Lista życzeń
Koszyk
Twój koszyk jest pusty
Kontynuuj zakupy

Ciąża i poród (2282 Wątki)

II Stopień dojrzałości łożyska w 24 tygodniu ciąży

Data utworzenia : 2014-04-16 19:28 | Ostatni komentarz 2014-04-30 18:34

Ilona .Nowacka

13402 Odsłony
7 Komentarze

Na ostatnim badaniu USG, w 24 tygodniu ciąży lekarz stwierdził II stopień dojrzałości łożyska. Uznał, że to bardzo wcześnie, aczkolwiek jeszcze nie jest to źle. Kazał jak najwięcej wypoczywać, nie stresować się i wypoczywać/spać najlepiej na boku(wtedy krew lepiej dociera do łożyska). Po powrocie do domu, sprawdziłam dokumentację pierwszej ciąży i II stopień dojrzałości łożyska miałam dopiero w 31 tygodniu ciąży. Bardzo mnie to zmartwiło. Czy któraś z mam ma lub miała podobny przypadek? Martwię się, że przez zbyt szybko starzejące się łożysko, dziecko będzie się gorzej rozwijało, a w krytycznej sytuacji, trzeba będzie wywołać poród wcześniej.

2014-04-30 18:34

Właśnie wróciłam z usg i już po drodze się zastanawiałam czy II stopień dojrzałości w 32 tc to źle czy dobrze, a tutaj proszę niespodzianka gotowa odpowiedź :)

2014-04-30 00:20

dojrzałość łożyska szacowało się kiedyś (szacuje nadal?) wg tzw. skali Grannuma. W zasadzie jest 4-stopniowa (choć czasem jest też wyodrębniany chyba jeszcze jeden stopień ,tzw. "4"), bo w początku ciąży łożysko ma stan "0". Do ponad połowy ciąży praktycznie (czyli w zasadzie I i II trymestr) łożysko miewa stopień "1". W III trymestrze czyli de facto od ok. 28 tygodnia (przez ok. 10 kolejnych tygodni) łożysko stopuje na poziomie dojrzałości "2". Stopień "3" pojawia się de facto pod sam koniec ciąży czyli ponoć w okolicy 38-39 tygodnia ciąży i poniekąd oznacza, iż jest "mniej wydolne niż przedtem", a więc sygnalizuje stosunkowo "rychły termin porodu"... Z tym, że - jak to w życiu bywa - fizjologia fizjologii nie jest równa i u każdej z nas pewnie ciut inaczej to wygląda w kontekście tej dojrzałości vs tygodnie ciąży... grunt to sprawdzać na USG u ginekologa tylko czy aby łożysko się szybko nie "cieńczy". PS: a tę skalę jeszcze się stosuje w ogóle? teraz przypadkiem zamiast oceniać "starość/dojrzałość łożyska" nie ocenia się jakichś przepływów?

2014-04-20 05:19

Ilona nie zamaratwiaj się za bardzo bo stres bardzo negatywnie wpływa na Ciebie i dziecko, spokojnie choć częściej na wizyty aby mieć pewność że wszystko jest ok i dbaj o siebie.

2014-04-19 15:30

No własnie wiek odpada, mam 26 lat, więc stara nie jestem:-) Ostatnio robiłam badanie na obciążenie glukozą i wszystko wyszło ok, więc cukrzyca odpada. Trochę się tym martwię:-( no ale lekarz nie kazał panikować, tylko to nie jest takie proste...

2014-04-17 06:32

moja koleżanka miała tak w 34 tygodniu ciąży... więc troszkę później niż ty.... ale było wszystko dobrze i donisiła ciąże do końca ... stosowała się do zaleceń lekarza i miała pozytywne nastawienie;*

2014-04-16 22:21

Tak jak poradził Ci lekarz dbaj o siebie , nie przemęczaj i dużo odpoczywaj, bądź pod opieka lekarza być może będziesz miła częstsze wizyty ale to dla Twojego dobra i dzidziusia którego w sobie nosisz oraz stosuj się do zaleceń lekarza. Trzeba jeszcze wziąć pod uwagę fakt taki , że dojrzałość łożyska ocenia lekarz prowadzący ciążę nie jest to wyliczenie z usg , więc jeśli coś by go zaniepokoiło to by Ci o tym powiedział! Jeśli nie ma przy tej II informacji, o zbyt licznych zwapnieniach to na pewno wszystko jest w porządku! Niektórzy mają II już od 25 tygodnia i też wszystko jest ok. Ja miałam od 28 tygodnia II stopień dojrzałości łożyska ale miałam cukrzycę ciążową i lekarza mówił że tak może się zdażyć,

2014-04-16 22:11

faktycznie, trochę wcześnie. natomiast b. dobrze, że o tym wiesz, dzięki temu będziesz pod stałą kontrolą lekarską i wszystkie ewentualne nieprawidłowości będą wcześnie wyłapywane. powinnaś mieć częściej niż standardowo badane przepływy. należy też wziąć poprawkę na to, że badanie mogło nie być przeprowadzone w zupełności poprawnie (gorszy sprzęt, złe "oko" badającego), tym bardziej, że tu decyduje czynnik ludzki - to nie aparat USG, a oko lekarza określa stopień dojrzałości. mógł coś źle zauważyć, pomylić, no, zdarza się. inny lekarz widząc ten sam obraz mógłby stwierdzić 1 st. dojrzałości. ja w takiej sytuacji poszłabym do innego lekarza na kolejne badanie. i jest też kwestia tego, ile masz lat - nie cofamy się w czasoprzestrzeni, trochę starsze mamy mogą mieć już "nie tę, co kiedyś" wydolność.