Lista życzeń
Koszyk
Twój koszyk jest pusty
Kontynuuj zakupy

Ciąża i poród (2184 Wątki)

Stawianie brzucha , a skracanie się szyjki w ciązy

Data utworzenia : 2019-03-25 14:26 | Ostatni komentarz 2019-07-23 19:49

Marta-1997

6350 Odsłony
77 Komentarze

Od 3 tygodni ( gdzieś o 22 tygodnia ciąży ) kilka razy dziennie stawia mi się brzuch .Robi się twardy i nie pomaga nawet no-spa . Czytałam,że jest to objaw skracania szyjki . Jak było to u was czy zawsze jak twardniał i się stawiał miałyście skracanie szyjki ?

2019-03-25 15:50

Niby został tydzień może i mało , ale będę się chyba stresować jak nie pojade do tego sprawdzić .

2019-03-25 15:27

Marta jestem w 23tc ciąży pojedynczej, mam za sobą dość bogatą (niestety) przeszłość położniczą, i mam już wizyty co 3 tygodnie, w poprzedniej ciąży nie stwierdzono problemów z szyjką, ale również chodziłam na NFZ, mimo to - podobnie jak u Ciebie lekarz nie badał szyjki na każdej wizycie. Co prawda do Twojej wizyty pozostał tylko tydzień, ale jeśli mówisz, że twardnienie pojawia się również podczas leżenia, to radziłabym jednak skonsultować się u innego lekarza. Można też jechać na SOR, ale wydaje mi się, że lekarz prywatnie przeprowadzi badanie bardziej rzetelnie i co najważniejsze bez niepotrzebnego stresu. Przedział pomiędzy 24-30tc to taki dość typowy czas na takie "atrakcje" bo w II trymestrze ciąży czujemy się lepiej, myślimy, że możemy góry przenosić, a prawda jest taka, że nosimy pod sercem spory ciężar. Zbytnia aktywność może prowadzić do niewydolności szyjki macicy. Stawianie, twardnienie brzucha, może doprowadzać do skurczy macicy, a to z kolei może powodować skrócenie szyjki. Swoją drogą takie zachowanie i odpowiedź lekarza nie powinna mieć miejsca. Jeżeli pacjentka zgłasza twardnienie brzucha to powinien wykonać badanie usg. Pamiętaj że szyjkę można zmierzyć tylko poprzez usg dopochwowe. Lekarze starej daty badają ją również palpacyjnie, ale taki wynik nie jest dokładny i pozwala określić tylko orientacyjną długość szyjki. Nie chcę Cię oczywiście straszyć, ale uważam że warto to sprawdzić, tym bardziej, że spodziewasz się bliźniąt i szyjka ma prawo skracać się na tym etapie ciąży.

2019-03-25 15:12

Nie wiem jak to ma się w ciąży bliźniaczej i pojedynczej gdyż to moja pierwsza ciąża która donoszę , ale większość kobiet bliźniaki rodzi na przełomie 36/37 tygodnia ciązy , dlatego uważam ze wizyty szybciej powinny zacząc się cześciej ..

2019-03-25 15:09

Dziś zaczął się 26 tydzień ciąży bliźniaczej . Jak byłam na ostatniej wizycie +/-28 lutego mówiłam i nawet podczas badania i położnej i pani ginekolog dało się wyczuć . Mówiła, że to są skurcze macicy , ale jeszcze wcale mi nie badała szyjki macicy ile ma cm . Następną wizytę mam 1 kwietnia , a stawianie jest coraz częściej i mocniejsze , szczególnie jak chodze a, nawet już się powtarza jak leżę . Chodzę do pani doktor na NFZ i nawet jak mówiłam ze strasznie boli mnie brzuch nie chciała zrobić usg tłumacząc, że ma limit 3 usg na ciąze ( 1 usg w 5 tygodni stwierdzenie ciaży ,a 2 było w 21 tygodniu właśnie na ostatniej wizycie kiedy to było badanie połówkowe) Do 17 tygodnia ciąży chodziłam tez do lekarza prywanie i on zbadał mi szyjke mówił ze jest okey ,natomiast stawiania jeszcze nie było .

2019-03-25 14:56

Marta miałam takie objawy w pierwszej ciąży, ale wydaje mi się, że na późniejszym etapie. Niestety nie pamiętam jak to się miało do szyjki, bo wtedy mój lekarz nie badał jej na każdej wizycie. Ale przepisał mi fenoterol i isoptin. Dużo odpoczywałam i nic nie dźwigałam. Pamiętam, że jesteś w ciąży bliźniaczej, jak często teraz masz wizyty? Co na te objawy mówi Twój ginekolog? Być może warto udać się na wizytę wcześniej żeby lekarz mógł sprawdzić czy wszystko jest w porządku, tym bardziej, że to już 25tc ciąży, Maluchy ważą już pewnie po około 1kg, więc nacisk na szyjkę jest już dość spory.