Lista życzeń
Koszyk
Twój koszyk jest pusty
Kontynuuj zakupy

Ciąża i poród (2184 Wątki)

Wpływ używek na przebieg ciąży

Data utworzenia : 2013-01-18 18:15 | Ostatni komentarz 2019-08-09 22:01

Maria.Z

35326 Odsłony
502 Komentarze

Papierosy Palenie papierosów jest niebezpieczne dla dziecka szczególnie po 4 mc dlatego bardzo ważne by w momencie kiedy kobieta dowie się o ciąży rzuciła palenie, zmniejszy to ryzyko powstania wielu niekorzystnych zjawisk takich jak: niska masa urodzeniowa choroby układu oddechowego niski wzrost dziecka gorsza pamięć i koncentracja Alkohol Jednym ze skutków ubocznych picia alkoholu podczas ciąży może być FAS - zespól umysłowych i fizycznych zaburzeń, które mogą wyrażać się jako opóźnienie umysłowe. Niestety zmian jakie zachodzą w płodzie nie da się cofnąć. Alkohol który wypija matka przenika do płodu w takim stężeniu, jakie jest we krwi matki a skutki jego obecności są odczuwane przez płód dwa razy dłużej niż przez matkę ponieważ dziecko ma słabo wykształcone enzymy eliminujące alkohol z krwi. Nawet najmniejsza dawka alkoholu może powodować to że: Dziecko bardziej narażone jest na upośledzenia fizyczne jak i psychiczne, ma mniejsza wagę urodzeniową  może mieć neurosensoryczną utrate słuchu zwiększa się śmiertelność płodów gorsza pamięć i koncentracja wady serca gorzej się uczy zbyt duże lub zbyt małe napięcie mięśniowe choroby umysłowe może być niejadkiem ma nieprawidłowości rozwojowe mózgu Kofeina Kobiety szczególnie we wczesnej ciąży powinny wystrzegać się picia kawy. Kofeina zwłaszcza na początku ciąży zwiększa ryzyko poronień. Kofeina przenika do płodu i może wywołać to negatywne skutki takie jak zaburzenia pracy serca płodu. Kofeina powoduje odwodnienie organizmu, wypłukuje magnez i utrudnia wchłanianie żelaza, które potrzebne jest do produkcji hemoglobiny. Najlepiej jest zastępować kawę sokami owocowymi lub wodą mineralną najlepiej niegazowana. Narkotyki Kobiety, które zażywają narkotyki podczas ciąży narażają nie tylko własne zdrowie i życie ale także życie płodu, ponieważ narkotyki przedostają się przez łożysko. Oto zagrożenia jakie wynikają z zażywania narkotyków: mogą spowodować zaburzenia w rozwoju płodu uszkadzają łożysko dożylne przyjmowanie zagraża zarażeniu się HBV, HIV lub infekcją bakteryjną powstawanie różnych wad u dziecka zahamowania wewnątrzmacicznego wzrostu płodu przedwczesnego odklejenia łożyska zapalenia błon płodowych obumarcie płodu przedwczesny poród poronienie Podwyższona temperatura kobiety w ciąży również jest zagrożeniem dla ciąży. Może spowodować między innymi uszkodzenia płodu oraz skurcze macicy grożące przedwczesnym porodem lub poronieniem, lub krwotok. Dlatego temperaturę ciała trzeba obniżać i pamiętać by nie brać gorących kąpieli. Nadużywanie przez kobiety w ciąży używek zagraża życiu i zdrowiu jeszcze nienarodzonego dziecka, może prowadzić do nieodwracalnych zmian w organizmie a także śmierci.

2014-01-01 22:19

Ja się przyznam, że paliłam na początku ciąży, w końcu po prawie 10 latach palenia ciężko rzucić z dnia na dzień. Zwłaszcza, że w ciąży ciągnęło mnie do papierosów dwa razy bardziej niż przed :/ I wcale z tego dumna nie jestem Pod koniec ciąży zdarzyło mi się jeszcze od czasu do czasu po jednym na kilka dni zapalić. Ale udało mi się rzucić i po porodzie nie wrócić do palenia. A co do alkoholu, to dwa razy w ciąży wypiłam po lampce białego wina. Raz w 4 miesiącu i raz na początku ósmego.

