, jak bedzie rosła no to lekarz zdecyduje co zrobic