Lista życzeń
Koszyk
Twój koszyk jest pusty
Kontynuuj zakupy

Ciąża i poród (2199 Wątki)

Zmiana przepisów dot położnej przy porodzie

Data utworzenia : 2018-01-02 16:48 | Ostatni komentarz 2018-01-05 16:17

Witarz

1024 Odsłony
17 Komentarze

Ostatnio w wątku pytałam o położną, z którą warto by podpisać umowę na pomoc przy porodzie. Dziś rozmawiałam z wybraną położna i niestety okazuje się, że w szpitalach państwowych w Polsce od 01.01.2018 nie ma możliwości rodzenia ze swoją wybrana położna. Ponoć weszly przepisy, które zabraniają położnych umawiać się na takie usługi z rodzącymi. Tak więc totolotek na oddziale. Daje znać jakby któraś przyszla mamę nastawiala sie na taka opcje. Z tego co mówiła położna wybrana przeze mjie- w państwowych szpitalach juz takiej opcji nie ma. Mówiła ze możliwe że w polprywatnych placówkach w Warszawie być może opcja zostanie, ale ogólnie w Polscenie juz nie.

2018-01-05 16:17

To ładnie trafiłaś. Ja wybrałam środowiskowa z innego miasta (przyjeżdżała do moich rodzicow), bo z mojego mi środowiskowe odmówiły. Z tego względu ze mala pierwsze 8tyg spędziła w szpitalu, a jak już wyszła to się okazało ze owszem, wizyty formalnie przysługują, ale nfz położnej nie zapłaci, bo płaci tylko za wizyty z pierwszych 8 tyg. Wiec mnie olały. Na szczęście znalazłam inna położna która zechciała nam trochę pomoc na starcie. I bardzo jestem jej wdzięczna. Wiec ja się na tą rejonizacje za bardzo nie ciesze. Natomiast w kwestii samego prowadzenia ciazy wyłącznie przez położna po 21 tyg- myślę, że to troche bzdura. Jeśli z ciążą jest wszystko ok, to pewnie, czemu nie. Ale w przypadku gdy cokolwiek idzie nie tak, musi byc lekarz. A że coś idzie nie tak można łatwo przegapić. U mnie nawet lekarz przy pierwszym dziecku przegapił i urodziłam w 6tym miesiącu. Położna nie miałaby wogole szans wyłapać problemu, bo przecież ona jest szkolna do odbierania porodu i opieki okoloporodowej, a nie analizy wyników i samego płodu. Przy drugiej ciąży tez miałam zawirowania, i gdyby nie to, że to trafilam na lekarza, który dobrze się znał na zmianach macicznych, to mogłoby znów dojść do tragedii. Gdyby przepis zakładał opiekę równoległa lekarza i położnej to byłoby to zasadne... Choć pewnie jestem przewrazliwiona ze względu na swoją historię. Myślę że mamy, które nie miały zawirowań ciążowych mogą uznać te zmianę za dobrą. Tym bardziej, że fakt pozostanie faktem- przy porodzie lekarza w zasadzie nie ma i o ile coś się mocno nie sypie, to nad samym porodem czuwa w zasadzie położna. I ona gra tam pierwsze skrzypce.

2018-01-05 09:28

Ja położnej nie musialam miec bo mialam cc ale czy trzeba miec srodowoskowa to juz mi tam ni przeszkadza jaka ja rowniez mialam srodowiskowa i byla 3razy i bylam zadowolona, mogla przyjsc z dwa razy ale mowilam jej ze nie ma potrzeby ze najwyżej zadzwonie ale nie było takiej potrzeby nieszczęście;-)

2018-01-05 09:03

O faktycznie z zarządzenia juz wynika, że poród i opieka okoloporodowa również

2018-01-04 23:30

Zmienia. Bo przyporodowa usługa (poród) również zalicza się do prowadzenia ciąży. Przynajmniej z tego co widać w samej treści rozporządzenia. Wstawiam link do rozporządzenia.: http://www.nfz.gov.pl/zarzadzenia-prezesa/zarzadzenia-prezesa-nfz/zarzadzenie-nr-1252016dsoz,6547.html

2018-01-04 23:17

Tak Agata to różnica. To to też słyszałam że tylko umowa z nfz może się samozatrudnic położna ale to już istnieje natomiast przy porodzie dalej może być wg mnie tu nic się nie zmienia.

2018-01-04 19:46

Mi jeszcze nie odpisali z tego szpitala :-/ ale tu czytamy o prowadzeniu ciąży, a nie o usłudze położnej przy porodzie. To chyba różnica?

2018-01-04 19:38

Doszukałam się i chyba o tym mowa: Do tej pory można było prowadzić ciążę u położnej, ale odpłatnie i bez możliwości kierowania na badania (np. krew, mocz). Od stycznia 2017 można prowadzić ciążę wyłącznie u położnej w ramach NFZ. Zmianę wprowadza zarządzenie nr 125 prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z 22 grudnia 2016 roku w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej przez podmioty realizujące świadczenia koordynowanej opieki nad kobietą i dzieckiem oraz zmiany niektórych zarządzeń Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w związku z przepisami ustawy o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem”. Zapis o możliwości prowadzenia ciąży przez położną znajdziemy również w ustawie o zawodzie pielęgniarki i położnej. Czyli położne nie mogą już podpisywać umów poza NFZ. A żeby prowadzić ciążę, wg dalszej części tego artykułu, położna, by prowadzić ciążę, musi mieć gabinet tak wyposażony jak ginekolog itp. Żyli w praktyce pewnie przez długi jeszcze czas żadna nie będzie miała takiej możliwości (bo to spore koszty na start) Źródło: http://babyonline.pl/bezplatne-prowadzenie-ciazy-u-poloznej-zmiana-przepisow,aktualnosci-artykul,22171,r1p1.html

2018-01-02 23:17

Też o tym nie słyszałam.W sumie nie miałam takiej okazji żeby Położna byla przy moim porodzie bo dwa razy mialam cc.