2013-11-06 10:32

Ja nie paliłam przed ciążą i nie miałam takiego problemu. Jedynie mój partner miał problem ponieważ on pali za dwóch, a nawet za trzech, ale od kiedy zaszłam w ciąże jest całkowity zakaz palenia przy mnie, a teraz i przy dziecku. W domu u nas też się nie pali, jeżeli ktoś chce zapalić to idzie na dwór, albo do piwnicy. Pamiętam słowa mojego męża "jak zajdziesz w ciąże rzucę palenie", później jak już byłam w ciąży to były słowa "jak się urodzi to rzucę", dzisiaj już nic nie mówi. Wiem , że jest sam na siebie zły, że nie potrafi skończyć z tym nałogiem, ale niektórzy potrzebują naprawdę jakiegoś silnego bodźca, który pomoże im rzucić. Mój tata palił i rzucił po wypadku, jak był w ciężkim stanie.Kobieta w ciąży niby ma taki bodziec że teraz musi martwić się za dwóch, ale niestety nie na każdą to działa. Jeżeli chodzi o alkohol to nie miałam problemu z odstawienie, chociaż nieraz miało się ochotę na chłodne piwko, ale potrafiłam sobie odmówić. Picie kawy zwykłej zastąpiłam na kawę zbożową i tak jest do dzisiaj, chociaż szkoda mi ekspresu, który dostaliśmy specjalnie dla mnie, ale skoro ja nie piję to stoi i się kurzy :)

2013-11-06 08:41

Moja koleżanka przed ciążą paliła 10 lat. Gdy zaszła w ciąże ciągnęło ja do papierosów jeszcze bardziej. Długo walczyła z nałogiem ale nie potrafiła go całkowicie wyeliminować. Wiem że sie ograniczała w paleniu ale jej organizm potrzebował nikotyny do której był przyzwyczajony. Lekarz ginekolog powiedział jej że nie powinna całkowicie rzucać palenia zwłaszcza że paliła dużo i długo. Dzidziuś urodził sie zdrowy a koleżanka po powrocie do domu już nie paliła. Słyszała że lepiej jest podpalać w ciąży niż palić i karmić dziecko. Nie wiem ile w tym prawdy ale podejrzewam że dla osób nałogowo palących rzucenie nałogu musi być ogromnym stresem....

2013-09-25 23:10

Bez bicia się przyznam, że paliłam przed i na początku pierwszej ciąży. Ale już w 2 m-cu odrzuciło mnie zupełnie. Nawet nie ciągnęło mnie do papierosów, aż do 9 miesiąca. Błagałam partnera, by chował przede mną fajki. Myślę, że mogło to być spowodowane stresem przed porodem.Miałam straszne wyrzuty sumienia. Na szczęście synek zdrowy, prawidłowo się rozwija, może aż za nadto bo strasznie szybko się uczy. Alkoholu i całej reszcie mówię stanowcze NIE. Z resztą znam dziewczynę, która ćpała i jej córcia to strasznie odebrała. Ma oczopląs, chore nogi i kręgosłup i wogóle taka chora i drobna. Gówniara kalekę z niej zrobiła. Szkoda mi tej malutkiej, ale cóż nic na to nie poradzę.

2013-09-25 12:52

Anna ja też mam teraz manie na programy kulinarne, przepisuje różne przepisy żeby ugotować coś dobrego jak już minie moja dieta cukrzycowa :)). Odstawiłam tez wszelkie używki, nawet kawę zastąpiłam zbożową kawą. Mąż się śmieje, że jak już będę mogła sobie pozwolić na jedzenie to będę pochłaniać wszystko bez ograniczeń.

2013-09-24 16:21

Ja też nie piłam alkoholu w ciąży, z papierosami nie było problemu bo nigdy nie paliłam :) Często jest tak, że nie wiemy o tym, że spodziewamy się dziecka bo jest to jeszcze bardzo wczesny etap i zdarzy nam się akurat coś mocniejszego wypić. Bardzo możliwe, że ja w pierwszych dniach ciąży wypiłam ze dwa drinki. Potem martwiłam się tym trochę. Na szczęście niepotrzebnie.

2013-09-24 16:14

Ja będąc w ciąży rzuciłam palenie i nie tknęłam alkoholu kawę piłam ale na to zezwolił lekarz .Alkohol może bardzo zaszkodzić dziecku: I trymestr ciąży, alkohol uszkadza mózg, prawidłowy rozwój i migrację komórek, może dojść do deformacji twarzy, uszkodzenia organów jak serce, wątroba, a nawet poronienia II trymestr ciąży, alkohol zagraża poronieniem, osłabia rozwój mózgu, uszkodzone mogą zostać komórki mięśni, skóry, III trymestr ciąży, alkohol może prowadzić do opóźnienia przyrostu wagi, przedwczesnego porodu,

2013-09-23 19:13

Ja nie mam nałogów w tradycyjnym tego słowa znaczeniu, ale w ciąży piję znacznie więcej Coli niż przed. Staram się nie przesadzać oczywiście, w końcu jestem świadoma tego co w niej jest. A tak półżartem, mój mąż śmieje się że odkąd zaszłam, to non stop oglądam programy kulinarne, czego do tej pory nie cierpiałam i nigdy nie robiłam, teraz KuchniaTV rządzi. Wszystkim mamom walczącym z nałogami życzę wytrwałości.